Data publikacji:

Włosy średnioporowate – podstawy pielęgnacji

Włosy średnioporowate to najpopularniejsza odmiana włosów w naszym kraju. Jak łatwo się domyślić, mają cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych i trudno je jednoznacznie zakwalifikować do którejś z tych grup. Jak dbać o włosy średnioporowate, by cieszyć się ich kondycją i wyglądem? Jakich kosmetyków używać, żeby odpowiednio o nie zadbać?
włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate – jakie to? Co to znaczy? Charakterystyka

Porowatość włosów to stopień odchylenia łuski od rdzenia włosa. Im łuska jest bardziej odchylona, tym wyższa jest porowatość. Rozróżniamy trzy główne typy porowatości: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami, a co za tym idzie, każdy z nich ma inne potrzeby. W tym artykule zajmiemy się włosami średnioporowatymi – najpopularniejszym typem włosów w naszym kraju.

Włosy średnioporowate – charakterystyka

Średnioporowate włosy są nie tylko najczęściej występującą odmianą, ale również najbardziej złożoną. Co to znaczy? Włosy średnioporowate znajdują się pomiędzy niskoporowatymi a wysokoporowatymi i często posiadają właściwości jednych i drugich, bądź wręcz przeciwnie – nie posiadają ich wcale.
Włosy średnioporowate często są dość delikatne. Jak wyglądają w rzeczywistości? Nierzadko mają naturalną tendencję do falowania, a nawet kręcenia się, a przy zmianie warunków atmosferycznych lubią się puszyć.
Włosy średnioporowate nie są ani idealnie gładkie i błyszczące jak „niskopory”, ani nie puszą się też tak jak „wysokopory”. Z tej racji często możesz się spotkać z jeszcze jednym podziałem na włosy średnioporowate minus i plus.
Włosy średnioporowate minus to włosy, którym blisko do niskoporowatych – mają tylko trochę wyższą od nich porowatość. Zazwyczaj są grube i jednocześnie bardzo delikatne.
Włosy średnioporowate plus to z kolei takie, które są na pograniczu „wysokoporów”. Również są delikatne, ale nie aż tak, jak wysokoporowate. Są też od nich nieco gładsze. Nierzadko są falowane lub kręcone. Jeśli zestawić ze sobą włosy wysokoporowate i średnioporowate, często te drugie wyglądają na trochę zdrowsze.

Włosy średnioporowate – olejowanie. Czym olejować włosy średnioporowate? Jakie oleje?

Najlepsze oleje na włosy średnioporowate to takie, które są jednonasycone. Jaki olej na włosy średnioporowate jest wskazany?
Na średnioporowate włosy polecane oleje to: z awokado, sezamowy, ze słodkich migdałów, rycynowy, arganowy, rzepakowy, z pestek dyni, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, z orzechów laskowych, moreli, olej macadamia.
Olejować włosy możesz na kilka sposobów. Najpopularniejszy i najszybszy to olejowanie na sucho: wystarczy nałożyć rozgrzany wcześniej w dłoniach olej na suche włosy i zostawić na co najmniej godzinę. Do włosów średnioporowatych polecamy jednak przede wszystkim olejowanie na podkład nawilżający. Przed nałożeniem wybranego oleju na włosy nakładasz na nie np. żel aloesowy lub żel lniany. Ta metoda ma zasadniczą zaletę: twoim kosmykom dostarczone zostaną za jednym zamachem humektanty i emolienty.

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Pielęgnacja włosów średnioporowatych to często nie lada wyzwanie, ponieważ trudno jest dobrać odpowiednie produkty. Tak naprawdę, jeśli chodzi o włosy średnioporowate, to ich pielęgnacja polega przede wszystkim na bacznym ich obserwowaniu i dobieraniu kosmetyków, których w danym momencie kosmyki wydają się potrzebować.
Kluczowa jest oczywiście równowaga PEH, której włosy średnioporowate potrzebują w szczególności. Odpowiednia równowaga pomiędzy proteinami (P), emolientami (E) oraz humektantami (H) to klucz do zdrowych włosów. Pamiętaj, że raz dobrana pielęgnacja nie oznacza, że będzie się ona sprawdzać cały czas. Porowatość włosów może ulec zmianie w zależności od stosowanych preparatów i zabiegów, którymi poddawane są włosy średnioporowate. Dobrze dobrane kosmetyki mogą obniżyć porowatość nawet do niskiej, natomiast inwazyjne zabiegi, takie jak np. rozjaśnianie lub trwała ondulacja, mogą sprawić, że włosy staną się wysokoporowate.

Włosy średnioporowate – jak o nie dbać? Produkty

Włosy średnioporowate – szampon

Pamiętaj, że szampon dobiera się do skóry głowy, a nie do porowatości włosów. Jeśli np. masz wrażliwą skórę głowy, dobierz delikatny szampon z naturalnymi składnikami. Na co dzień stosuj łagodne szampony, a raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie – mocniejszy, który je dokładnie domyje.
Włosy myj metodą OMO (odżywka – mycie – odżywka). Włosy średnioporowate szczególnie lubią ten sposób oczyszczania, ponieważ odżywka nałożona przed myciem doskonale zabezpiecza delikatne końcówki przed działaniem detergentów.

Włosy średnioporowate – odżywki

Do pielęgnacji włosów średnioporowatych będziesz potrzebować przynajmniej dwóch różnych odżywek (najlepiej trzech) – jedna typowo nawilżająca, jedna proteinowo-emolientowa (najlepiej jednak dwie oddzielne: proteinową i emolientową). Jeśli jesteś początkującą włosomaniaczką i nie wiesz, na czym skupić się w składach, możesz zdecydować się na kosmetyki do włosów od Anwen. Marka posiada serie dedykowane danej porowatości i elementowi PEH. Włosy średnioporowate również posiadają dedykowaną odżywkę proteinową i emolientową. Odżywka humektantowa (Nawilżający bez) jest do wszystkich typów włosów.

Włosy średnioporowate – plan pielęgnacji

Najprostszy plan pielęgnacji włosów średnioporowatych obejmuje:
  • mycie włosów metodą OMO – raz na 2–3 dni (lub częściej, jeśli szybciej się przetłuszczają);
  • peeling skóry głowy – raz na tydzień (zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu);
  • wcierka do włosów – (odżywcza lub pobudzająca wzrost) codziennie lub raz na 2–3 dni;
  • olejowanie – raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie;
  • serum na końcówki – po każdym myciu włosów.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus