Data publikacji:

Co stosować na obniżenie bilirubiny?

Odpowiednia praca wszystkich narządów wewnętrznych przekłada się na ogólne samopoczucie i zdrowie organizmu, gdyż każde z nich pełni ważną rolę. W danym artykule skupimy się na wątrobie i jej prawidłowym funkcjonowaniu. Podczas badań wątroby mówi się o mierzeniu wskaźnika, jakim jest bilirubina. Czym ona jest? Co stosować w przypadku podwyższonej bilirubiny i jak ją obniżyć? Przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o bilirubinie i obniżeniu jej poziomu.
co stosować na obniżenie bilirubiny

Czym jest bilirubina?

Bilirubina jest barwnikiem żółciowym powstającym w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym, który tworzy się poprzez rozpad czerwonych krwinek. Czerwony barwnik krwi – hemoglobina – podczas rozpadu dzieli się na globinę oraz cząsteczkę hemu, czyli składnik hemoglobiny, i to właśnie on w późniejszych etapach tworzy z innymi składnikami bilirubinę. Dalsze przemiany mają miejsce początkowo we krwi, gdzie łączy się ona z innymi związkami, tworząc bilirubinę pośrednią. Następnie w wątrobie do bilirubiny pośredniej przyłączają się związki kwasu glukuronowego, tworząc rozpuszczalną w wodzie bilirubinę sprzężoną/bezpośrednią. W późniejszych etapach trafia do dróg żółciowych, dwunastnicy i jelit, gdzie dochodzi do rozpadu bilirubiny. Na koniec wydalana jest wraz z moczem, zabarwiając go na żółty kolor, oraz z kałem, który poprzez bilirubinę przybiera brązowy kolor.

Kiedy i po co bada się bilirubinę?

Bilirubina, jako iż powstaje w wątrobie, jest wykorzystywana także do badań danego narządu. Badanie stężenia bilirubiny we krwi wykonywane jest w celu wykrycia nieprawidłowego funkcjonowania wątroby bądź jej chorób. Dzięki danemu badaniu można wykryć wystąpienie żółtaczki, wirusowego zapalenia wątroby oraz niedokrwistość hemolityczną. Dodatkowo stężenie bilirubiny wykonywane jest, gdy podejrzewa się ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby na skutek zatrucia pokarmowego, np. grzybami, lekami bądź innymi używkami. Oprócz chorób wątroby bilirubina pozwala wykryć choroby innych narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, oraz dróg żółciowych.

Podwyższona bilirubina – objawy i przyczyny

Kiedy podczas badania stężenia bilirubiny wyjdzie na jaw, że jej poziom jest podwyższony, to znak, że w naszym organizmie doszło do nieprawidłowości pracy narządów wewnętrznych (głównie wątroby) bądź różnego rodzaju chorób. Dzięki badaniu da się stosunkowo wcześnie wykryć schorzenie, postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie ratujące zdrowie, a nieraz życie człowieka. Na co może wskazywać zatem podwyższony poziom bilirubiny? Oto możliwe przyczyny:
  • stan zapalny wątroby,
  • choroby wirusowe spowodowane przez zatrucia,
  • marskość wątroby,
  • zapalenie dróg żółciowych, żółtaczka,
  • kamienie żółciowe,
  • zbyt mała liczba czerwonych krwinek spowodowana ich nadmiernym niszczeniem,
  • nadmierne obciążenie wątroby antybiotykoterapią,
  • choroby genetyczne, np. mukowiscydoza, zespół Gilberta.
  • Powyżej wymienione choroby, schorzenia, nieprawidłowości są bardzo poważne i mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zatem ważna jest szybka diagnoza danych przyczyn podwyższonej bilirubiny i wprowadzone leczenie umożliwiające powrót do zdrowia. Skąd jednak wiedzieć, że poziom stężenia bilirubiny w naszym organizmie jest powiększony? Jakie zmiany w organizmie wskazują na zaburzenia przemiany bilirubiny? Przedstawiamy objawy charakterystyczne dla podwyższonego poziomu stężenia bilirubiny w organizmie:
  • żółknięcie białek oczu,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • siniaki, zaczerwieniania na skórze,
  • obrzęki spowodowane słabym krążeniem,
  • hemoroidy,
  • zaburzony proces trawienia i pracy jelit,
  • osłabienie układu odpornościowego.
  • Co stosować na obniżenie bilirubiny?

    Podwyższony poziom bilirubiny w organizmie, jak zostało wspomniane powyżej, może mieć wiele przyczyn. Dlatego nie ma jednego idealnego sposobu, jak ją obniżyć. Każda osoba, aby wyrównać stężenie bilirubiny, musi mieć wdrożony indywidualny plan leczenia dostosowany do przyczyny, jaka wywołała dany stan. W pierwszej kolejności, gdy zauważy się występowanie powyższych objawów, należy zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie. W celu obniżenia bilirubiny stosuje się oczywiście środki farmakologiczne, ale także fototerapię (stosowana jest zwłaszcza u noworodków podczas wystąpienia żółtaczki poporodowej) czy nawet transfuzję krwi. To, jaki plan leczenia zostanie wprowadzony u pacjenta, jest jednak uzależnione od wieku, stanu zdrowia danej osoby, przyczyn i objawów wysokiego stężenia bilirubiny w organizmie.
    Czy to znaczy, że nie można na własną rękę obniżyć bilirubiny? Da się, jednak należy pamiętać, że nie jest to forma leczenia, a jedynie czynnik wspomagający cały proces. Przydatnym aspektem pomocniczym w obniżeniu bilirubiny jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien pić około 2 litry płynów dziennie, a najlepiej wody mineralnej. Dodatkowo warto wprowadzić lekkostrawną dietę do swojego dnia, składającą się głównie z warzyw i chudego mięsa. Nie zaleca się spożywania tłustych mięs/wędlin oraz słodyczy, gdyż dodatkowo obciążą wątrobę i inne narządy wewnętrzne. Polecamy także stosowanie suplementacji wspierającej wątrobę i układ pokarmowy, składającej się z witamin z grupy B oraz witaminy E. Dodatkowym wsparciem będą herbaty ziołowe z naparu z rumianku, które ułatwią trawienie i przepływ żółci oraz wspomogą pracę wątroby i zadziałają przeciwzapalnie na narządy wewnętrzne.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka