Data publikacji:

Ból między łopatkami – co oznacza?

Ból w okolicy kręgosłupa to najbardziej popularny rodzaj bólu odczuwany w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Często pojawia się w wyniku siedzącego trybu życia, nieprzestrzegania zaleceń dotyczących odpowiedniej ilości ruchu czy długotrwałego przebywania w określonej pozycji w pracy. Ból między łopatkami to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka osób w coraz młodym wieku. Dowiedz się, co może oznaczać ból w plecach między łopatkami.
ból między łopatkami

Co może oznaczać ból pleców między łopatkami?

Ból kręgosłupa między łopatkami to dolegliwość, na którą skarży się ogromna ilość osób pracujących zdalnie, stomatologów, a czasem nawet uczniów i studentów. Wynika z przymusu ciągłego przebywania w delikatnie pochylonej pozycji, która niekoniecznie jest zdrowa dla kręgosłupa. Zbyt dużo czasu spędzanego w pozycji siedzącej i niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu dodatkowo osłabia mięśnie utrzymujące prawidłową postawę, co może potęgować ból. Jeśli to właśnie przyjmowanie niezdrowych pozycji jest przyczyną bólu pomiędzy łopatkami w konkretnym przypadku, to warto:
  • rozważyć zakup dysku sensomotorycznego, który wymusza ciągłe zmienianie pozycji, wzmacnia mięśnie głębokie oraz dba o prostą postawę w czasie pracy lub nauki;
  • zadbać o robienie częstych przerw, podczas których można wykonywać krótkie sesje rozciągania lub spacerować;
  • zapisać się na siłownię lub zdecydować się na inny rodzaj aktywności, np. bieganie, wycieczki górskie, pływanie czy rolki.
Warto pamiętać, że dołożenie dni treningowych do swojego planu zajęć nie zawsze zlikwiduje wszystkie skutki siedzącego trybu życia, ale może w znaczący sposób poprawić komfort funkcjonowania. Po wprowadzeniu odrobiny ruchu w tygodniową rutynę poprawa samopoczucia oraz zdrowia szybko stanie się odczuwalna.

Ból między łopatkami a zwyrodnienia kręgosłupa

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa to kolejna bardzo powszechna dolegliwość w populacji ogólnej, której nierzadko towarzyszy ból między łopatkami. Jest to grupa chorób, które wynikają ze zbyt wczesnego zużywania się kręgów kręgosłupa oraz zwyrodnień tkanek otaczających kręgi. Tego rodzaju ból najczęściej nasila się w czasie ruchu. Wówczas naturalne jest, że przyjmujemy takie pozycje, by możliwie jak najmniej się ruszać. Niestety, w dłuższej perspektywie czasowej takie podejście może dodatkowo zaszkodzić, gdyż często prowadzi do przykurczy i osłabienia mięśni.
Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa wymagają konsultacji lekarskiej, podobnie jak każda z opisywanych w niniejszym artykule dolegliwości. Dzięki temu możliwe będzie optymalne dobranie metod leczenia i łagodzenia bólu towarzyszącego zwyrodnieniom. Wśród czynników ryzyka zwyrodnień kręgosłupa można wymienić przykładowo:
  • zaawansowany wiek i schorzenia z nim związane, jak np. osteoporoza;
  • nadwagę i otyłość, a także choroby autoimmunologiczne;
  • siedzący tryb życia, brak wystarczającej ilości ruchu;
  • ciężką pracę fizyczną, w której konieczne jest częste dźwiganie ciężarów – w szczególności jeżeli ciężkie przedmioty są podnoszone w sposób nieprawidłowy.
Jeśli znana jest przyczyna schorzenia, leczenie rozpoczyna się od jej wyeliminowania, jeżeli to możliwe. Oprócz tego stosuje się terapię przeciwbólową oraz fizjoterapię czy rehabilitację. Czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegów operacyjnych, jeśli pozostałe metody leczenia zawodzą.

Wady postawy związane z bólem pomiędzy łopatkami

Przyczynami wad postawy jest przyjmowanie nieprawidłowych wzorców ruchowych, noszenie zbyt ciężkich plecaków oraz torebek, ustawianie się w nieodpowiednich pozycjach podczas wykonywania codziennych czynności. W tym przypadku dochodzi do zniekształcenia ciała – osłabienia oraz rozciągnięcia mięśni pleców w jednym miejscu, natomiast w innym – ich skróceniu i przykurczeniu. Kiedy dojdzie do zbyt zaawansowanych zmian, dana postawa się utrwala i powstaje wada postawy, a w konsekwencji ból pomiędzy łopatkami. Jeśli wiadomo, że przyczyną bólu mogą być wady postawy, należy wybrać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie rehabilitacji, a także dobranie ćwiczeń, które pozwolą wyeliminować ból.

Ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej

Ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej to często syndrom nerwobóli międzyżebrowych. Jest to szczególnie stresujący rodzaj bólu, ponieważ daje bardzo podobne objawy do zawału serca lub innych poważnych schorzeń. W przypadku kiedy pacjent po raz pierwszy odczuwa bóle promieniujące do klatki, zostaje bardzo dokładnie zbadany w celu wykluczenia chorób serca. Przy nerwobólach pacjenci zazwyczaj skarżą się na kłujący ból w klatce piersiowej, o charakterze ściskającym. Można odnieść wrażenie, że powoduje on trudności z oddychaniem. Jeśli przyczyną bólu są nerwobóle, podstawą w takiej sytuacji jest zachowanie spokoju i powolne wykonywanie wdechów i wydechów.

Ból między łopatkami – nerwica

Ból pod łopatkami lub między łopatkami może być także związany z zaburzeniami na tle nerwicowym. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się w przypadkowych momentach lub w okresach nasilonego stresu czy zdenerwowania, być może warto rozważyć konsultację z psychoterapeutą lub psychiatrą. Wówczas, jeśli przyczyną bólu są tego rodzaju zaburzenia, będzie można podjąć terapię, podczas której pacjent nauczy się radzić sobie ze stresem oraz lękiem. Alternatywną metodą, z której korzysta się zazwyczaj w drugiej kolejności lub równocześnie, jest wdrożenie farmakoterapii w porozumieniu z psychiatrą. Odpowiednie leki dobiera lekarz na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem, jego stanu zdrowia oraz uporczywych objawów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!