Data modyfikacji:

Kurzajka pod paznokciem : jak się jej pozbyć?

Kurzajka, inaczej nazywana brodawką zwykłą, to zmiana skórna wywołana wirusem brodawczaka. Jest twarda, ma nierówną i grudkowatą powierzchnię oraz średnicę od kilku do nawet kilkunastu milimetrów. Kurzajki mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele, ale najczęściej tworzą się na palcach, a nawet pod paznokciami. W poniższym wpisie opowiemy o tym ostatnim rodzaju. Zastanowimy się nad przyczynami powstawania takiej kurzajki oraz przedstawimy skuteczne sposoby na to, aby się jej pozbyć. Dzięki temu poradnikowi kurzajka pod paznokciem nie będzie już problemem! 

Polecamy: Kaszaki na twarzy

kurzajka pod paznokciem

Kurzajka pod paznokciem – przyczyny powstawania 

Przyczyną powstawania kurzajek pod paznokciem jest wirus brodawczaka, czyli HPV. Pamiętaj, że kurzajką można się zarazić w sposób pośredni (np. przez dotknięcie przedmiotów, na których znajduje się wirus) lub bezpośredni (kontakt skóra ze skórą). Najłatwiej jednak zakazić się wtedy, kiedy wirus ma dostęp do uszkodzonego naskórka, np. niewielkiej rany, spękania czy przetarcia. 

Kurzajką pod paznokciem łatwo zarazić się w miejscu, gdzie znajduje się dużo osób, a my chodzimy boso – szczególnie na basenie, sali gimnastycznej, w hotelowej łazience, saunie, szatni, a nawet u kosmetyczki. Dlatego tak ważne jest noszenie w takich miejscach klapek i nie stawianie gołej stopy na potencjalnie niebezpiecznej powierzchni. Jeśli regularnie wykonujesz pedicure, to zwracaj też uwagę na narzędzia wykorzystywane przez kosmetyczkę – te powinny być wymieniane po każdym kliencie. 

Sposoby na kurzajki pod paznokciem

Kurzajki pod paznokciem bywają bolesne i dość trudno się ich pozbyć. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Istnieje wiele metod pozbycia się brodawek paznokciowych. Czy są one skuteczne? Rzadko w 100%. Należy jednak łączyć te metody ze sobą, a w razie problemów skorzystać z pomocy specjalisty. Nieleczone kurzajki pod paznokciem zaburzają jego wzrost i mogą prowadzić do kolejnych poważnych problemów.

Domowe sposoby na kurzajkę

Istnieje kilka domowych sposób na pozbycie się kurzajki, ale nie wszystkie z nich będą skuteczne na kurzajkę pod paznokciem. Dlaczego? Ponieważ do takiej kurzajki mamy o wiele trudniejszy dostęp. Nie sprawdzi się zatem stosowanie taśmy tekstylnej i ścieranie zmiany pumeksem. Zamiast tego polecamy skorzystać z czosnku. Jak wiadomo, działa on przeciwwirusowo i hamuje namnażanie tkanek zakażonych wirusem brodawczaka. Aby pozbyć się kurzajki, rozgnieć jeden lub dwa ząbki czosnku. Nałóż go na miejsce, gdzie znajduje się kurzajka, a następnie zaklej paznokieć i palec plastrem. Taki opatrunek pozostaw na noc. Zabieg oczywiście należy powtarzać.

Skuteczny w leczeniu kurzajek będzie też sok mleczny z glistnika. Zawarte w nim wyciągi zapobiegają replikacji wirusa. Sokiem z glistnika należy smarować zainfekowane miejsce kilka razy dziennie. Można też zamoczyć w nim gazę jałową i wykonać opatrunek na palec i paznokieć.

Masz w domu olejek z drzewa herbacianego? Smaruj nim palec i paznokieć, pod którym umiejscowiła się kurzajka. Substancje aktywne olejku działają przeciwwirusowo, a więc zabiją wirus brodawczaka. Dodatkowo hamują jego dalszy rozwój.

Olejek z drzewa herbacianego możesz także dodać do kąpieli z solą, która jest kolejną domową metodą na pozbycie się kurzajki. Siedem łyżek soli rozpuść w litrze ciepłej wody. Teraz dodaj odrobinę olejku i mocz stopy przez około 30 minut. Kąpiel możesz oczywiście powtarzać – nawet kilka razy dziennie.

Najlepszy preparat na kurzajki – jaki wybrać? 

Do leczenia kurzajki pod paznokciem najlepiej sprawdzają się środki keratolityczne. Zawarty w nich kwas salicylowy lub mlekowy zmiękcza i rozpuszcza warstwę rogową kurzajki. Podobnie działają środki cytostatyczne. Zawarty w nich fluorouracyl hamuje namnażanie komórek dotkniętych wirusem. Skuteczny okaże się też lapis, czyli azotan srebra. Należy przykładać go 2-3 razy dziennie do zakażonej powierzchni. 

UWAGA – azotan srebra może sprawiać, że skóra i paznokieć ściemnieją. Jest to naturalny wynik odkładania się srebra na jego powierzchni. Nie warto jednak się tym przejmować, ponieważ z czasem to zniknie. 

Szukasz skutecznego preparatu na kurzajki? Poniżej znajdziesz te najlepiej oceniane. Pamiętaj, że kuracja takimi preparatami powinna trwać nie dłużej niż 6-8 tygodni. Jeśli po tym czasie nadal będziesz borykać się z kurzajką, odwiedź lekarza dermatologa. 

Jakiej kurzajki nie można usuwać na własną rękę? Takiej, która krwawi, ma zaczerwienione krawędzie lub jest uszkodzona. 

Zabiegi, które usuwają kurzajki

Najskuteczniejszym zabiegiem, który skutecznie usuwa kurzajki, jest laser CO2. Zabieg polega na wypaleniu zmiany. Przed jego wykonaniem należy znieczulić miejsce. Po zabiegu może z kolei pojawić się blizna. Oprócz tego lekarze często zalecają krioterapię lub łyżeczkowanie. Pierwszy z zabiegów polega na wymrażaniu kurzajki ciekłym azotem. Krioterapia jest bezbolesna, natomiast podczas samego zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort.

Warto dodać, że zabieg krioterapii nie pozostawia żadnych blizn ani śladów. Jak przebiega łyżeczkowanie? To zabieg inwazyjny. Polega na chirurgicznym wycięciu kurzajki wraz z korzeniem. Po łyżeczkowaniu zazwyczaj pozostaje drobne przebarwienie. Warto również dodać, że do kilku godzin po zabiegu można mieć trudności z chodzeniem. 

Pamiętajcie, że kurzajka pod paznokciem może wpływać na jego wzrost, dlatego jeśli tylko zauważycie zmianę, to od razu podejmijcie próby jej leczenia. Domowe sposoby są nieskuteczne? Koniecznie skorzystajcie z porady lekarza dermatologa. 

Autorka: Klaudia Borycka