Data publikacji:

Włos na pieprzyku – co oznaczają włosy na pieprzyku? Co z nimi robić?

Znamiona barwnikowe nazywane popularnie pieprzykami są powszechnie występujące wśród ludzi. Szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek ma około 20 znamion barwnikowych na ciele. Bardzo często na pieprzykach wyrastają włosy. Są one nieestetyczne wizualnie. Co oznacza włos na pieprzyku? Co można z nim zrobić? Czy należy go usuwać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące pytania.
włos na pieprzyku

Skąd się biorą znamiona?

Nadmierne miejscowe nagromadzenie komórek melanocytowych prowadzi do powstania znamion barwnikowych, nazywanych inaczej pieprzykami. Znamiona barwnikowe dzielimy na wrodzone oraz nabyte. Te wrodzone są na skórze od narodzin. Jest to zjawisko dość rzadkie. Są zazwyczaj pojedyncze, duże i porośnięte włosami. Natomiast nabyte znamiona barwnikowe pojawiają się w późniejszych okresach życia. Nie są obecne tuż po urodzeniu.
Zdecydowana większość znamion barwnikowych, inaczej nazywanych pieprzykami, to zmiany o charakterze łagodnym. Posiadają gładką powierzchnię, równy brzeg i są symetryczne. Niepokojące mogą być zmiany które nagle zmieniają swój kolor, stają się asymetryczne i posiadają nierówny brzeg. Wówczas jak najszybciej należy udać się do dermatologa. Dość często zdarza się, że ze znamion barwnikowych wyrasta pojedynczy włos lub nawet kilka włosów. Wśród wyrastających z pieprzyków włosów krąży mnóstwo mitów.

Dlaczego z pieprzyków wyrastają włosy?

Dzieje się tak wtedy, gdy w miejscu pieprzyka znajduje się mieszek włosowy. Komórki skóry w miejscu pieprzyka są takie same jak na całej skórze. Różnica jest tylko w ilości nagromadzonej melaniny. W związku z tym włos posiada fizjologiczne podłoże do wzrostu i rozwoju. Włos wyrastający z pieprzyka może wydawać się grubszy i ciemniejszy od innych włosów. Wynika to z większej ilości nagromadzonej w tym miejscu melaniny.
Wiele osób uważa, że pieprzyk z włosami nie przekształci się w nowotwór złośliwy. Niestety nie jest to poparte badaniami naukowymi. Chociaż z obserwacji wynika, że w momencie transformacji nowotworowej włos przestaje rosnąć. Może to być również wskazówką do jak najszybszego zbadania takiego znamienia barwnikowego. 

Włos na pieprzyku – co z nim zrobić?

Najbardziej denerwujący jest pieprzyk z czarnym włosem, zwłaszcza jeśli znajduje się w obrębie twarzy. Wówczas stajemy przed dylematem czy wyrwać lub zgolić te włosy. Wyrastający z pieprzyka włos jest nieestetyczny. W tej kwestii również pojawiają się różne informacje. Jedni twierdzą, że można bez przeszkód wyrywać włosy z pieprzyków za pomocą pęsety. Inni, że nie należy tego robić, ponieważ może to doprowadzić do przekształcenia zmiany w złośliwą.
Jedno jest pewne, częste drażnienie znamienia barwnikowego może prowadzić do powstania stanu zapalnego w obrębie tej zmiany oraz do uszkodzenia struktur lub innych niekontrolowanych zmian. Nie warto ryzykować! Wszystkie wątpliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem. 
Czy można golić włosy na pieprzyku? Można. Oczywiście jeżeli zmiana jest płaska. Warto jednak nie robić tego zbyt często. Dlaczego? Ponieważ podobnie jak przy wyrywaniu włosów pęsetą możemy doprowadzić do stanu zapalnego w zmianie i do niekontrolowanych reakcji. Wypukłej zmiany lepiej nie golić, ponieważ można ją uszkodzić za pomocą ostrza golarki. Jeżeli mamy wątpliwości również co do golenia włosów na pieprzykach, można uciąć włosy możliwie jak najbliżej skóry za pomocą nożyczek. 
Wszelkie zabiegi mające na celu trwałe usunięcie włosa ze znamienia barwnikowego są przeciwwskazane. Co więcej, wykonując takie zabiegi na ciele, zawsze należy omijać pieprzyki. Warto zwrócić na to szczególna uwagę. Zarówno lasery, jak i IPL czy inne urządzenia HI- TECH mogą zastymulować zmianę barwnikową do produkcji komórek nowotworowych. Zmiany barwnikowe należy także zabezpieczać kremami z filtrem każdorazowo, gdy zmiana jest eksponowana na promieniowanie ultrafioletowe. Każde uszkodzenie znamiona barwnikowego może ewoluować w trudnym do przewidzenia kierunku. 

Usuwanie znamion

W sytuacji gdy posiadanie pieprzyka z wyrastającym z niego włosem jest zbyt uciążliwe, można udać się do chirurga w celu usunięcia zmiany. Zawsze po chirurgicznym usunięciu znamienia barwnikowego należy wysłać je do badania histopatologicznego. Wielu lekarzy proponuje również laserowe usuwanie znamion barwnikowych. Główną wadą tej metody jest brak późniejszej oceny histopatologicznej. Czerniak jest nowotworem złośliwym i najczęściej występuje właśnie pod postacią pieprzyków. 
W celu wykluczenia zmian nowotworowych należy przynajmniej raz w roku udać się na wizytę kontrolną do dermatologa. Podczas wizyty za pomocą dermatoskopu lekarz bada wszystkie znamiona na ciele. Monitorowanie stanu skóry pozwala wykryć we wczesnym stadium rozwoju czerniaka, raka podstawnokomorkowego lub kolczystokomórkowego. Zmiany wykryte we wczesnym stadium dają dużą szansę na wyleczenie bez przerzutów. 
Zdjęcie: Envato Elements