Data modyfikacji:

Wypadanie włosów na jesień – co to oznacza? Co stosować, gdy wypadają nam włosy na jesień?

Włosy wypadają nam przez cały rok. Dziennie, w warunkach fizjologicznych, tracimy ich około 100–150. Jednak bywają okresy, gdzie tracimy ich zdecydowanie więcej. Jednym z nich jest jesień. Nie wiesz, co oznacza wypadanie włosów na jesień? Jak temu zapobiegać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na te pytania!
Women have hair loss problems
Na samym początku uspokajamy. Jesienne wypadanie włosów jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Nie należy się obawiać, o ile nie trwa ono zbyt długo.

Dlaczego jesienią wypadają włosy?

Sezonowe wypadanie włosów jest domeną ssaków, które przygotowując się do zimy, zmieniają sierść na bardziej gęstą i mniej przepuszczalną (aby nie tracić ciepła zimą). Przygotowanie to wymaga „wymiany” włosów. U człowieka jest to pozostałość po przodkach. 

Dlaczego właśnie jesień?

Otóż jesienią ilość słońca, która dociera do ziemi, jest zdecydowanie mniejsza niż w długie letnie dni. Mniejsza ilość słońca powoduje zmiany w wydzielaniu melatoniny. To z kolei wpływa na szybsze przejście włosów w fazę telogenu i ich szybsze wypadanie. 
Dodatkowo po letnich szaleństwach skóra jesienią niejako „dochodzi do siebie”. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, chodzenie w słoneczne dni bez nakrycia głowy, brak stosowania kremów z filtrem na skórę głowy (głównie przedziałek), brak zabezpieczania włosów preparatami z ochroną UV… Znasz to? To wszystko odbija się na kondycji włosów oraz powoduje wzmożone wypadanie. 

Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Aby zminimalizować niekorzystne skutki sezonowego wypadania włosów, warto wdrożyć odpowiednie działanie. 
Przede wszystkim warto wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z sezonowym wypadaniem włosów. Jeżeli wykonane badania znajdują się w zakresach norm funkcjonalnych, nie ma powodu do obaw. Aby wzmocnić organizm od wewnątrz, do diety należy włączyć przede wszystkim więcej warzyw i owoców, a także kasz i produktów pełnoziarnistych. Kluczowa jest również obecność wysokiej jakości ryb w diecie. Nie należy zapominać o suplementacji kwasów omega-3. Niezbędna, nie tylko ze względu na włosy, ale dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu jest witamina D3.
Jesienią jej poziom w organizmie się zmniejsza, ponieważ ilość nasłonecznienia jest zdecydowanie mniejsza niż latem. Witamina D3 może być syntetyzowana w organizmie wyłącznie przy obecności promieniowania UV.
Przed wprowadzeniem suplementacji i określeniem odpowiedniej dawki warto zbadać poziom tej witaminy w organizmie, wykonując badanie z krwi. Kluczowe jest wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Powinno to być 30 ml na kilogram masy ciała. Warto włączyć do codziennej diety kiszonki, mleczne produkty fermentowane i probiotyki. Dzięki temu wzmocnimy jelita i składniki odżywcze z pożywienia będą lepiej wchłaniane. 
Czas jesieni to czas zmiennej pogody, chłodnych poranków i wieczorów, wiatru, a czasem nawet śniegu i mrozu. Jesienią przebywając na zewnątrz, warto nosić czapkę, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych warunków atmosferycznych. Ważne, aby czapka wykonana była z naturalnych materiałów, np. wełny. 

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów? Postaw na pielęgnację

Kluczowa jest również pielęgnacja. Raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry głowy. Ważne, aby był to odpowiednio dobrany preparat, który nie będzie podrażniał skóry głowy oraz uszkadzał struktury włosa. Peeling ma za zadanie oczyścić skórę głowy z zrogowaciałego naskórka, a także różnych zanieczyszczeń osadzających się na skórze głowy. Peeling trychologiczny zazwyczaj nakładamy na suchą skórę głowy (chyba że zalecenia producenta są inne), następnie wykonujemy masaż skóry głowy. Pozostawiamy preparat na około 10–15 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy peeling i myjemy skórę głowy dwukrotnie oraz nakładamy ulubioną odżywkę lub maskę.
Do codziennej pielęgnacji należy włączyć szampon wzmacniający. Odpowiednio dobrany szampon będzie częściowo hamował sezonowe wypadanie włosów oraz stymulował mieszki włosowe do prawidłowego wzrostu. Mycie skóry głowy powinno być kilkuetapowe, to znaczy: moczymy głowę, nakładamy szampon i myjemy jeden raz, spłukujemy, nakładamy szampon i myjemy po raz drugi, przytrzymujemy pianę około 5 minut, spłukujemy i nakładamy ulubioną odżywkę od wysokości ucha w dół. 
Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie lotionu wzmacniającego około 2 razy w tygodniu. Lotion należy aplikować po umyciu skóry głowy na wilgotną skórę (chyba że producent zaleca inaczej). Składniki aktywne zawarte w preparacie oraz masaż wykonany podczas aplikacji odżywiają i stymulują mieszki włosowe do wytwarzania włosów.

Sezonowe wypadanie włosów – ile trwa?

Zazwyczaj czas trwania zwiększonego wypadania włosów jesienią to od 6 do 8 tygodni. Jeżeli ten stan utrzymuje się dłużej i fryzura znacznie się przerzedziła, wówczas warto udać się do specjalisty (trychologa lub dermatologa), aby znaleźć przyczynę zaistniałego zjawiska. 
Zdjęcie: Envato Elements