Data modyfikacji:

Badanie glukozy – jak się przygotować?

Badanie glukozy jest prostą metodą diagnostyczną, która pozwala wykryć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy, nawet gdy objawy nie wskazują jednoznacznie na takie problemy. Jest niezbędne dla osób z grup ryzyka i specjaliści często je zlecają. Warto wykonywać je również profilaktycznie wraz z innymi okresowymi badaniami. W zależności od sytuacji wykonuje się badanie krzywej cukrowej lub pojedyncze badanie glukozy. Jak się przygotować do pobrania krwi w każdym z tych przypadków?
przygotowanie do badania glukozy

Badanie glukozy na czczo – jak się przygotować?

Podstawowym sposobem na sprawdzenie, czy poziom glukozy we krwi nie jest zbyt wysoki, jest pojedyncze badanie przeprowadzone na czczo. Można je łączyć z pakietem innych badań, na przykład profilaktycznie wykonywaną morfologią, dzięki czemu obraz stanu ogólnego pacjenta będzie pełniejszy. Warto raz na jakiś czas wykonywać badanie glukozy – jak się przygotować przed pobraniem? Najważniejszą sprawą jest pozostanie na czczo, czyli powstrzymanie się od jedzenia przynajmniej przez 8, a najlepiej 12 godzin przed wkłuciem. Można w tym czasie pić wodę, ale zabronione są wszystkie inne napoje. Kofeina wpływa na poziom glukozy we krwi.

Jak przygotować się do badania glukozy? Przyjdź rano

Jeśli musisz poddać się badaniu glukozy i zastanawiasz się, jak się przygotować, pamiętaj, żeby zaplanować wizytę w laboratorium rano. To bardzo ważne, ponieważ poziom glukozy waha się we krwi w zależności od pory dnia. Musisz zatem pojawić się w laboratorium najpóźniej o 9:00.

Wypocznij i unikaj wysiłku

Stan organizmu ma duży wpływ na wiarygodny wynik badania, dlatego planując badanie glukozy i zastanawiając się, jak się przygotować dzień wcześniej, połóż się wcześnie spać. W dniu pobrania nie podejmuj intensywnego wysiłku fizycznego, a przed wejściem do gabinetu odczekaj w pozycji siedzącej 10–15 minut.

Test obciążenia glukozą – jak się przygotować?

Test obciążenia glukozą to inaczej tak zwana krzywa cukrowa, czyli badanie pozwalające ocenić poziom glukozy na czczo, a następnie po wypiciu płynu zawierającego glukozę. W tym celu wykonuje się dwa wkłucia – na czczo oraz po 2 godzinach od wypicia roztworu, lub trzy wkłucia – na czczo, po godzinie i po dwóch od wypicia roztworu.
Czy test obciążenia glukozą wymaga przygotowania? Na badanie musisz przyjść na czczo i odpocząć przed pobraniem krwi. Ważna jest aktualna forma organizmu, najlepiej zatem dzień wcześniej położyć się wcześnie spać. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży. Glukozę niezbędną do wykonania testu prawdopodobnie otrzymasz w laboratorium. Jeśli jest inaczej, zostaniesz o tym poinformowany przy zapisywaniu się na badanie.
W przypadku krzywej cukrowej sposobem na to, jak się przygotować, jest również zadbanie o towarzystwo. Jeśli jesteś osobą wrażliwą i obawiasz się zasłabnięcia, możesz przyjść do laboratorium z kimś bliskim, kto w razie czego ci pomoże. Pamiętaj też, że w poczekalni spędzisz 2 godziny, więc jeśli będziesz sam, weź ze sobą książkę lub słuchawki.

Leki a badanie glukozy. Jak się przygotować przed pobraniem?

Zwykłe badanie glukozy oraz krzywa cukrowa wymagają przygotowania, które obejmuje także konsultację z lekarzem w sprawie przyjmowanych leków. Powiedz, jakie leki oraz suplementy diety regularnie łykasz. Specjalista może zdecydować o tymczasowym zaprzestaniu brania niektórych środków, które mogłyby mieć wpływ na wynik badania, lub ustalić inną dawkę.

Wyniki badania glukozy

Kiedy odbierzesz wyniki, zgłoś się z nimi do lekarza, który zlecił badania. Jeśli wykonywałeś je profilaktycznie na własną rękę i wynik jest prawidłowy, wystarczy, że powtórzysz je w czasie następnych okresowych badań krwi.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym