Data publikacji:

Witaminy dla dzieci: ranking najlepszych produktów

Wraz z piorunującym wzrostem ilości suplementów diety dla dzieci na rynku oraz wszechobecnymi reklamami, które propagują ich zażywanie – rodzic może nabawić się suplementowego zawrotu głowy. Na myśl przychodzą pytania: jakie witaminy dla dzieci będą najlepsze oraz czy w ogóle trzeba je suplementować? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, a także przedstawimy ranking najlepszych preparatów witaminowych dla dzieci.
witaminy dla dzieci

Witaminy i ich rola w organizmie dziecka

Jak łatwo się domyślić, rola witamin w organizmie szybko rosnącego i rozwijającego się młodego człowieka jest nieoceniona. Prawidłowy przebieg większości istotnych procesów zachodzących w ciele dziecka jest uzależniony od witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) oraz rozpuszczalnych w wodzie (C, B-complex). Większość z nich nie jest produkowana przez nasz organizm (lub są syntezowane w niedostatecznej ilości) – co oznacza, że należy je dostarczyć bezpośrednio z dietą.
Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w różnorodne produkty zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego powinna zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dziecka na witaminy. Wyjątkiem jest tutaj witamina D, która powstaje głównie w wyniku kontaktu skóry ze słońcem i ciężko uzupełnić jej niedobory dietą.

Czy dzieci powinny przyjmować dodatkowo witaminy?

Dzieci, w przypadku których zróżnicowana dieta nie jest możliwa, np. przez uporczywe alergie lub nietolerancje pokarmowe, są narażone na znaczny niedobór witamin, co oczywiście przekłada się na ich samopoczucie, zdolność do nauki i koncentracji oraz ogólne zdrowie. Podobnie jest w przypadku pociech borykających się z zaburzeniami wchłaniania, które utrudniają dostateczne przyswojenie przez organizm potrzebnych witamin i minerałów.
Niektóre choroby o gwałtownym, intensywnym przebiegu również potrafią przyczynić się do odczuwalnych niedoborów, które należy uzupełnić. Bywa także, że dziecko po prostu nie chce jeść tego, co oferuje mu rodzic, a jego dieta zamyka się w kilku produktach. W każdym z powyższych przypadków należy skontaktować się z pediatrą w celu omówienia strategii suplementacji i uzyskania ewentualnych skierowań na badania poziomu witamin z krwi.

Witaminy dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na suplementy witaminowe dla dzieci, warto postawić na dobrej jakości sprawdzone produkty, które niestety czasami kosztują nieco więcej w porównaniu do konkurencji. Ponadto należy zwrócić uwagę na:
  • skład – im prostszy, tym lepszy, należy unikać wszelkich sztucznych wypełniaczy oraz dodatków,
  • zawartość cukru – dużą popularnością na rynku cieszą się witaminy żelki, które zwykle charakteryzują się dużą ilością cukru,
  • formę podania – zdecydowana większość dzieci niechętnie sięgnie po tabletki, dlatego producenci suplementów oferują roztwory do picia, pastylki do ssania, lizaki, kropelki itd.,
  • dawki witamin – małe dawki można uzupełniać dietą, zbyt duże mogą spowodować hiperwitaminozę, nie zawsze więcej oznacza lepiej,
  • suplement czy lek – leki zwykle kojarzą się z większym zaufaniem co do składu i bezpieczeństwa spożywania, warto porozmawiać z lekarzem, na jaką formę się zdecydować.
  • Jakie witaminy podać dziecku?

    To kwestia bardzo indywidualna i zawsze powinna być konsultowana z pediatrą (szczególnie dawkowanie), istnieją jednak witaminy, które częściej niż inne kojarzą się z niedoborami u dzieci.
  • Witamina D3 – podstawa zdrowych kości i sprawnie funkcjonującego układu immunologicznego. Ponieważ produkowana jest w skórze pod wpływem UVB, w naszej szerokości geograficznej bardzo łatwo o jej niedobór w organizmie. Dawkowanie witaminy D3 u dzieci musi być konsultowane z lekarzem i zwykle przedstawia się następująco: noworodki urodzone <32 tc.: 800 IU/dobę, noworodki urodzone między 33–36 tc.: 400 IU/dobę, niemowlęta: 400 IU/dobę, dzieci od 1.–10. r.ż.: 600–1000 IU/dobę, dzieci 11.–18. r.ż. 800–2000 IU/dobę.
  • Witamina K – reguluje procesy związane z krzepnięciem.
  • B-complex – szczególnie witaminy B1, B2, B3, B5, B6 – między innymi odpowiadają za sprawne działanie układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację, biorą udział w kluczowych procesach metabolicznych.
  • Witaminy C + E – wspierają układ odpornościowy i krwiotwórczy, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci.
  • Witamina A – wspiera prawidłowe funkcjonowanie nabłonków skóry oraz błon śluzowych, a także lepsze widzenie.
  • Witaminy dla dzieci – ranking najlepszych produktów

    Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z bogatą ofertą suplementów oraz leków dla dzieci. Aby ułatwić decyzję, przedstawiamy nasz ranking najlepszych preparatów witaminowych dla dzieci.

    Juvit Multi

    Lek multiwitaminowy OTC dostępny w postaci bezsmakowych kropel dla dzieci od momentu narodzin. Dołączony kroplomierz pozwala na odmierzanie różnych dawek w przypadku rodzeństwa w różnym wieku. Preparat zawiera witaminy: A, C, E, D, B1, B2, B3, B6. Dawkowanie należy ustalić w zależności od stopnia niedoboru występującego u dziecka. Preparat zawiera minimalną ilość substancji pomocniczych.

    Floradix Kindervital 

    Witaminowy suplement diety w formie syropku o smaku owocowym dla dzieci od 3. r.ż. Dużą zaletą jest fakt, że produkt jest bez glutenu oraz laktozy. Floradix zawiera witaminy dla dzieci takie jak: A, B1, B2, B6, B12, C, D, E. Produkt bazuje na naturalnych źródłach składników odżywczych oraz optymalnym, niezbyt wysokim dawkowaniu. Skład bazuje na sokach, dzięki czemu uniknięto sztucznych polepszaczy smaku.

    Vibovit Bobas

    Suplement diety bez laktozy, polepszaczy smaku oraz substancji konserwujących – co od razu zachęca do zdecydowania się na ten produkt w postaci saszetek. Preparat przeznaczony jest dla dzieci od 2. do 4. r.ż. i zawiera witaminy: A, B1, B3, B5, B6, B12, C, D, E w optymalnych dawkach. Witaminy tego producenta dostępne są także dla starszych dzieci – Vibovit Junior.

    Multivitamol

    Witaminowy suplement diety dla dzieci, wzbogacony o żelazo, który często występuje w niedoborze podczas anemii. Produkt występuje w postaci syropku, który zawiera witaminy: C, E, B3, B2, B6, B12 w dość wysokich dawkach, pokrywających niemalże całe dzienne zapotrzebowanie.

    D-vitum dla niemowląt

    Lek OTC w postaci kapsułek twist-off, które mogą być stosowane już w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Przez wielu specjalistów produkt uznawany jest za najlepszy preparat z witaminą D dla niemowląt, szczególnie w przypadku, kiedy mama karmiąca piersią boryka się z niedoborem i jej mleko nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania dziecka.

    Multifan pastylki do ssania

    Na końcu rankingu produktów witaminowych dla dzieci przedstawiamy produkt spożywczy – pastylki do ssania bogate w witaminy: C, B1, B2, B3, B6, B7, B9, B12 oraz E, które według producenta powinny zaspokoić 256% referencyjnej wartości spożycia. Co ważne, dropsy nie zawierają cukru, a ich owocowy smak zachęca dzieci do spożywania witamin.
    Zdjęcie: Unsplash