Data publikacji:

Węgiel aktywny: zastosowanie i dawkowanie

Węgiel aktywny to naturalny produkt o szerokim zastosowaniu. Służy m.in. do leczenia zatruć pokarmowych, wybielania zębów domowymi sposobami czy usuwania zaskórników. Jak stosować węgiel aktywny na różne dolegliwości i problemy? Jakie jest dawkowanie? Sprawdź w artykule!

węgiel aktywny

Węgiel aktywny – zastosowanie i właściwości

Przeczytaj również: Jak usunąć zaskórniki? Sposób na zaskórniki

Węgiel aktywny, zwany również leczniczym, to produkt stosowany powszechnie w medycynie oraz kosmetyce. Ma postać proszku lub tabletek o głębokim, czarnym kolorze. Wytwarza się go zwykle z miazgi drzewnej czy też z bambusa.

Węgiel aktywny znalazł zastosowanie w leczeniu zatruć pokarmowych oraz biegunek. To zasługa jego silnych właściwości adsorpcyjnych. Produkt ten wiąże wiele toksyn, bakterii i leków, które następnie są wydalane z organizmu. Ponadto węgiel aktywny jest substancją naturalną i bezpieczną. Można podawać go nawet dzieciom.

Węgiel aktywny występuje zwykle w dwóch postaciach:

  • węgiel aktywny kapsułkach – do leczenia zatruć i biegunek,
  • węgiel aktywny w proszku – dobry do przygotowywania maseczek do twarzy i past wybielających do zębów.

Węgiel aktywny na biegunkę i zatrucia

Węgiel aktywny to skuteczny środek wspomagający leczenie biegunek i zatruć pokarmowych. Ma on silne właściwości adsorpcyjne. Wychwytuje z organizmu bakterie, toksyny i szkodliwe substancje odpowiedzialne za przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Następnie są one wydalane wraz z węglem.

Na co pomaga węgiel aktywny? Substancja jest skuteczna w leczeniu biegunek i zatruć spowodowanych m.in. przez bakterie, toksyny, salicylany, barbiturany, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, paracetamol, fenole, benzodiazepiny, chloropromazynę, klonidynę, ibuprofen, mianserynę, nikotynę, inhibitory MAO, beta-adrenolityki.

Węgla aktywnego nie wolno natomiast stosować w przypadku zatrucia metalami ciężkimi, substancjami żrącymi, alkoholami, wybielaczami, olejkami eterycznymi, cyjankami, pochodnymi ropy naftowej. Jeśli masz silne objawy zatrucia i nie wiesz, co jest ich przyczyną, lepiej skonsultuj się z lekarzem zamiast stosować węgiel na własną rękę!

Węgiel aktywny – dawkowanie

Dawkowanie węgla aktywnego w biegunkach i zatruciach pokarmowych zależy głównie od wieku pacjenta oraz ilości spożytej trucizny. Uznaje się, że ilość węgla powinna być co najmniej 10 razy większa niż ilość spożytej substancji, która wywołała zatrucie.

W ulotkach węgla aktywowanego w kapsułkach często znaleźć można informację, że dorosłe osoby powinny przyjmować ok. 800-1200 mg preparatu kilka razy na dobę aż do całkowitego wyleczenia. Zanim przystąpisz do kuracji węglem aktywnym, dla bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Węgiel aktywny na zęby

Węgiel aktywny wykorzystuje się również do wybielania zębów. Aby przyrządzić pastę wybielającą domowej roboty, wymieszaj jedną łyżeczkę sproszkowanego węgla z odrobiną sody oraz olejem kokosowym w takiej ilości, aby otrzymać konsystencję gęstej pasty. Stosuj pastę 2-3 razy w tygodniu aż do osiągnięcia zadowalających efektów.

Węgiel aktywny na twarz

Maseczka z węglem aktywnym niezwykle skutecznie działa na zaskórniki i wągry. Węgiel wchłania zanieczyszczenia ze skóry, pozostawiając ją gładką i miłą w dotyku. Aby przyrządzić maseczkę, wymieszaj dwie łyżeczki węgla z odrobiną wody, a powstałą mieszankę nałóż na twarz.

Możesz także przygotować maseczkę z węgla aktywnego peel-off na zaskórniki. Wymieszaj dwie łyżeczki węgla z białkiem kurzym, tak aby uzyskać gęstą konsystencję. Specyfik nałóż na miejsca, w których występują wągry, poczekaj, aż zaschnie, a następnie usuń zdecydowanym ruchem!

Możesz także kupić gotowe kosmetyki do twarzy z węglem aktywnym. To doskonały wybór do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Autorka: Olga Wacholc