Data publikacji:

Najlepsza aplikacja do liczenia kalorii: jaką wybrać? Pomoc w utrzymaniu zdrowej diety

Chcesz lepiej się odżywiać, ale brakuje Ci motywacji? A może ciekawi Cię, ile kalorii zjadasz w ciągu dnia? Twoim wsparciem może okazać się aplikacja do liczenia kalorii – to prosty sposób na kontrolę posiłków i wprowadzenie do stylu życia zdrowych zmian. Jak zatem korzystać z takich rozwiązań, by jednocześnie lepiej się odżywiać oraz nie zdominować jednocześnie swojego życia? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – sprawdź!
aplikacja do liczenia kalorii

Aplikacja do liczenia kalorii – komu się przyda?

Kto powinien zainstalować aplikację do liczenia kalorii? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ z tej zdobyczy techniki może korzystać właściwie każdy, kto czuje taką potrzebę! Praca siedząca, nieustający dostęp do przetworzonego i wysoko smakowitego jedzenia sprawia, że dziś znacznie trudniej kontrolować ilość zjadanych kalorii czy nawet posiłków. Ile razy zdarzało Ci się zapomnieć o śniadaniu? A może w trakcie dnia pełnego wyzwań nic nie zjadłaś(-eś) i dopiero wieczorem na stole pojawiła się obfita kolacja? Aplikacja liczenia kalorii pozwoli śledzić Ci posiłki i w pewnym sensie zapanować nad nimi.
Dobra aplikacja do liczenia kalorii przyda się między innymi osobom, które chcą:
 • kontrolować to, co jedzą;
 • schudnąć;
 • przytyć;
 • utrzymać aktualną masę ciała;
 • lepiej planować swoje posiłki w ciągu dnia;
 • pilnować ilości wypijanej wody.
 • Aplikacja do liczenia kalorii – funkcje

  Jakie funkcje ma dobra aplikacja do liczenia kalorii? Przede wszystkim powinna być bardzo intuicyjna i mało czasochłonna. W końcu wszystkie zjedzone posiłki możesz zapisywać na kartce, rozpisywać ich dokładną kaloryczność czy makroskładniki, ale to bardzo żmudne zadanie – aplikacja ma ułatwić Ci tę kontrolę.
  Zwróć uwagę na:
 • cenę lub wybierz darmową aplikację do liczenia kalorii;
 • wybór jak największej ilość składników czy produktów dostępnych w dyskontach;
 • możliwość skanowania kodów kreskowych poszczególnych produktów;
 • opcję dodawania wykonywanych treningów;
 • analizę ilości wody wypitej w ciągu dnia.
 • Po zainstalowaniu aplikacji do liczenia kalorii najczęściej trzeba wypełnić krótką ankietę, gdzie podaje się wiek, płeć, wagę czy liczbę tygodniowych treningów.

  Najpopularniejsze aplikacje do liczenia kalorii

  Jakie są najpopularniejsze aplikacje do liczenia kalorii? Ten sektor nieustannie się rozwija, ale już dziś można wyróżnić kilka topowych aplikacji, które posiadają zarówno wersje premium, jak i te darmowe.
  Fitatu to bezpłatna aplikacja do liczenia kalorii o przejrzystym, prostym interfejsie. Posiada szereg funkcji, dzięki którym przeliczenie danego posiłku na kalorie jest jeszcze łatwiejsze, przykładowo dzięki miarom podawanym w garściach czy łyżeczkach.
  FatSecret to druga popularna aplikacja do liczenia kalorii, która ma swoich zwolenników. Pokazuje nie tylko ilość zjedzonych kalorii, lecz również wylicza makroskładniki oraz posiada skaner kodów kreskowych. Jej wadą może być to, że nie ma miejsca na wpisanie kolacji, ponieważ posiłki dzielą się na śniadanie, lunch, obiad czy inne.
  Wśród innych popularnych aplikacji do liczenia kalorii można wyróżnić również Yazio, MyFitnessPal czy Kcalmar.

  Aplikacja do liczenia kalorii – na co uważać?

  Warto pamiętać, że aplikacje do liczenia kalorii nie są narzędziami idealnymi. Pozwalają kontrolować dietę, dają obraz nawyków żywieniowych, ułatwiają planowanie zbilansowanego menu, ale nie powinny dominować życia. Korzystanie z aplikacji do liczenia kalorii powinny ograniczyć osoby z poważnymi zaburzeniami odżywiania – wtedy zdecydowanie bezpieczniej jest korzystać z profesjonalnego wsparcia dietetycznego, które uczy mądrego, intuicyjnego odżywiania, w pełni dostosowanego do indywidualnych potrzeb ciała.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Anna Mlonka