Data modyfikacji:

Kinaza kreatynowa – jak obniżyć jej poziom?

Choć jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, podwyższona kinaza kreatynowa może świadczyć o wielu problemach zdrowotnych – głównie tych ze strony układu mięśniowego. Jak sprawdzić, czy poziom kinazy jest właściwy i obniżyć go w razie nieprawidłowości?

kinaza kreatynowa jak obniżyć

Kinaza kreatynowa wysoka – na co wskazuje?

  1. Czym jest kinaza kreatynowa? Kinaza kreatynowa – norma
  2. Jak zbadać poziom kinazy kreatynowej?
  3. Podwyższona kinaza kreatynowa. Na co wskazuje?
  4. Zbyt niska kinaza kreatynowa
  5. Wysoka kinaza kreatynowa u sportowców
  6. Kinaza kreatynowa – jak obniżyć?

Sprawdź również, na czym polega zespół wstrząsu toksycznego.

Czym jest kinaza kreatynowa? Kinaza kreatynowa - norma

Kinaza kreatynowa (CPK) jest enzymem, który występuje w mięśniach szkieletowych, w mózgu i w sercu. U zdrowego człowieka jej poziom powinien oscylować w granicach 24-170 IU/l (u kobiet) oraz 24-195 IU/l (u mężczyzn). Rolą enzymu jest odbudowywanie fosfokreatyny, czyli związku umożliwiającego magazynowanie energii. Choć kinaza jest niezbędna, trzeba wiedzieć, że ludzki organizm potrzebuje jej naprawdę niewiele.

Sytuacją alarmującą są odstępstwa od normy w poziomie kinazy. Kinaza kreatynowa podwyższona może świadczyć o stanach zapalnych, uszkodzeniach mięśni lub zatruciach. Badanie poziomu enzymu wykonuje się w przypadkach:

  • uszkodzeń mięśnia sercowego (np. przy zawale),
  • uszkodzeń mięśni szkieletowych,
  • zatrucia niektórymi lekami,
  • zatrucia tlenkiem węgla.

Jak zbadać poziom kinazy kreatynowej?

Aby sprawdzić poziom kinazy kreatynowej, wystarczy wykonać laboratoryjne badanie krwi z żyły. Na pobranie należy stawić się na czczo. Badanie kinazy kreatynowej jest tanie – cena to około 12 złotych.

Podwyższona kinaza kreatynowa. Na co wskazuje?

Wysoki poziom kinazy powinien skłonić do dalszej diagnostyki pod okiem specjalisty. Może on świadczyć o różnych problemach zdrowotnych, w tym:

  • zawale serca,
  • zatruciu tlenkiem węgla,
  • zatorze płuc,
  • padaczce,
  • niedoczynności tarczycy,
  • zmianach nowotworowych,
  • wylewie.

Ponadto wysoki poziom kinazy kreatynowej może pojawić się wskutek zażywania leków neuroleptycznych, urazów, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.

Jak widać, spektrum problemów, o których może alarmować wysoka kinaza kreatynowa, jest dość szerokie. Z tego względu nie warto diagnozować się samodzielnie – badanie kinazy jest jedynie wskazówką i punktem wyjścia do wykonania bardziej szczegółowych badań.

Zbyt niska kinaza kreatynowa

Zbyt niski poziom kinazy może świadczyć o uszkodzeniu wątroby lub reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Wysoka kinaza kreatynowa u sportowców

U sportowców, zwłaszcza tych trenujących siłowo, odrobinę podwyższona kinaza kreatynowa może być normalnym stanem. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni, których komórki przedostają się do krwi. Im bardziej wykańczający trening, tym większy poziom kinazy kreatynowej. Lekarze podkreślają, że u sportowców-amatorów kinaza nie powinna przekraczać poziomu 400 IU/l.

Jakie ćwiczenia sprzyjają podwyższonej kinazie? Zauważono, że problem ten dotyczy osób ćwiczących ponad swoje możliwości, unikających rozgrzewki, odbywających zbyt częste treningi.

Kinaza kreatynowa – jak obniżyć?

Osoby aktywne, u których występuje podwyższony poziom kinazy kreatynowej, powinny zadbać o trening o intensywności dopasowanej do ich aktualnych możliwości. Należy również zaplanować czas na odpoczynek, w którym mięśnie zdążą się zregenerować. Jeśli wysoka kinaza jest wynikiem chorób, zatruć lub zażywania leków, odpowiednio dobrany sposób leczenia ureguluje jej poziom.