Data publikacji:

Angina: objawy

Ból gardła, trudności w połykaniu i biały nalot na ścianie gardła mogą oznaczać anginę. Okazuje się jednak, że angina nie zawsze przebiega z typowym nalotem na migdałkach. Poznaj wszystkie możliwe objawy anginy. Dowiedz się, jaka jest różnica między anginą wirusową i bakteryjną. Sprawdź, który typ anginy częściej występuje u dzieci.
angina objawy

Angina – objawy

Pierwsze objawy anginy to ból gardła i obniżone samopoczucie. Może, ale nie musi, towarzyszyć im podwyższona temperatura ciała.

Angina ropna – objawy (specyfika)

Objawy anginy mogą się różnić w zależności od przyczyny choroby. Zarówno angina wirusowa, jak i bakteryjna dają specyficzne objawy. Angina paciorkowcowa (ropna) ma szybszy i bardziej gwałtowny przebieg.
Objawy anginy paciorkowcowej:
  • przekrwienie tylnej ściany gardła i migdałków,
  • trudności w przełykaniu,
  • powiększenie się migdałków,
  • intensywny ból gardła,
  • silne uczucie osłabienia i „rozbicia”, senność,
  • podwyższona wewnętrzna temperatura ciała,
  • włóknikowy biały nalot na migdałkach, który z czasem może stać się żółtawy lub zielony,
  • ropna wydzielina na migdałkach,
  • powiększone węzły chłonne,
  • nudności, wymioty.
  • Angina wirusowa – objawy (specyfika)

    Angina o podłożu wirusowym nie ma tak nagłego przebiegu jak angina bakteryjna (paciorkowcowa). Objawy początkowo mogą być łagodne i zaostrzać się wraz z postępem choroby. Co więcej, choroba nie zawsze się rozwija i daje wszystkie typowe dla wirusowej anginy objawy. W wielu przypadkach układ immunologiczny radzi sobie z wirusami w pierwszych kilku dniach trwania choroby.
    Objawy anginy wirusowej:
  • zaczerwienie i przekrwienie tylnej części gardła i migdałków,
  • powiększenie się migdałków,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bolesność gardła,
  • kaszel, chrypka, katar i obrzęk gardła,
  • obecność pęcherzyków w jamie ustnej i na ścianie gardła,
  • owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła,
  • zapalenie spojówek,
  • biegunka.
  • Angina – przyczyny

    Zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, czyli angina, ma najczęściej podłoże wirusowe. Mówi się, że około 85% wszystkich przypadków anginy jest na tle wirusowym. Patogeny wirusowe, które odpowiadają za wywołanie anginy, to najczęściej rhinowirusy i adenowirusy, ale możliwa jest też angina na tle innych wirusów.
    Angina bakteryjna, zwana też anginą paciorkowcową lub ropną, nie jest aż tak częsta jak ta na tle wirusowym. Najczęstszym patogenem, który jest odpowiedzialny na rozwinięcie się objawów anginy bakteryjnej, są paciorkowce z grupy Streptococcus pyogenes, które produkują ropę.

    Angina – jak leczyć?

    Leczenie anginy wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Rodzaj i sposób leczenia zależy przede wszystkim od przyczyny schorzenia. Antybiotyki nie pomogą w przypadku wirusowej anginy, ale mogą być bardzo przydatne w przypadku anginy ropnej, o podłożu bakteryjnej. Sposób leczenia anginy ustala zawsze lekarz. 

    Leczenie anginy wirusowej

    Polega przede wszystkim na leczeniu objawowym. Pacjent powinien przyjmować dużą ilość płynów, by się nie odwodnić. Zaleca się także stosować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe w razie potrzeby. Oznacza to, że leki na anginę bez recepty w większości przypadków są wystarczające, jeśli samopoczucie chorego nie jest złe.

    Leczenie anginy bakteryjnej

    Leczenie anginy ropnej także polega na stosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W przypadku potwierdzenia lub podejrzenia anginy paciorkowcowej (ropnej) możliwe jest także zastosowanie antybiotyku. W niektórych przypadkach lekarze zalecają wykonanie antybiogramu, by sprawdzić, czy dany antybiotyk będzie w ogóle działał przeciwko bakteriom, które są odpowiedzialne za stan zapalny.
    Ważne, by antybiotyki stosować według zaleceń lekarza. To bardzo istotna kwestia, ponieważ wiele osób przerywa leczenie antybiotykiem, gdy poczuje się lepiej. Grozi to nawrotem choroby.

    Angina – objawy u dzieci

    Angina jest chorobą zakaźną, na którą szczególnie narażone są dzieci, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu immunologicznego. Dzieci chorują najczęściej na anginę w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Największe ryzyko zachorowania to okres przesilenia jesienno-zimowego oraz wiosna.
    Co ciekawe, angina ropna zdecydowanie częściej rozwija się u dzieci niż u dorosłych. Nosicielami bakterii gatunku, który wywołuje anginę ropną (Streptococcus pyogenes), jest aż 12–20% dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym oraz jedynie około 5% osób dorosłych. Nosicielstwo nie jest jednak zawsze powiązane z zachorowaniem. Sama obecność bakterii ropotwórczych nie świadczy o tym, że dziecko lub dorosły choruje lub zachoruje w przyszłości.

    Czy angina jest zaraźliwa?

    Niestety, angina jest zdecydowanie chorobą zakaźną. Co więcej, bardzo łatwo się nią zarazić. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Co więcej, do zakażenia może dojść nawet od bezobjawowego nosiciela.
    Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem. Okres wylęgania się drobnoustrojów jest różny.

    Jak zdiagnozować anginę?

    Podejrzenie lub rozpoznanie anginy może zostać postawione na podstawie wywiadu z pacjentem i badania klinicznego. Typowe objawy anginy są wystarczające, by postawić diagnozę.
    Niekiedy konieczne jest pobranie wymazu ze ściany gardła i migdałków, by sprawdzić rodzaj drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za objawy anginy. Mając wynik wymazu, można zastosować leczenie wymierzone w przyczynę problemu, które powinno być najbardziej skuteczne.
    Istnieje także możliwość przeprowadzenia szybkich testów, które mogą wykryć obecność paciorkowców (S. pyogenes), co znacznie skraca czas oczekiwania na wynik. Po uzyskaniu pozytywnego testu można rozpocząć leczenie antybiotykiem o wiele szybciej niż w porównaniu do zwykłych wymazów. 
    Przydatne są też dania ASO. Przy wzroście stężenia ASO można podejrzewać zakażenie paciorkowcami wywołującymi anginę ropną.
    Zdjęcie: Envato Elements