Data modyfikacji:

Zatyczki do uszu do spania: jakie stopery do spania wybrać?

Problemy z zaśnięciem to jedna z przypadłości dotykających coraz więcej osób na całym świecie. Przyczyn tego zjawiska jest oczywiście bardzo wiele. Nawet nie wdając się w szczegóły, większość z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że brak właściwego nocnego odpoczynku bardzo szybko odbija się na samopoczuciu, koncentracji i wydajności w pracy, prowadząc ostatecznie do problemów ze zdrowiem. Osoby borykające się z bezsennością sięgają więc po różne specyfiki i metod, a jedną z nich są zatyczki do uszu.
Zatyczki do uszu do spania
Zatyczki do uszu, często określane też mianem stoperów, kojarzą się nam przede wszystkim z akcesoriami przeznaczonymi dla osób przebywających przez długi czas w otoczeniu niebezpiecznego hałasu. Co wrażliwsi ludzie równie często korzystają z nich jednak także w codziennym życiu, np. podczas odpoczynku we własnym mieszkaniu lub w trakcie podróży środkami komunikacji zbiorowej. Dzięki swoim właściwościom tłumiącym pozwalają one skutecznie odciąć się od świata, wyciszając irytujące i uciążliwe dźwięki, na jakie nie mamy kompletnie wpływu, i w spokoju się zrelaksować lub skupić na jakimś zadaniu.

Typy zatyczek do uszu

Stopery są elastycznymi wkładkami, które umieszczamy bezpośrednio w kanale ucha. Wyróżniamy cztery podstawowe typy zatyczek. Różnią się one pomiędzy sobą materiałami, z jakich zostały wykonane, a także kształtem. Właściwości te zazwyczaj przekładają się na cenę oraz komfort użytkowania.
Zatyczki do uszu piankowe
Tanie zatyczki wykonane z pianki z tworzywa sztucznego. Popularny wybór, także wśród osób używających ich do spania. Łatwo dopasowują się do kształtu kanału słuchowego, ale ze względu na swoją niewielką masę oraz gęstość bardzo często wypadają z niego pod wpływem rosnącego ciśnienia. Pojedyncze egzemplarze wyrzucamy najczęściej po jednokrotnym wykorzystaniu.
Zatyczki do uszu silikonowe
Zatyczki wykonane są z elastycznego silikonu, które łatwo dopasowują się do kształtu ucha. Plusem tych modeli jest również to, że ich materiał nie wywołuje reakcji alergicznych skóry. Większość z nich sprawdzi się nie tylko w łóżku, ale także np. na basenie, zapobiegając dostaniu się do ucha wody. Minusem produktów z tej kategorii jest nieco słabsza ochrona akustyczna.
Zatyczki do uszu gumowe
Solidne zatyczki wykonane z mocnej gumy. Podobnie jak stopery silikonowe, modele te przeznaczone są do wielokrotnego użytku. Są łatwe w czyszczeniu, ale ich minusem jest niezbyt wysoki komfort użytkowania; wiele zależeć będzie tutaj od indywidualnego kształtu ucha. Jeżeli mamy pecha, już po kilku godzinach wyraźnie odczujemy nieprzyjemny ucisk lub ból.
Zatyczki do uszu woskowe
Bardzo skuteczne zatyczki wykonane z wosku, który pod wpływem temperatury ciała zyskuje właściwości plastyczne i w naturalny sposób dopasowuje się kształtem do każdego kanału usznego. Ze względu na tę właściwość należy zachować ostrożność przy ich zakładaniu i ściąganiu, bowiem mogą utknąć w uchu. Są to wytrzymałe produkty wielorazowego użytku.

Jakie stopery do spania będą najlepsze?

Specjaliści polecają przede wszystkim, by korzystać ze stoperów woskowych oraz silikonowych. Zapewnią one optymalny wypoczynek w nocy oraz komfort. Istnieje też znacznie mniejsza szansa na to, że wypadną one podczas snu.

Czy zatyczki do uszu są bezpieczne?

Wiele osób rozważających kupno stoperów ma poważne wątpliwości co do tego, czy dłuższe korzystanie z nich nie jest przypadkiem szkodliwe dla zdrowia. Zastanawiają się też, czy istnieją jakieś przeciwwskazania dla ich zakładania na noc. Jeżeli zachowujemy odpowiednie środki ostrożności, używanie zatyczek do spanie nie przysporzy nam większych problemów.
Pamiętajmy, że spanie ze stoperami powoduje z czasem gromadzenie się woskowiny w kanale ucha i jej wpychanie w jego głąb. Prowadzi to ostatecznie do infekcji, które mogą zakończyć się nawet częściową utratą słuchu. Niebezpieczeństwu temu zapobiegnie jednak regularna higiena uszu. Jeżeli cierpimy na przewlekłe schorzenia np. dróg oddechowych, warto przed użyciem stoperów zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty laryngologa.

Konserwacja stoperów do spania

Korzystanie z zatyczek do spania wielorazowego użytku wiąże się z obowiązkiem ich regularnego czyszczenia, najlepiej po każdej nocy. Do tego celu korzystamy z prostych środków, które znajdują się w każdym domu. Wystarczy nam szmatka oraz woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Gdy mowa o głębszych zabrudzeniach można też użyć wody utlenionej. Po wymyciu detergentami stopery należy dokładnie przepłukać i wysuszyć. Podczas wysychania naciągamy zatyczki w taki sposób, by wróciły do swojego oryginalnego kształtu.