Data publikacji:

Jakie są domowe sposoby na twarde paznokcie?

Powoli zbliża się lato, a twoje paznokcie u stóp wcale nie wyglądają olśniewająco? Oprócz zaplanowania wizyty u pedicurzystki, zrób dla nich coś więcej – zadbaj o ich wzmocnienie. Twarde paznokcie u nóg zyskasz dzięki domowym sposobom, dobrym kosmetykom i odpowiedniej diecie, zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wielokierunkowe działanie wzmocni płytkę paznokcia i wpłynie pozytywnie na jej wygląd. Jakie są najlepsze metody poprawy stanu paznokci?
domowe sposoby na twarde paznokcie

Jak uzyskać twarde paznokcie u nóg? Sięgnij po domowe sposoby

Oprócz sięgania po suplementy i drogeryjne kosmetyki do stóp, możesz również zadbać o płytkę na inne sposoby. Twarde paznokcie u nóg wyłącznie dzięki domowym sposobom – czy to możliwe? Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych kosmetyków, już same naturalne metody będą dużym wsparciem dla paznokci.
Najlepsze sposoby na poprawę stanu paznokci:
  • codzienne nawilżanie kremami do stóp,
  • olejki i odżywki do paznokci nakładane na płytkę,
  • kąpiele olejowe,
  • właściwy sposób przycinania paznokci,
  • zbilansowana dieta,
  • suplementy diety i zioła.
  • Przyczyny łamliwych paznokci

    Wygląd płytki paznokcia u dłoni i stóp jest jedną z oznak świadczących o złym lub dobrym stanie zdrowia. Jeśli jest ona słaba i łamliwa, może to świadczyć o niedoborach istotnych dla organizmu składników odżywczych. Konieczne jest wówczas ich uzupełnienie zbilansowaną dietą obfitującą w kwasy tłuszczowe, witaminy i sole mineralne. Niekiedy konieczne jest również sięgnięcie po suplementy, żeby szybciej poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.
    Łamliwe paznokcie są często skutkiem złej pielęgnacji lub niewystarczającego codziennego nawilżania. W takim przypadku, żeby uzyskać twarde paznokcie u nóg, przydatne będą domowe sposoby na przywrócenie im pięknego wyglądu. Możesz cieszyć się ładną płytką, jeśli będziesz we właściwy sposób przycinać paznokcie, dbać o jej odżywienie i unikać wysuszających kosmetyków.

    Domowe sposoby na twarde paznokcie – właściwa pielęgnacja

    Przycinanie i piłowanie to absolutna podstawa pielęgnacji paznokci u stóp. Jeśli nie robisz tego w gabinecie kosmetycznym, musisz dbać o to, żeby odbywało się to w poprawny sposób. Zanim zaczniesz szukać domowych sposobów na twarde i długie paznokcie, upewnij się, że dobrze wykonujesz te najprostsze zabiegi pielęgnacyjne.
    Paznokci u stóp nie powinno się przycinać na kształt migdała lub półokręgu, cięcie powinno być proste, w przeciwnym wypadku ryzykujesz wrastaniem paznokcia. Dobrym pomysłem będzie wymoczenie stóp przed planowanym obcinaniem, dzięki czemu zadanie będzie dużo łatwiejsze. Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy nie tylko zmiękczy twarde paznokcie. Znajdziesz ją wśród domowych sposobów na wzmocnienie płytki. Możesz w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
    Skracając paznokcie, nie używaj tępych narzędzi, które mogą osłabić płytkę. Z tego samego powodu unikaj metalowych pilniczków – ich stosowanie prowadzi do rozdwajania i kruszenia paznokci. Wybieraj zamiast nich pilniki papierowe. Istotna jest również sama technika – ruchy wykonuj wyłącznie w jednym kierunku. Na koniec zabiegu użyj z kolei szklanego pilniczka, który wygładzi i domknie brzegi, dzięki czemu będą dużo mniej podatne na uszkodzenia i rozdwajanie.

    Co zrobić, żeby paznokcie były twarde? Domowe sposoby na odżywienie płytki

    Jaki jest najlepszy domowy sposób na twarde paznokcie? Używanie naturalnych olejów roślinnych oraz dobrych kosmetyków do stóp i paznokci. Codziennie wieczorem sięgnij po dobry kosmetyk, który nawilży nie tylko płytkę, ale też skórę stóp.
    Wmasowanie naturalnych olejów każdego wieczora będzie bardziej pracochłonne niż użycie zwykłego kremu, ponieważ potrzebują one dłuższego czasu na wchłonięcie. Warto jednak robić to regularnie, ponieważ gwarantuje to satysfakcjonujące efekty. Możesz do tego celu używać oleju: rycynowego, ze słodkich migdałów, jojoba czy z oliwek. Każdy z nich zadziała fantastycznie również na skórki, zmiękczając je i ograniczając pękanie. Sprawdzą się również gotowe olejki do paznokci.
    Oprócz wcierania olejów bezpośrednio w płytkę, raz na jakiś czas przeprowadź też ciepłą kąpiel stóp z takim odżywczym dodatkiem. Wystarczy, że podgrzejesz oliwę do około 35 stopni Celsjusza i zamoczysz w niej stopy na 5–10 minut. W tym czasie paznokcie będą wchłaniały niezbędne im substancje.
    Paznokcie u stóp mogą też wymagać poprawy kolorytu. Żeby je rozjaśnić, przecieraj płytkę sokiem z cytryny, octem jabłkowym, pastą na bazie sody oczyszczanej lub preparatem z witaminą C.

    Dieta – naturalny, domowy sposób na twarde paznokcie

    Chcesz mieć twarde paznokcie u nóg i zastanawiasz się, jakie domowe sposoby przybliżą cię jeszcze bardziej do tego celu? Nie zapominaj o zbilansowanej diecie! Jedząc zdrowo, masz szansę uniknąć niedoborów, które przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci.
    Dieta powinna być zgodna z najnowszą piramidą żywienia, a więc obfitować w świeże warzywa i owoce, zawierać pełnowartościowe źródła węglowodanów, białka i dobrych tłuszczów. Z punktu widzenia dbałości o paznokcie duże znaczenia mają przede wszystkim:
  • krzem,
  • żelazo,
  • cynk,
  • witaminy z grupy B,
  • witaminy A, C oraz E,
  • kwasy omega-3.
  • Domowe sposoby na twarde i długie paznokcie – zioła i suplementy

    Wśród ziół wspomagających zdrowie paznokci warto wymienić przede wszystkim pokrzywę i skrzyp, które obfitują w naturalną krzemionkę. W gotowych suplementach znajdziesz wyciągi ziołowe, ale też biotynę, siarkę i sole mineralne, a więc komplet potencjalnie niedoborowych składników wpływających na paznokcie. Jeśli zdecydujesz się na tabletki, zwróć uwagę na zawartość substancji aktywnych.
    Pamiętaj, że twarde paznokcie u nóg są ważne, ale domowe sposoby na poprawę ich kondycji pomogą ci również polepszyć wygląd całych stóp. Nie wahaj się z nich korzystać, a twoja systematyczność z pewnością się opłaci.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym