Data publikacji:

Jaka jest najlepsza maść na jęczmień?

Bolesność powieki, obrzęk i zaczerwienienie – to znak, że pojawił się jęczmień. To zmiana skórna wywoływana przez bakterie, najczęściej gronkowce, która przypomina na pierwszy rzut oka mały guzek. Choć może wyglądać groźnie, to nie jest niebezpieczna dla wzroku. Nie oznacza to jednak, że masz ją zignorować. Z pomocą przychodzą preparaty dostępne w aptece. Jaka jest najlepsza maść na jęczmień? Znamy odpowiedź.
Eye Stye Infection

Jęczmień – najważniejsze informacje

Jęczmień może dotknąć każdego z nas, jednak szczególnie narażone są na niego dzieci, osoby, które nie dbają o odpowiednią higienę, a także ludzie z obniżoną odpornością. Najczęściej winowajcą jest gronkowiec, który wywołuje jęczmień zewnętrzny albo wewnętrzny (jęczmień pod powieką). Zmiana znika zazwyczaj w ciągu 7–10 dni i nie pozostawia po sobie blizny.
Zakażenie Staphylococcus epidermidis lub Staphylococcus aureus to nie wszystko. Jęczmień może pojawić się również w wyniku wspomnianego braku higieny rąk. Oprócz tego do przyczyn jego powstawania możemy zaliczyć choroby przewlekłe, w tym przewlekłe zapalenie brzegów powiek, przyjmowanie leków immunosupresyjnych czy nawet smog. 
Do głównych objawów zaliczamy:
  • ból powieki i oka,
  • obrzęk powieki,
  • zaczerwienienie,
  • swędzenie,
  • łzawienie,
  • widoczna grudka na powiece,
  • łzawienie.
  • A jak leczyć jęczmień? Czytaj dalej!

    Czy jęczmień wymaga leczenia u specjalisty?

    Najczęściej jęczmień nie wymaga leczenia specjalistycznego i znika samoistnie. Możesz przyspieszyć ten proces, wybierając jedną z najlepszych maść na jęczmień i stosując się do wskazówek, którymi dzielimy się w dalszej części artykułu.
    Wyjątkiem są sytuacje, gdy jęczmieniowi towarzyszą gorączka, powiększone węzły chłonne i silny obrzęk. W takim przypadku należy jak najszybciej umówić się na wizytę u specjalisty. 

    Najlepsza maść na jęczmień

    Jaka jest najlepsza maść na jęczmień? W aptekach znajdziesz bez problemu preparaty bez recepty, nadające się do stosowania w momencie zauważenia zmiany skórnej na powiece.

    OptiCleaner

    Jedną z najlepszych maści na jęczmień jest OptiCleaner, który nadaje się również do leczenia gradówki. Preparat jest przeznaczony do użytku zewnętrznego. Co znajdziesz w składzie? Przeciwzapalny i przeciwbakteryjny miód manuka, który dodatkowo wpływa na regenerację i nawilżenie. Oprócz niego maść zawiera także olejek manuka o działaniu znieczulającym i przeciwbólowym oraz ekstrakt z kory cynamonowca o właściwościach rozgrzewających i poprawiających krążenie skóry.
    Co istotne, OptiCleaner jest również dostępne w postaci maści z antybiotykiem na jęczmień bez recepty. Jeśli właśnie tego szukasz, to zapytaj o nią w aptece.

    Verco JęczmieńOFF

    Co stosować na jęczmień pod okiem? Wybór maści jest niewielki, dlatego polecamy ci również preparat w formie lipożelu. To połączenie kompleksu antybakteryjnego (terpinenu-4, prebiotyku i olejku z drzewa herbacianego) z aloesem, D-panthenolem czy siarczanem dekstranu. Lipożel pomaga walczyć z podrażnieniem, zaczerwienieniem i swędzeniem. Dodatkowo chroni skórę powieki przed działaniem czynników zewnętrznych.

    OPTICall Plus

    Kolejną propozycją wśród najlepszych maści na jęczmień jest OptiCall Plus. To produkt, który znajdzie także zastosowanie w walce z gradówką, podrażnieniem skóry powiek i obrzękiem. W składzie znajdziesz olejek i miód manuka, witaminę E, ekstrakt z kory cynamonowca oraz ekstrakt olejowy ze świetlika lekarskiego. Takie połączenie substancji aktywnych pomaga w ochronie skóry przed czynnikami bakteryjnymi.
    Uwaga! Bez względu na to, jaką maść na jęczmień wybierzesz – pamiętać, że większość preparatów jest przeznaczona do użytku zewnętrznego. Oznacza to, że w trakcie aplikacji należy zachować ostrożność i unikać kontaktu z powierzchnią oka. Nie można również stosować ich na zranioną skórę. Przed rozpoczęciem stosowania sprawdź też informacje na temat przeciwwskazań, dawkowania i obowiązkowo – składniki. Upewnij się, że nie masz uczulenia na żaden z nich.

    Co na jęczmień? O tym warto pamiętać

    Zakup maści na jęczmień w aptece to nie wszystko. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia zmiany skórnej. O czym warto pamiętać?
  • Dobrym wyborem jest robienie ciepłych okładów i masażu (po wcześniejszym umyciu i zdezynfekowaniu rąk).
  • Nasze babcie stosowały na jęczmień okłady z rumianku, nagietka, a nawet zielonej herbaty.
  • Na czas leczenia należy zrezygnować z makijażu i kosmetyków do pielęgnacji okolic oczu.
  • Co ciekawe, innym domowym sposobem na jęczmień na lub pod powieką jest pocieranie zmiany złotą obrączką. Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Pierścionek nie należy do najczystszych przedmiotów, przez co możesz sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. W tej metodzie chodzi wyłącznie o delikatny masaż, który można z powodzeniem wykonać bez użycia obrączki.

    Jak pozbyć się jęczmienia z oka, jeśli maść bez recepty nie działa?

    Zmiana skórna nie chce zniknąć i zastanawiasz się, jak pozbyć się jęczmienia w oka w takiej sytuacji? Jeżeli minęło już 10 dni, to jedynym słusznym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. Być może trzeba rozpocząć leczenie antybiotykami (np. w formie maści albo kropli), które zmniejszą stan zapalny.
    Co więcej, jeżeli guzek jest tak duży, że ogranicza wzrok lub nawet całkowicie uniemożliwia widzenie – konieczne może być jego nakłucie. Nie należy jednak robić tego samodzielnie w domu! Zabronione jest również zdrapywanie i wyciskanie zmiany. Takie zabiegi powinien przeprowadzać wyłącznie specjalista w odpowiednich warunkach, aby nie dopuścić do zakażenia zmiany.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.