Data publikacji:

Woda w kolanie – jak się pozbyć?

Woda w kolanie, czyli gromadzenie się płynu stawowego w obrębie struktur kolanowych, to niezwykle bolesna przypadłość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i może pokrzyżować niejedne plany zawodowe, zwłaszcza gdy dotyczy sportowców. Tak właśnie zdarza się najczęściej, choć nie jest to reguła. Istnieje wiele innych okoliczności i sytuacji, kiedy może pojawić się woda w kolanie. Jak się pozbyć tej dolegliwości i czy możliwe jest, że stan ten unormuje się samoistnie? Sprawdź, czym jest ta specyficzna przypadłość, w jaki sposób powstaje oraz jak samemu pozbyć się wody w kolanie.
Woda w kolanie jak się pozbyć

Czym jest woda w kolanie i w jaki sposób powstaje?

Staw kolanowy otoczony jest przez błony stawowe, a praca poszczególnych jego części, takich jak mięśnie, więzadła, rzepka czy łąkotki, amortyzowana jest przez płyn stawowy. Składa się on przede wszystkim z osocza lub rycyny oraz kwasu hialuronowego. Ponieważ ten rejon ludzkiego ciała charakteryzuje się bardzo skomplikowaną budową, na co dzień musi znosić ogromne obciążenia i podlega częstej pracy, związanej choćby z chodzeniem, narażony jest na wiele przeciążeń i urazów. Dotyczą one nie tylko sportowców, ale też osób uprawiających aktywność fizyczną czy zmagających się z nadwagą.
Jak wygląda woda w kolanie? To rodzaj opuchlizny w rejonie stawu kolanowego, który powoduje ból i trudności w zginaniu nogi oraz poruszaniu się. Powstaje on przez zwiększoną ilość płynu stawowego w torebce stawowej, który produkowany jest przez błonę maziową. Przyczyną takiego stanu mogą być również niektóre choroby, takie jak zapalenie kości, dna moczanowa czy torbiel Bakera. Przypadłość ta dotyczy często także ludzi starszych, u których woda w kolanie pojawia się w związku z występowaniem zmian zwyrodnieniowych.

Jak pozbyć się wody z kolana domowym sposobem?

Co zrobić, gdy zauważymy, że pojawiła się u nas woda w kolanie? Leczenie domowe to jedna z pierwszych czynności, które warto zastosować, by zmniejszyć obrzęk oraz dolegliwości. Przede wszystkim warto oszczędzić staw i przyjąć wygodną pozycję, w której kolano znajdować się będzie nad stawem biodrowym. Dobrze jest też owinąć je bandażem elastycznym. Pomóc może również maść na wodę w kolanie. Warto zastosować tu produkty zawierające w swoim składzie substancje przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.
Jak samemu pozbyć się wody w kolanie? Warto też zastosować okłady z lodu kilka razy dziennie na 10–15 minut oraz schłodzonych i rozbitych liści kapusty, która słynie ze swoich właściwości ściągających i przeciwzapalnych. Kolano należy obłożyć liśćmi, zawinąć w folię i pozostawić na noc. Założyć też można opaskę uciskową, która przyspieszy zejście obrzęku. Jeżeli jednak żadna z powyższych metod nie daje widocznych rezultatów, należy niezwłocznie udać się do ortopedy.

Jak pozbyć się wody w kolanie i jakie leki mogą pomóc?

Odpowiedzią na pytanie, jak pozbyć się wody w kolanie, mogą być środki farmakologiczne dostępne bez recepty. Zaleca się w tym przypadku stosowanie leków z grupy NLPZ, które zredukują opuchliznę i znacznie zmniejszą ból. Tabletki na płyn w kolanie dobrze jest stosować jednocześnie z polecanymi maściami rozgrzewającymi.
Wśród najpopularniejszych i najskuteczniejszych preparatów, które stosuje się na wodę w kolanie, wymienić można produkty zawierające w swoim składzie takie substancje aktywne jak kwas salicylowy o silnym działaniu przeciwzapalnym, kamforę, która zmniejszy ból, osłabiając wrażliwość zakończeń nerwowych, czy olejek eukaliptusowy redukujący obrzęk. Polecanymi substancjami jest również terpentyna niwelująca ból oraz diklofenak działający kompleksowo, w tym przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.
Niezależnie od wybranego produktu należy zawsze stosować go zgodnie z zaleceniami opisanymi w ulotce. Niekiedy przedawkowanie danego produktu może wywołać pogorszenie stanu zdrowia lub dodatkowe dolegliwości.

Woda w kolanie – czy sama zniknie?

Jeżeli po przeprowadzonej diagnostyce na podstawie badania USG, RTG oraz MRI ortopeda stwierdzi, że nie doszło do istotnych uszkodzeń tkanki łącznej, istnieje prawdopodobieństwo, że woda w kolanie sama zniknie i wchłonie się w sposób samoczynny. Jeżeli jednak powstały stan zapalny się utrzymuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czy woda w kolanie jest niebezpieczna? Jeśli problem utrzymuje się dłużej, niezbędna może okazać się punkcja stawu i mechaniczne ściągnięcie nadmiaru wytworzonego płynu. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Nieleczona woda w kolanie prowadzić może do znacznie większych problemów związanych nie tylko z ogromnym utrudnieniem poruszania się. Choć przypadłość ta nie prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia, może wpłynąć na uszkodzenie okolicznych struktur stawowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!