Data publikacji:

Bolące kolana: co stosować?

Ból kolan może doskwierać tak naprawdę każdemu. Co prawda dotyka najczęściej sportowców lub osób w podeszłym wieku, jednak nie wyklucza to pojawienia się danego bólu u każdej z osób. Kolana angażowane są podczas niemalże każdej podstawowej czynności, zatem ich ból jest bardzo uciążliwy i nieraz uniemożliwia wykonanie codziennych zadań. Jakie są przyczyny bólu kolan? Co stosować na bolące kolana? Przedstawiamy sposoby na ból kolan.
bolące kolana

Jakie są przyczyny bólu kolan?

Ból kolan charakteryzuje się znacznym ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego i znacznymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, które nieraz uniemożliwiają poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Przyczyn bólu kolan może być wiele i dotyczyć mogą różnych grup wiekowych. Wśród młodych osób ból kolan pojawia się zazwyczaj podczas wykonywania lub po aktywności fizycznej, która znacznie obciąża staw kolanowy. Do takich sportów zalicza się oczywiście bieganie, jazdę na nartach, tenis, piłkę nożną itp. Ból kolana doskwiera zwłaszcza osobom mało aktywnym fizycznie, które nagle decydują się na podjęcie któregoś z „ciężkich” sportów bez wcześniejszego przygotowania bądź uprawiającym aktywności fizyczne bez wcześniejszego rozgrzania stawów.
Ból kolan może towarzyszyć również różnego rodzaju przeciążeniom, np. podczas noszenia ciężkich rzeczy, ale także być spowodowany urazami, zwichnięciami bądź skręceniami. Popularnym, a zarazem bardzo niebezpiecznym urazem skrętnym jest uraz więzadła krzyżowego, czyli stabilizatora kolana. Spowodowany jest zazwyczaj nieodpowiednim ustawieniem nogi podczas aktywności fizycznej i wymaga rehabilitacji, a czasem nawet operacji. Dolegliwości bólowe stawów kolanowych mogą być związane również z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub zapalenie stawów różnego pochodzenia. Jak widać, przyczyn bólu kolan jest dużo, więc aby zdiagnozować swoją chorobę, należy udać się do lekarza, który określi, co jest przyczyną bólu, oraz przepisze odpowiednie leki, środki zmniejszające dolegliwości.

Jak rozróżnić zwykły ból kolana od poważnego urazu?

Nikt z nas oprócz lekarzy/specjalistów nie jest w stanie określić, co jest powodem bólu kolana. Jednak zwykłe stłuczenie czy przeciążenie nie wymaga wizyty u lekarza, a jedynie zastosowania żeli czy maści na ból stawów. Jednak jak rozróżnić zwykły ból kolana od poważnego urazu stawu? Należy dokonać oceny natężenia urazu, biorąc pod uwagę swoje odczucia i wygląd kolana. Udać do lekarza powinno się, jeżeli:
  • kolano jest znacznie cieplenie niż reszta ciała,
  • pojawiła się opuchlizna,
  • kolano i skóra wokół niego są wrażliwe na dotyk,
  • ból kolana uniemożliwia swobodne poruszanie się i stanie,
  • pojawiła się „blokada” w kolanie uniemożliwiająca wykonanie pełnego ruchu w stawie,
  • podczas poruszania się kolano „ucieka” do boku, jest niestabilne.
  • Co stosować na ból kolan?

    W zależności od przyczyny bólu kolana stosuje się różne metody. Przy chorobie zwyrodnieniowej stosuje się oczywiście inne leki niż w przypadku urazu więzadła, jednak przy danych poważniejszych chorobach leki dobiera odpowiedni lekarz. Przy zwykłych bólach kolan spowodowanych przeciążeniem, zmęczeniem bądź po aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, można spróbować domowych sposobów, które znacznie zmniejszą ból, a nawet zniwelują go do tego stopnia, że nie będą potrzebne żadne leki.

    Okłady na bolące kolana

    Na bolące kolana można stosować dwa typy okładów: ciepłe albo zimne. Kiedy używać których? To zależy od przyczyny, która wywołała ból kolana. Ciepłe kompresy stosuje się w celu rozluźnienia mięśni i stawów po ciężkim dniu. Z kolei zimne okłady sprawdzają się po zakończeniu ćwiczeń oraz w celu zapobiegania rozwoju stanu zapalnego. Za ciepłe kompresy może posłużyć np. poduszka, mata grzewcza bądź termofor, a za zimny okład może posłużyć specjalny kompres żelowy trzymany w lodówce lub lód i inne mrożonki. Ważne jednak, aby głęboko mrożone rzeczy przykładać do skóry przez ścierkę, żeby nie doszło do odmrożenia kolana. Oprócz kompresów dobrze sprawdzają się również spraye chłodzące bądź maści.

    Odpowiednia aktywność fizyczna

    Wbrew pozorom, bóle kolan można minimalizować także podczas aktywności fizycznej. Zwłaszcza osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów powinny regularnie podejmować aktywności, aby opóźnić postęp choroby. Sport uprawiany podczas bólu kolan musi być jednak odpowiednio dobrany, aby nie pogorszyć sytuacji, a pomóc. Poleca się zwłaszcza treningi nieinwazyjne dla stawu kolanowego, które go przede wszystkim za bardzo nie obciążają. Najczęściej sprawdzają się takie sporty jak pływanie, aquafitness, joga oraz swobodne spacerowanie.

    Domowe okłady z produktów spożywczych

    Popularnym sposobem stosowanym od wieków jest okład z octu na bolące kolana. Polecany jest zwłaszcza ocet winny lub jabłkowy. Ocet ma działanie ochładzające, przeciwzapalne oraz redukuje ból. Aby przygotować dany okład, wystarczy zamoczyć ścierkę w occie i przyłożyć do obolałego kolana. Polecane są również okłady ze startego chrzanu, który poprzez swoje właściwości cieplne i drażniące minimalizują ból, zmniejszają obrzęki i przywracają zdolność do ruchu w stawie. Jak zrobić okład z chrzanu? Wystarczy zetrzeć świeży chrzan i dodać do niego trochę wody, aby całość stworzyła konsystencję papki. Następnie należy przenieść chrzan na gazę i przyłożyć do kolana posmarowanego masłem bądź innym tłuszczem. Warto pamiętać, że chrzan jest silnie drażniący i może powodować alergie, dlatego lepiej sprawdzić reakcję skóry na chrzan na mniejszym kawałku ciała.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka