Data publikacji:

Co na ból żołądka? Domowe sposoby i nie tylko

Szukasz domowych sposobów na ból żołądka? Zanim przejdziesz do leczenia się na własną rękę, koniecznie weź pod uwagę, co jest przyczyną dolegliwości, gdyż od tego właśnie zależeć będą metody postępowania. Co na ból żołądka sprawdzi się najlepiej? Dowiedz się, czytając artykuł!
Co na ból żołądka?

Co na ból żołądka? Przyczyny dolegliwości

Ból żołądka potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Każdy z nas chyba doświadczył nieraz uczucia dyskomfortu po posiłku, zatruł się podejrzanym jedzeniem czy też cierpiał z powodu zgagi. Objaw ten może mieć mnóstwo różnych powodów, od błahych po te znacznie bardziej poważne. Od przyczyny dolegliwości zależy natomiast jej leczenie i sposób postępowania. Jeśli zastanawiasz się, co na ból żołądka sprawdzi się najlepiej, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
Ból żołądka przyjmuje wiele różnych postaci. Często towarzyszą mu inne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności, a także biegunka, wymioty oraz osłabienie. Może być ostry lub tępy, kłujący albo rwący, stały bądź pulsujący. Żołądek znajduje się z lewej górnej strony brzucha. Jeśli więc odczuwasz dolegliwości w podbrzuszu, po prawej lub pośrodku, prawdopodobnie przyczyna leży w innym organie. Do najczęstszych przyczyn bólu żołądka należą:
  • zatrucie pokarmowe lub wirus – ból jest zwykle ostry, towarzyszy mu biegunka lub wymioty,
  • niestrawność – tępy ból, mogą pojawić się mdłości i uczucie pełności,
  • refluks żołądkowo-przełykowy – towarzyszy mu zgaga i pieczenie za mostkiem,
  • przejedzenie – bólzwiązany z uczuciem ciężkości i przepełnieniem,
  • niezdrowa dieta – ból może być zarówno kłujący, jak i tępy; jeśli odżywiasz się niezdrowo na co dzień, może występować przewlekle,
  • wrzody żołądka – ból za mostkiem w nadbrzuszu, towarzyszy mu często uczucie ssania, a także nudności,
  • zapalenie trzustki – może przypominać ból żołądka, mimo że dotyczy innego organu; jest zwykle ostry, palący i napadowy,
  • stres – ból jest zwykle tępy, lecz może mieć również inną postać – czasem opisywany jest jako ściskanie w dołku; jeśli towarzyszy ci ból żołądka w trudnych sytuacjach, a badania nie wykryły żadnej przyczyny somatycznej, może mieć podłoże psychiczne.
Ponadto kobiety czasem mylą ból żołądka z bólami towarzyszącymi miesiączce bądź chorobom układu rozrodczego. Dolegliwości w podbrzuszu połączone z biegunkami świadczą często o problemach z jelitami, a dyskomfort po prawej stronie brzucha – np. o schorzeniach wątroby.
Do najpoważniejszych przyczyn bólu żołądka należą nowotwory. Dolegliwości mogą mieć różne postaci i natężenie. Czasem towarzyszą im wymioty, obecność krwi, utrata masy ciała czy też osłabienie. Inna poważna przyczyna to zawał serca. Objawy występują w nadbrzuszu i za mostkiem, dlatego można pomylić je z bólem żołądka. Jeśli podejrzewasz, że dolegliwość w twoim przypadku może mieć poważniejsze przyczyny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy wybrać się do lekarza z bólem żołądka?

Leki bez recepty i domowe sposoby na ból żołądka mogą nie wystarczyć, gdy dolegliwość jest szczególnie nasilona lub występuje często. Jeśli doświadczasz również innych objawów, takich jak wymioty czy biegunki, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże ci odkryć przyczyny schorzenia i zaleci odpowiednie postępowanie.
Koniecznie udaj się do lekarza również w sytuacji, gdy ból żołądka jest przewlekły bądź nawracający. Każda dolegliwość, która trwa dłuższy czas, powinna być skonsultowana ze specjalistą. Jeżeli będzie on podejrzewał, że przyczyną mogą być wrzody żołądka, być może zleci wykonanie gastroskopii. Do innych badań, które może zapisać lekarz, należą USG jamy brzusznej czy też specyficzne badania krwi. Nigdy nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy. Zdrowie jest najważniejsze!

