Data publikacji:

Brama do ćwiczeń: jak zrobić? Jakie powinny być wymiary?

Najprostsza siłownia w domu? Brama do ćwiczeń. Najprostszą siłownię domową można zorganizować, wstawiając bramę do ćwiczeń. To gwarantuje możliwość dość szerokiej rozpiętości wachlarza ćwiczeń oraz… możliwość ich wykonywania w każdym dogodnym dla ciebie momencie – na przykład wtedy, gdy siłownie są zamknięte albo gdy lubisz ćwiczyć w samotności. Brama do ćwiczeń: jak zrobić? Jakie powinny być wymiary?
brama do ćwiczeń jak zrobić

Czy brama wielofunkcyjna do ćwiczeń zajmuje dużo miejsca w domu?

Mało osób decyduje się na domowe siłownie – bramy do ćwiczeń – bo panuje powszechne przekonanie, że brama wielofunkcyjna do ćwiczeń angażuje dużo przestrzeni. Nie zajmuje jednak ona miejsca na tyle, żebyś nie mógł jej wstawić do swojego mieszkania, nawet jeśli nie należy ono do przestronnych apartamentów. Dlaczego? Bo nie wszystkie bramy do ćwiczeń faktycznie mają kształt bram. Jak to? Najprostsze bramy do ćwiczeń to krążki zawieszane pod sufitem. Co z różnorodnością ćwiczeń, które możesz wykonać na takiej minibramie domowej? Niektóre bramy z racji swojej prostoty dość mocno ograniczają wachlarz możliwych do wykonania ćwiczeń, ale już inne da się modyfikować i konfigurować na tyle, że aż zdziwisz się, że możesz na nich przeprowadzić pełen trening. Tego typu brama do ćwiczeń w domu ma jedną ogromną zaletę. Łatwo się demontuje (zdjęcie linek) i jeśli potrzebujesz miejsca w pokoju dziennym na inne rzeczy, to w kilka chwil robisz na to przestrzeń. 

Brama do ćwiczeń – wymiary – brama do ćwiczeń – jakie powinny być wymiary?

Wyciąg do domowej bramy do ćwiczeń ma zawsze szerokość około 50 centymetrów, długość do 3 metrów, a wysokość nieco ponad 2 metry. Jeśli masz mało miejsca w mieszkaniu, a jednak brama do ćwiczeń to twoje marzenie, to być może dobrym rozwiązaniem będzie brama do ćwiczeń narożna. Zajmuje ona mniej miejsca niż standardowa brama ćwiczeniowa do domu, a jednak ma wszelkie potrzebne funkcjonalności i możesz ją doposażać według uznania i aktualnych potrzeb tak, jak ci to pasuje. Brama wielofunkcyjna do ćwiczeń jest urządzeniem szczególnie przydatnym dla osób, które trenują zgodnie z programem crossfit.

Czy brama do ćwiczeń to duży wydatek?

Czy budowa bramy do ćwiczeń poważnie nadszarpnie twoją kieszeń? Jej budowa nie należy do tanich. Jednak koszt jej stworzenia, przy założeniu, że karnet „open” na siłownię kosztuje aktualnie od 150 do 200 zł złotych miesięcznie (przy założeniu, że podpisujesz z siłownią umowę na czas nieokreślony, jeśli bowiem zdecydujesz się na comiesięczne wykupowanie karnetu, to cena wzrasta), to budowa domowej bramy do ćwiczeń zwróci ci się dość szybko. Oczywiście przy założeniu, że będziesz z niej korzystał regularnie.
Koszt podstawowo wyposażonej domowej bramy do ćwiczeń to około 1500 zł, a koszt bogato wyposażonej opcji to do 3000 złotych.

Jak można zaoszczędzić na budowaniu bramy do ćwiczeń w domu?

W dobrze wyposażonej domowej siłowni mogą ćwiczyć wszyscy domownicy. Jeśli zaopatrzysz bramę w różnorodne ciężary, linki i niezbędne jej elementy, to w zależności od potrzeb i poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej, będzie ona mogła wykonywać różnorodne ćwiczenia, praktycznie wszystkie grupy mięśniowe w ćwiczeniach izolowanych i wielostawowych. 
W opcji wysoko wyposażonej siłowni domowej – domowej bramie do ćwiczeń – będą mogli ćwiczyć wszyscy domownicy oraz twoi znajomi, dostosowując obciążenia i rodzaj ćwiczeń do aktualnego planu treningowego oraz posiadanej formy. 

Brama do ćwiczeń – jak zrobić?

Jeśli ważny jest dla ciebie spokój i cisza podczas wykonywania ćwiczeń, to idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie skonstruowanie własnej siłowni z pełnym wyposażeniem.
Sprzęt niezbędny do domowej bramy ćwiczeń to:
  • gryf prosty 150 cm,
  • 100 kg obciążenia,
  • 2 hantle 15 kg, z możliwością zmiany na cięższe,
  • ławeczka z regulacją skosu ze stojakami,
  • drążek do podciągania, montowany do ściany.
  • Dodatkowy sprzęt, którym ubogacisz swoją domową siłownię:
  • wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców,
  • stojak na sztangę do wykonywania przysiadów,
  • ławeczka do brzuszków,
  • rower stacjonarny,
  • gryf łamany 120 cm,
  • stojak na ciężary,
  • lustro. 
  • Zalety posiadania domowej bramy do ćwiczeń

    Są spore. Oprócz tego, że ćwiczysz, kiedy chcesz i ile chcesz. Modyfikujesz taką bramę w sposób odpowiadający twojemu zapotrzebowaniu. Co jest ogromnym plusem posiadania własnej bramy do ćwiczeń w salonie? To, że dbasz o jej stan i czystość oraz kontrolujesz poziom zużycia sprzętów. Jeśli jesteś osobą, która bardzo dba o aspekty zachowania wysokiej higieny podczas ćwiczeń, to brama wielofunkcyjna do ćwiczeń w twoim domu sprawdzi się idealnie. Co więcej – odpadają wszelkie dodatkowe opłaty, które wiążą się z wykonywaniem ćwiczeń, takie jak choćby koszty dojazdu albo koszty utraty czasu na podróż lub czekanie w kolejkach do możliwości rozpoczęcia ćwiczeń. 

    Brama do ćwiczeń – jakie ćwiczenia wykonywać?

    Ćwiczenia, które można wykonywać na bramie do ćwiczeń:
  • krzyżowanie linek wyciągu,
  • unoszenie nóg w zwisie,
  • klęcząc: skłony boczne i skłony tułowia z linką wyciągu,
  • podciąganie na drążku,
  • prostowanie na wyciągu ramion w płaszczyźnie poziomej w podporze,
  • unoszenie ramion bokiem w górę w opadzie tułowia z linkami wyciągu.
  • Kombinacji ćwiczeń, które możesz wykonywać, gdy w twoim domu stoi brama wielofunkcyjna do ćwiczeń, jest wiele. Możesz również opracować własny plan ćwiczeń na tym wszechstronnym urządzeniu. Odpowiednie ćwiczenia na bramie do ćwiczeń pomogą ci wyrzeźbić mięśnie całego ciała. Wszechstronność bramy treningowej sprawia, że mogą na niej ćwiczyć początkujący i osoby na wyższym poziomie zaawansowania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.