Data publikacji:

Babka płesznik: jakie ma właściwości? Działanie i zastosowanie

Babka płesznik jest rośliną powszechnie znaną od stuleci. Używana jest przez ludzi niemal na całym świecie ze względu na swoje lecznicze działanie. Czym jest roślina pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego? Jakie właściwości i zastosowanie ma babka płesznik? Przestawiamy prozdrowotną roślinę jaką jest babka płesznik.
Babka płesznik

Czym jest babka płesznik?

Babka płesznik, znana również jako pchle nasienie, pchlica bądź płesznik, jest gatunkiem niewielkiej, rocznej rośliny z rodziny babkowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, północnej Afryki i zachodniej Azji, a w inne obszary świata rozstała rozprzestrzeniona w uprawie. Dana roślina była stosowana jako środek leczniczy już od starożytności i jest powszechnie stosowana nawet w obecnych czasach. Ze względu na swoje prozdrowotne, wielokierunkowe właściwości zyskała popularność niemalże na całym świecie.
Dana roślina nie rośnie dziko w Polsce, jednak warto wiedzieć, jak ona wygląda. Ma prostą łodygę sięgającą około 40 centymetrów, jej kwiaty wyglądem przypominają kłosy, a owoce przedstawiają kształt torebki zawierającej nasiona, które to właśnie mają prozdrowotne działanie.

Babka płesznik – właściwości i zastosowanie

Babka płesznik swoje dobroczynne działanie zawdzięcza nasionom zawartym w owocach rośliny, a dokładniej dwóm substancjom w nich zawartym. Pierwszym z nich jest śluzowaty polisacharyd, który ma właściwości nawilżające, odżywcze i powlekające, co stanowi ochronę dla skóry i tkanek podskórnych. Drugą substancją nasion babki płesznik jest błonnik, który po kontakcie z wodą pęczniej i zwiększa swoją objętość. Dzięki temu działaniu wykorzystuje się go w leczeniu problemów związanych z układem pokarmowym oraz w procesie odchudzania.
Jakie zastosowanie mają więc nasiona babki płesznik? Dzięki wspomnianemu powyżej śluzowi, dana roślina jest w stanie rozwiązać problem związany z zaparciami. Dzięki zawartemu śluzowi w nasionach i jego nawilżających właściwościach wpływa on na ułatwienie przesuwania się mas kałowych, co zapobiega problemom z wypróżnianiem się. Śluz działa także w drugą stronę, gdyż jest w stanie zapobiec również biegunkom. Śluzowaty polisacharyd zwiększa lepkość przesuwanej w jelitach zawartości, co normalizuje proces wypróżniania się i jego częstotliwość. Oprócz tego właściwości osłonowe i nawilżające wpływają na polepszenie ogólnej pracy jelit, dlatego stosowanie babki płesznik wskazane jest podczas procesu leczenia zespołu jelita drażliwego.
Następną ważną właściwością babki płesznik jest wspomaganie procesu odchudzania. Po styczności z wodą błonnik zawarty w nasionach pęcznieje, zwiększając swoją objętość nawet dwukrotnie. Dzięki temu szybciej zapełnia się żołądek i zwiększa się ogólne uczucie sytości. Dodatkowo dana roślina ogranicza wchłanianie tłuszczu i węglowodanów oraz przyspiesza proces przemiany materii. Zatem nasiona babki płesznik są niezbędnym składnikiem pożywienia podczas odchudzania.

Jak i kiedy stosować babkę płesznik?

Znając już szereg właściwości, jakie daje babka płesznik, powstaje mnóstwo pytań dotyczących jej stosowania. Jak ją spożywać? Jak przygotować? Kiedy stosować, żeby przynosiła najlepsze rezultaty? W dzień czy w nocy? W jaki sposób ją dawkować? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące spożywania leczniczych nasion babki płesznik.
Najpopularniejszym sposobem spożywania babki płesznik jest zalanie paru łyżeczek nasion letnią wodą i odstawienie na około 10 minut. W tym czasie nasiona nieco napęcznieją, wchłoną wodę i powstanie kleik, który można bezpośrednio wypić, bądź dodać do posiłku. Nasiona w smaku są dosyć neutralne, dlatego można dodać je do jakiejkolwiek potrawy – czy to na słono, czy na słodko. Ważne jednak, aby porcję nasion babki popić dużą ilością wody, by odpowiednio napęczniała w organizmie i spełniła swoje lecznicze właściwości.
Zalecana dawka babki płesznik to maksymalnie 8 łyżeczek na dobę w przypadku dorosłych, a dla dzieci wystarczające będą 2–3 łyżeczki. Nasiona babki płesznik powinno spożywać się do posiłku, najlepiej w ciągu dnia, gdyż stosowanie ich bezpośrednio przed snem jest niewskazane. Dodatkowo należy pamiętać, aby zachować odstęp około godziny pomiędzy spożyciem nasion babki płesznik a innych środków leczniczych.
Oprócz powyżej wymienionej wersji występowania babki płesznik można spotkać ją także w postaci zmielonych nasion, które mają takie same właściwości, a są nawet jeszcze prostsze w użyciu. W aptekach dostępne są również tabletki z babką płesznik, które są idealnym rozwiązaniem dla zabieganych osób, które mogą w szybki sposób przyjąć odpowiednią dawkę danej rośliny.

Babka płesznik czy siemię lniane – co wybrać?

Babka płesznik i siemię lniane charakteryzują się podobnymi właściwościami. Jednak różnią się nieco pod względem składników w nich zawartych. Które nasiona są zatem lepsze? Nasiona babi płesznik czy siemię lniane? Wszystko zależy od powodu, dla którego chcemy je spożywać. Babka płesznik charakteryzuje się wyższą zawartością błonnika niż siemię lniane oraz niższą kalorycznością, ze względu na niższą zawartość tłuszczu. Z kolei siemię lniane zawiera więcej kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasów tłuszczowych wielonasyconych omega-3, które pełnią ważną funkcję w organizmie, czyli utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu oraz mają działanie przeciwzapalne. Wybór odpowiednich nasion jest zatem indywidualny. Jeżeli chcemy poprawić pracę jelit bądź wspomóc proces odchudzania, warto wybrać nasiona babki płesznik. Jeżeli jednak zależy nam bardziej na dostarczeniu kwasów tłuszczowych, zalecamy wybór siemienia lnianego.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka