Data publikacji:

Ból nerek – jak złagodzić? Co stosować na ból nerek?

Ból nerek odczuwalny jest w dolnej części pleców, po jednej lub obu stronach. Jest to objaw, którego nie należy ignorować, szczególnie gdy powtarza się co jakiś czas lub trwa dłuższy czas. Nerki to ważne organy odpowiadające za wiele funkcji w organizmie, dlatego zaburzenia ich pracy mogą powodować poważne konsekwencje dla zdrowia. Nie trzeba oczywiście spodziewać się najgorszych scenariuszy po drobnych dolegliwościach, ale warto zwracać szczególną uwagę na ból nerek. Jak złagodzić pojawiające się objawy? Istnieje na to kilka sposobów. 
jak złagodzić ból nerek

Za co odpowiadają nerki?

Nerki to narząd parzysty, który znajduje się w jamie brzusznej. Jest częścią układu moczowo-płciowego, pełniącego różne role w organizmie. Głównym zadaniem nerek jest pozbywanie się toksyn z organizmu, poprzez wydalanie szkodliwych produktów powstałych podczas przemiany materii. Nerki filtrują wszystkie składniki i zostawiają te, które są człowiekowi potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Jest to narząd, który odpowiada za wiele procesów: produkcję moczu, ale też hormonów (funkcja endokrynna), pomagają utrzymywać równowagę organizmu (tzw. homeostaza). Czasami dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń pracy nerek (lub jednej nerki), co powoduje dolegliwości bólowe. Istotne jest, by wiedzieć, jak rozpoznać ból nerek. Jak złagodzić dolegliwość można bowiem ustalić dopiero, mając pewność, co ją powoduje. 

Jak rozpoznać ból nerek?

Nerki znajdują się w jamie brzusznej: za żołądkiem po lewej stronie i pod wątrobą po prawej. Rozmieszczone są po obu stronach kręgosłupa na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych. Podczas stanów zapalnych boleć może jedna lub obie nerki – wtedy ból odczuwany jest albo tylko z jednej strony, albo po obu stronach kręgosłupa. Dolegliwości mogą też lokalizować się w górnej części jamy brzusznej i w okolicy lędźwiowej. Przez takie umiejscowienie w ludzkim organizmie ból nerek często mylony jest z bólem brzucha czy kręgosłupa. Można go jednak odróżnić, zwracając uwagę na dodatkowe objawy, tzw. dyzuryczne, które towarzyszą właśnie nieprawidłowościom po stronie nerek. Są to:
  • dyskomfort, ból podczas oddawania moczu;
  • nagłe, bolesne parcie na pęcherz;
  • częste oddawanie moczu lub trudności z jego oddaniem. 
Odczuwany ból nerki, w zależności od przyczyny, przybiera różne nasilenie. Zazwyczaj pojawia się nagle, jest silny i może być pulsujący, z nawracającą mocniejszą siłą, co ma związek z uciskiem wywołanym przez zatrzymanie moczu. Jeśli dolegliwości bólowe zwiększają się stopniowo na przestrzeni kilku dni, zazwyczaj diagnozowana jest tak zwana kolka nerkowa. Jak złagodzić ból nerek o charakterze przewlekłym może podpowiedzieć lekarz, analizując rodzaj oraz nasilenie dolegliwości.

Co oznacza ból nerek i jak złagodzić dolegliwości?

Ból nerek może mieć różne przyczyny, zarówno bardziej błahe, jak i takie, które mogą być powodem do niepokoju. Diagnozę stawia lekarz, dlatego to do niego należy zgłosić się po potwierdzenie swoich podejrzeń, jednak warto znać najczęstsze możliwe przyczyny bólu nerek. Jednym z powodów może być stan zapalny o charakterze ostrym lub przewlekłym. Innym źródłem dolegliwości bólowych w nerkach jest często kamica nerkowa, podczas której w nerkach odkładają się kamienie (złogi wytrącone z różnych związków chemicznych obecnych w moczu). Przy tej chorobie najczęściej występuje ból kolkowy, czyli silny i gwałtowny, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Rzadziej, w ciężkich przypadkach, za ból nerek może odpowiadać nowotwór lub torbiel, czasami też wodonercze (rozdęcie miedniczki nerkowej i/lub kielichów). 
Przy zauważeniu rozwijających się dolegliwości bólowych w nerkach należy zgłosić się do internisty lub lekarza pierwszego kontaktu, który po rozeznaniu może skierować pacjenta do nefrologa, specjalizującego się w leczeniu zaburzeń pracy nerek. W przypadku bardzo silnych, nagłych bólów może być konieczne wezwanie pogotowia ratunkowego lub udanie się na SOR. Najczęściej jednak dolegliwości nie są aż tak uciążliwe i można sobie z nimi radzić w domowych warunkach. 

Ból nerki – jak złagodzić objawy? 

Ból nerek może wystąpić nagle i nie zawsze jest możliwość, by udać się natychmiast do lekarza. W doraźnej walce z bólem można stosować dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ) oraz środki rozkurczowe. Pomagają one zmniejszyć obrzęk moczowodu i złagodzić stan zapalny. Do polecanych w tym przypadku leków należą ibuprofen, ketoprofen oraz diklofenak, a wśród środków o działaniu rozkurczowym m.in. hioscyna, papaweryna i drotaweryna. Po wykonaniu badań, kiedy w obrębie dróg moczowych występuje infekcja bakteryjna, najczęściej konieczna jest antybiotykoterapia, którą dobiera lekarz. 

Ból nerek – jak złagodzić go domowymi sposobami?

Poza sięgnięciem po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe można skorzystać z kilku domowych sposobów na walkę z bólem nerek. Warto wiedzieć, że sporą ulgę mogą przynieść ciepłe okłady – ciepło działa rozkurczowo i rozluźniająco na mięśnie gładkie dróg moczowych. Możesz wykorzystać termofor, poduszkę elektryczną czy zwykły ręcznik zmoczony w ciepłej wodzie i przyłożyć go do bolącego miejsca. 
Istotne w walce z bólem nerek, ale także jako działanie profilaktyczne, jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy wypijać dziennie około 2 l wody, zwłaszcza przy podejrzeniu kamicy nerkowej (wtedy trzeba pamiętać, aby się nie kłaść, co dodatkowo pomoże w przesuwaniu się kamieni w stronę pęcherza). 
Jak złagodzić ból nerek z pomocą surowców naturalnych? Warto sięgnąć przede wszystkim po żurawinę, ziele nawłoci, macierzankę lub mącznicę lekarską. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!