Data publikacji:

Ból głowy od ciśnienia – jak się pozbyć?

Ból głowy może pojawić się znienacka i pokrzyżować plany, a nawet zepsuć cały dzień. Nic więc dziwnego, że każdemu zależy na jak najszybszym pozbyciu się tego nieprzyjemnego problemu. Niektóre osoby mogą z wyprzedzeniem przewidzieć, że ból się pojawi, ponieważ ich organizm reaguje w ten sposób na zmiany ciśnienia atmosferycznego czy inne zmiany pogodowe, którym towarzyszy np. silny wiatr czy skoki temperatury. Jak rozpoznać ból głowy od ciśnienia i jak się pozbyć tego kłopotliwego stanu? Podpowiadamy! 
ból głowy od ciśnienia

Ciśnienie atmosferyczne a ból głowy

Zmiany pogody, a w szczególności ciśnienia atmosferycznego, często wpływają na samopoczucie wielu osób, które określa się z tego względu jako meteopatów, czyli wrażliwych na wahania pogodowe. Ocenia się, że największe oddziaływanie na ludzki organizm mogą mieć zmiany pomiędzy słonecznymi i bezwietrznymi dniami z wysokim ciśnieniem atmosferycznym a tymi, w których pojawia się deszcz, silny wiatr i niskie ciśnienie. Takie skoki zazwyczaj najsilniej odczuwają osoby zmagające się z nadciśnieniem i migrenami, choć nie tylko one – wielu ludzi odczuwa w takie dni obniżony nastrój, rozdrażnienie, zmęczenie, senność, a także ból głowy od ciśnienia. Jak się pozbyć tego problemu?
Najprostszym doraźnym sposobem jest sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową, jednak jest to rozwiązanie dla osób, u których tego typu problemy pojawiają się sporadycznie i nie mają zdiagnozowanego nadciśnienia, niedociśnienia czy migren. Dobrze jest wiedzieć, jak rozróżniać nadciśnienie od niedociśnienia, ponieważ do doraźnego zwalczania bólu głowy stosuje się przy nich inne środki. 
Biorąc pod uwagę jedynie odczucia związane ze zmianami pogody, to wysokie i niskie ciśnienie także powodują nieco inne objawy. Przy wysokim ciśnieniu meteopaci zauważają często u siebie rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Z kolei osoby, które cierpią na choroby serca, mogą w takie dni mieć nasilenie objawów, ponieważ podczas wysokiego ciśnienia atmosferycznego zwiększa się również ciśnienie krwi oraz jej krzepliwość. Z kolei podczas niskiego ciśnienia (poniżej 1000 hPa) może pojawiać się charakterystyczny, migrenowy ból głowy. Wśród innych zauważalnych zmian jest też zmęczenie, senność czy nudności. 

Nadciśnienie: gdzie boli głowa przy wysokim ciśnieniu? 

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze to inaczej nadciśnienie, które jest trwałym lub czasowym schorzeniem układu krwionośnego. Wzorcowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Jest to optymalna siła pompowania krwi przez serce, zapewniająca wszystkim narządom możliwość prawidłowego funkcjonowania. O nadciśnieniu tętniczym mogą świadczyć wartości przekraczające 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Taki wynik pomiarowy oznacza, że przepływająca krew wywiera za mocny nacisk na ściany tętnic, powodując różne nieprzyjemne objawy, w tym ból głowy, ale również duszności, kołatanie serca czy mroczki przed oczami. 

Wysokie ciśnienie odczuwalne w głowie: objawy 

Gdzie boli głowa przy wysokim ciśnieniu? Zazwyczaj ból pojawia się w części potylicznej, czyli z tyłu głowy i jest tępy, pulsujący. Charakterystyczne jest to, że nasila się podczas pochylania głowy lub tułowia w dół lub na boki. Wraz z upływem czasu ból się zmniejsza i przeważnie wieczorem ustępuje. 
Warto pamiętać, że uczucie ciśnienia w głowie i uszach może świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym, ale także może być wynikiem stresu, niewyspania, odwodnienia czy ubocznym efektem przyjmowania niektórych leków. Jeżeli natomiast silne bóle bądź uciski głowy, ból w skroniach i wysokie ciśnienie się powtarzają lub długo utrzymują, może to świadczyć o chorobach różnych organów czy układów organizmu, np. oczu, nerek, kręgosłupa czy zębów. Należy w takim przypadku udać się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci niezbędne badania lub skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. 

Jakie stosować tabletki na ból głowy przy wysokim ciśnieniu? 

W przypadku bólu głowy związanego z wysokim ciśnieniem najbezpieczniej jest sięgać po tabletki przeciwbólowe na bazie paracetamolu. Należy unikać przyjmowania na własną rękę niesteroidowych leków przeciwzapalnych opartych na ibuprofenie, ponieważ mogą one przyczyniać się do dodatkowego podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi, co nie jest wskazane w przypadku bólu głowy od ciśnienia. Jak się pozbyć takiego bólu, najlepiej określi lekarz, warto więc skonsultować z nim, jakie tabletki na ból głowy przy wysokim ciśnieniu można przyjmować. Osoby ze zdiagnozowanym nadciśnieniem, które prowadzą farmakoterapię, powinny przede wszystkim przyjmować leki przepisane przez lekarza prowadzącego, nie dobierając sobie samodzielnie żadnych dodatkowych silnych środków przeciwbólowych. 

Gdzie boli głowa przy niskim ciśnieniu? 

Przy niskim ciśnieniu tętniczym ból głowy pojawia się zazwyczaj z przodu, tzn. w okolicy czoła oraz skroni, choć może też promieniować (rozlewać się) w inne strony głowy. W przypadku niedociśnienia mogą pojawiać się też inne objawy towarzyszące bólowi głowy, m.in. senność, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, nudności, zimne stopy i dłonie czy blada skóra. 
W doraźnym zwalczaniu bólu głowy przy niskim ciśnieniu można sięgać po niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. z ibuprofenem. Warto też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz aktywność fizyczną – choćby spacer, taniec, rozciąganie czy jazda na rowerze. Ruch wpływa na podniesienie ciśnienia krwi, a także pozytywnie oddziałuje na kondycję i samopoczucie. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!