Domowe sposoby i leki na ból żołądka

Jak sobie radzić z bólem żołądka? Poniżej znajdziesz nasze propozycje domowych sposobów i leków bez recepty, które sprawdzą się w przypadku poszczególnych dolegliwości.

Co na bolący żołądek? Zioła na niestrawność

Jak sobie radzić z bólem żołądka wywołanym niestrawnością? Dobrym babcinym sposobem są przeróżne zioła. Możesz wypić ziołową herbatkę lub sięgnąć po gotowe preparaty bądź krople zawierające lecznicze rośliny w odpowiednim stężeniu. Niektórzy zalecają również alkoholowe nalewki, jednak nie polecamy stosowania alkoholu na żadne dolegliwości.
Co pomaga na ból żołądka? Doskonale sprawdzą się np. mięta, rumianek, lipa, dziurawiec czy też mniszek lekarski. Zrób sobie mocny, ziołowy napar lub sięgnij po ziołowe tabletki bądź krople. Najpopularniejszą opcją są kultowe krople żołądkowe, które oprócz mięty zawierają zwykle również nalewki z kozłka, dziurawca czy też goryczki. Jeśli zastanawiasz się, jak złagodzić ból żołądka wywołany niestrawnością czy przejedzeniem, zioła będą świetną opcją.

Co na ból żołądka? Leki na zgagę

Co na bolący żołądek wybrać, gdy dolegliwościom towarzyszy zgaga? Możesz sięgnąć po leki bez recepty przeznaczone do leczenia nadkwasoty. Zobojętniają one kwasy żołądkowe, dzięki czemu przykre dolegliwości osłabiają się. Do popularnych leków na zgagę należą np. Manti, Ranigast, Mallox czy też Rennie.

Co na żołądek? Leki na zatrucie pokarmowe lub wirusa

Jeśli zastanawiasz się, co na bolący żołądek wybrać w przypadku zatrucia pokarmowego bądź tzw. grypy żołądkowej, musisz przede wszystkim znaleźć przyczynę dolegliwości. W przypadku infekcji wirusowej pomogą jedynie leki działające objawowo. Jeśli masz biegunkę, możesz wziąć np. Smectę bądź węgiel aktywny.
Natomiast w przypadku zatrucia wywołanego bakterią sprawdzą się leki przeciwbakteryjne przeznaczone do leczenia zatruć. Jeżeli jednak podejrzewasz u siebie jakąś chorobę, zalecamy kontakt z lekarzem zamiast brania lekarstw na własną rękę.

Co jest dobre na żołądek? Probiotyki

Jeśli często zdarza ci się mieć bóle brzucha, biegunki czy też niestrawność, a nie jest to spowodowane żadną poważniejszą chorobą, mogą pomóc ci probiotyki. W przypadku wszelkich schorzeń lepiej skonsultować się z lekarzem, zanim zacznie się kurację na własną rękę. Probiotyki przywracają prawidłową florę bakteryjną układu pokarmowego i mogą pomóc poradzić sobie z dolegliwościami.

Co na ból żołądka? Elektrolity przy wymiotach i biegunce

Co zrobić na ból żołądka, gdy towarzyszą mu wymioty lub biegunka? Koniecznie zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmuj elektrolity, dzięki którym zapobiegniesz niebezpiecznemu odwodnieniu i szybciej wrócisz do zdrowia.

Co na ból żołądka? No-spa na skurcze

Jeśli dolegliwościom towarzyszą skurcze, warto wziąć coś na żołądek. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się no-spa lub inny lek rozkurczowy. Specyfiki tego typu pomagają również na bóle związane z jelitami czy też bóle menstruacyjne.

Domowe sposoby na ból żołądka – odpowiednia dieta

Najważniejszym domowym sposobem na ból żołądka jest odpowiednia dieta. Najlepiej sprawdzą się lekkostrawne potrawy. Zrezygnuj z ostrych przypraw, alkoholu i tłustego jedzenia. Postaw na gotowane warzywa i chude mięso. Jeśli masz biegunkę, pomogą ci takie produkty jak banany, lekki kisiel, kleik czy też gotowany ryż.
Niektórzy do sposobów na ból żołądka zaliczają również głodówkę, jednak przed jej zastosowaniem zalecamy konsultację z lekarzem. Jedz zdrowe, niewielkie posiłki co 3-4 godziny. Unikaj fast foodów i jedzenia z podejrzanego źródła. Dbaj o swój żołądek, a przykre dolegliwości szybciej miną.
Zdjęcie: leungchopan/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo