Data publikacji:

Witaminy w ciąży: jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Okres ciąży jest jednym z najpiękniejszych w życiu kobiety. Wymaga on jednak szczególnej dbałości o zróżnicowaną dietę i odpowiednią suplementację. Urozmaicona dieta pokrywa bowiem tylko w części zapotrzebowanie na witaminy i minerały dla organizmu matki i rozwijającego się w niej nowego życia. Również zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy zmienia się wraz z rozwojem płodu. Zatem jakie witaminy przyjmować w ciąży? Jakie dawki i które składniki są wskazane na danym etapie ciąży?
witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży – pierwszy trymestr

Pierwsze tygodnie ciąży są etapem, kiedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na wszelkie czynniki mogące mieć wpływ na jego dalszy, prawidłowy rozwój. Jest to etap bardzo wysokiego zapotrzebowania na kwas foliowy, czyli witaminę B9. Bowiem jest ona odpowiedzialna za wzrost i prawidłowy podział komórek. Znaczny niedobór witaminy B9 może nawet prowadzić do nieprawidłowego rozwoju łożyska i poronienia. Ponadto witamina B9 zapobiega powstawaniu wrodzonych wad układu nerwowego, takich jak rozszczep kręgosłupa. Ponadto pierwsze tygodnie ciąży to także wysokie zapotrzebowanie na żelazo, jod i cynk. Dlatego w tym okresie warto przyjmować preparaty bogate w powyższe minerały i kwas foliowy.

Witamina C w ciąży

Kwas askorbinowy zabezpiecza ciężarną kobietę przede wszystkim przed pękaniem drobnych naczyń krwionośnych i ryzykiem wystąpienia krwawień z nosa. Jest też ważnym czynnikiem, który zwiększa wchłanianie żelaza i wapnia. I co najistotniejsze, pełni bardzo ważną rolę w ewolucji rozwoju nienarodzonego dziecka.

Bowiem jest ona niezbędna w procesie modyfikowania kodu genetycznego, czyli łańcucha DNA. Zbyt niski poziom tej witaminy w okresie ciąży, wiąże się z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu i może w konsekwencji objawić się niską masą urodzeniową dziecka.

Zalecana dawka dzienna dla kobiet ciężarnych wynosi 80-100 mg witaminy C dziennie. Należy też zaznaczyć, że w przypadku diety pełnej warzyw i owoców bogatych w witaminę C, dodatkowa suplementacja może być zbędna.

Witamina D w ciąży

Kolejną bardzo ważną witaminą w okresie ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, jest witamina D. Odpowiada ona bowiem za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, prawidłową kondycję kości i układu odpornościowego.

Ponadto jest to witamina regulująca gospodarkę cukrowo-insulinową. Zapobiega zatem cukrzycy ciążowej. Jest też w dużym stopniu odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Zalecana dawka dzienna tej witaminy wynosi dla kobiet ciężarnych nawet 800 do 1000 j.m. Dodatkowa suplementacja tą witaminą powinna mieć początek od momentu stwierdzenia ciąży, najpóźniej w drugim trymestrze.

Witamina A w ciąży

W okresie ciąży witamina A odgrywa niezmiernie ważną rolę, bierze bowiem udział w podziałach i dysproporcji komórek. Ponadto chroni białka kodu genetycznego przed uszkodzeniami wywołanymi przez antyoksydanty.

Prawidłowa dawka dzienna, w przypadku ciężarnych, odgrywa ogromną rolę, ponieważ jej niedobór prowadzi do powstania wad wrodzonych, których konsekwencją może być nawet nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki, małogłowie czy wodogłowie.

Z kolei jej przedawkowanie też jest bardzo niebezpieczne. Może bowiem być przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu, wywołać przedwczesny poród, a nawet śmierć zarodka. Zapotrzebowanie na witaminę A w okresie ciąży wynosi 1250 ug. Ilość tę można przyrównać do jednej szklanki soku marchwiowego.

Witamina B12 w ciąży

Kolejną niezmiernie ważną witaminą w okresie cięży jest witamina B12, bowiem jej niedobór może być przyczyną anemii u matki, prowadzić do opóźnień wzrostu wewnątrzmacicznego, stanu przedrzucawkowego, a nawet wczesnego poronienia. Ponadto zbyt niski poziom tej witaminy stanowi zagrożenie opóźnień rozwojowych płodu, a nawet hipotrofii, czyli niskiej masy urodzeniowej, połączonej z wysokim poziomem cholesterolu.

Ponadto jej niedobory powodują wzrost zagrożenia wystąpieniem u noworodków cukrzycy typu 2. Istotnym jest fakt, iż zmiany wywołane niedoborem witaminy B12 w okresie ciąży są nieodwracalne. Zalecana dawka dzienna tej witaminy wynosi w przypadku kobiet w okresie ciąży do 2,6 mcg dziennie.

Witamina B6 w ciąży – nadmiar

Witamina B6, czyli pirydoksyna, może być szczególnie pomocna w pierwszym trymestrze ciąży, z uwagi na jej dobroczynny wpływ ograniczający nasilenie nudności. Może też pełnić ważną rolę w asekuracji stanu przedrzucawkowego u ciężarnych kobiet z nadciśnieniem tętniczym krwi.

Ponadto bierze udział również w procesie powstawania komórek krwi, wspomaga rozwój układu nerwowego i mózgu dziecka. Nadmiar tej witaminy może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, dlatego dodatkowa suplementacja tą witaminą powinna mieć miejsce tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Witamina B complex w ciąży

Z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania witaminy B complex w okresie ciąży, decyzja o wprowadzeniu jej do diety bezsprzecznie powinna należeć do lekarza prowadzącego ciążę.

Ponadto wobec istniejącego, szerokiego wachlarza wyboru witamin przeznaczonych dla kobiet ciężarnych, stanowczo lepszym wyborem będą suplementy witaminowe posiadające skład opracowany właśnie pod kątem okresu ciąży.

Witamina K w ciąży

Niedobory witaminy K w okresie ciąży zdarzają się niezmiernie rzadko, z uwagi na jej powszechne występowanie w żywności. Ponadto nie posiada ona istotnego wpływu na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu, a jej ewentualne przedawkowanie nie jest szkodliwe.

Jak dawkować witaminy w ciąży?

Ponieważ zarówno niedobór, jak i przedawkowanie witamin może być szkodliwe dla zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka, bezsprzecznie każda suplementacja powinna mieć miejsce tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej. Tylko lekarz jest osobą doskonale zorientowaną, jaka jest dopuszczalna dawka witaminy A w ciąży, ile witaminy D w ciąży powinien otrzymywać organizm kobiety.

Ponadto to lekarz powinien decydować, jakie witaminy w ciąży, od kiedy należy przyjmować i w jakich dawkach. Konkludując, dla własnego zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka, każdą decyzję bezsprzecznie należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Witaminy w ciąży – ranking w wersji mini

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór preparatów witaminowych dla ciężarnych kobiet. Oczywiście wybór odpowiedniego preparatu bezsprzecznie należy omówić z lekarzem, jednakże istnieją zestawy witaminowe cieszące się szczególnym uznaniem.

Numerem jeden, wiodącym prym pośród ciężarnych kobiet jest dostępny na portalu sprzedażowym Ceneo.pl zestaw witaminowy Prenatal Duo Classic, przeznaczony do stosowania od 13. tygodnia ciąży do końca okresu karmienia piersią.
Wyróżnia się on zawartością choliny, która jest niezbędna w rozwoju mózgu dziecka. Ponadto posiada w składzie kwasy omega-3, w tym: DHA oraz EPA, foliany, witaminę D, jod, selen witaminy B6 i B12. Jest szczególnie bogaty w żelazo i rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Drugim szczególnie wartym uwagi preparatem jest także dostępny na Ceneo.pl zestaw witaminowy Doppelherz Aktiv Mama Premium 60 kapsułek, produkowany pod kątem zapotrzebowania organizmu kobiety w okresie ciąży. Bogaty w magnez, żelazo, witaminę D3, kwas foliowy, witaminy B6, B12 i jod. I także rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Są to dwa najpopularniejsze zestawy witaminowe, dedykowane ciężarnym kobietom i polecane przez PTG.

Jednakże przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek witaminowego suplementu, bezsprzecznie zawsze należy taką decyzję poprzedzić poradą lekarską.
Autor: Jadwiga Kucharczyk