Data publikacji:

Trądzik na czole. Skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Są szpetne, bolesne, a do tego często pojawiają się właśnie wtedy, kiedy zależy nam na ładnym wyglądzie. Niestety, pryszcze na czole przestają kojarzyć się z okresem dojrzewania – nierzadko pojawiają się również u osób po 30., a nawet po 40. roku życia. Jakie są ich przyczyny? Koniecznie przeczytaj.

trądzik na czole

Pryszcze i zaskórniki na czole – przyczyny

Trądzik na czole może mieć bardzo różne przyczyny. Warto je poznać, aby móc rozpocząć skuteczną walkę z problemem. Oto najczęstsze powody występowania zmian skórnych w okolicach czoła:
  • Zaburzenia hormonalne
Pryszcze na czole, jak i w innych miejscach ciała, mogą być wynikiem nieprawidłowości hormonalnych. Wówczas przybierają one postać drobnych, czerwonych, grudkowatych wykwitów, które z upływem czasu mogą – ale nie muszą, wypełniać się ropną wydzieliną. Takie krostki zazwyczaj pojawiają się w tzw. „strefie T”, czyli na czole, w okolicy nosa oraz brody.
  • Zażywanie niektórych leków
Pojawienie się zmian na czole może mieć związek z zażywaniem niektórych leków. Za szczególnie niesprzyjające skórze uważa się pigułki antykoncepcyjne, leki steroidowe, leki przeciwpadaczkowe oraz wszystkie preparaty, które zawierają związki litu.
  • Alergia
Jeśli trądzik na czole ma postać drobnej, swędzącej „kaszki”, warto wziąć pod uwagę możliwe alergie. Preparatami, które najczęściej wywołują zmiany uczuleniowe na skórze, są różnego rodzaju kremy, żele oraz kosmetyki kolorowe (korektor do twarzy, podkład). Przejrzyj zawartość swojej kosmetyczki i zastanów się, czy pojawienie się krost nie zbiegło się w czasie z rozpoczęciem stosowania nowego kosmetyku.
  • Nieprawidłowości w zakresie pracy gruczołów łojowych
Jeśli trądzik na czole objawia się powstawaniem trudnych do zlikwidowania zmian – kaszaków czy tłuszczaków, to być może winą jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Niestety bardzo trudno jest określić przyczyny tych zaburzeń, choć oczywiście warto wykonać podstawowe badania hormonalne.

Uwaga! Tłuszczaki i kaszaki najlepiej jest usuwać w gabinecie kosmetyczki albo po prostu u chirurga – samodzielne próby pozbycia się zmian mogą doprowadzić do stanów zapalnych.
  • Niewystarczająca higiena
Zaskórniki na czole mogą powstawać także w efekcie nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny skóry twarzy. Chodzi przede wszystkim o codzienne (i dokładne) usuwanie ze skóry łoju i kurzu, a w przypadku kobiet – również makijażu. Warto pamiętać, że twarz powinna być odświeżana nie tylko wieczorem, ale także rano.
  • Używanie nieodpowiednich kosmetyków
Za pryszcze na czole mogą odpowiadać także kosmetyki – szczególnie te przeciwtrądzikowe. Jak to możliwe? Otóż preparaty te mają na celu przede wszystkim wysuszenie skóry. Początkowo efekt jest rewelacyjny – cera wydaje się zdrowsza i delikatniejsza, a zaskórniki i pryszcze zmniejszają się. Jednak należy pamiętać, że przesuszenie skóry to dla gruczołów łojowych informacja o konieczności rozpoczęcia bardziej intensywnej pracy. Dlatego kosmetyki przesuszające, które na chwilę „pomagają”, po jakimś czasie powodują zwiększenie liczby zmian.

Trądzik na czole – jak się go pozbyć?

Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną nieładnych zmian na twojej skórze może być nieprawidłowa praca hormonów, to sprawa jest jasna – musisz udać się do endokrynologa. Jeśli tak nie uważasz albo badania nie wskażą na żadne nieprawidłowości, to pomóc mogą ci:
  • Kosmetyki na pryszcze na czole
Kosmetyki na trądzik – na czole oraz na innych rejonach ciała (np. na plecach, ramionach), to między innymi kremy o działaniu matującym oraz przeciwbakteryjnym. Stosuj je wraz z żelami do codziennego mycia twarzy. Unikaj jednak takich, które działają bardzo ściągająco i wysuszająco.

Ponadto warto stosować maści (np. maść ichtiolową, dostępną bez recepty) oraz pasty – jak choćby popularną maść z dodatkiem cynku.
  • Domowe sposoby na trądzik na czole
W walce z wypryskami na twarzy pomogą ci również bardzo proste i tanie domowe preparaty. Jeśli chcesz wysuszyć zmianę (bo np. masz jutro ważne spotkanie), to nałóż na nią odrobinę pasty do zębów. Musisz jednak pamiętać, że powinien być to klasyczny produkt w kolorze białym (a nie przezroczysty żel). Pasta powinna pozostać na twarzy przez kilka godzin, więc najlepiej nałożyć ją na noc.

Inny sposób na szybkie obkurczenie się zmian to posmarowanie ich sokiem z cytryny, który działa ściągająco. Jeśli na pryszcze na czole wolisz zadziałać antybakteryjnie, to posmaruj je miodem z odrobiną cynamonu.

Nie zapominaj również o leczniczej mocy ziół. Wspaniałe połączenie nagietka, rumianku i lupy pomoże ci szybko zlikwidować trądzik na czole albo przynajmniej złagodzić zmiany.

Zabiegi na trądzik na czole – kiedy warto pójść do kosmetyczki?

Czasami jest tak, że mimo wszelkich starań trądzik na czole ma się świetnie. Czy oznacza to, że musisz się do niego po prostu przyzwyczaić? Bynajmniej! W takiej sytuacji warto udać się do kosmetyczki albo gabinetu medycyny estetycznej. Najczęściej polecane zabiegi na zmiany skórne na twarzy to:
  • Peeling kawitacyjny
To zabieg przy użyciu fal dźwiękowych. Dzięki niemu usuwa się ze skóry warstwę martwych komórek – razem z wszelkimi zanieczyszczeniami oraz sporą częścią zaskórników.
  • Zabiegi kwasami
W gabinecie możesz również poddać się zabiegowi z użyciem kwasu – np. salicylowego czy migdałowego. Kwasy oczyszczają skórę o wiele skuteczniej niż kosmetyki z drogerii.
  • Mikrodermabrazja
To z kolei zabieg, który polega na usunięciu starego naskórka w sposób mechaniczny – specjalista przesuwa na twarzy specjalną, diamentową głowicą. Po wszystkim skóra jest wyraźnie odświeżona, gładsza i delikatniejsza.
Autor: Robert Wojtaś