Data publikacji:

Tejpy na kostkę – jak stosować? Jak założyć tejpy na kostkę?

Staw skokowy to ta część ciała, która często bywa narażona na wiele urazów. Kostka u człowieka to bardzo ruchoma część ciała, a jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do komfortowego poruszania się i wykonywania podstawowych czynności w życiu codziennym. Staw skokowy odpowiada także za prawidłową postawę, poruszanie się oraz utrzymanie równowagi, dlatego tak ważne jest utrzymanie go w jak najlepszej kondycji.
Tejpy na kostkę – jak stosować? Jak założyć tejpy na kostkę?
Sprawny staw skokowy umożliwia swobodne poruszanie się, chodzenie, bieganie, skakanie oraz wykonywanie wielu innych czynności ruchowych. Uszkodzona kostka powoduje ból oraz w wielu przypadkach uniemożliwia sprawne poruszanie się.
Wiele osób, które odczuwają skutki przebytej kontuzji, szuka metody, która w szybki i efektywny sposób przywróci staw skokowy do prawidłowego funkcjonowania. Przyklejanie tejpów na kostkę to jedna z metod, która może być stosowana jako element przywracania stawu skokowego do jego wyjściowej formy.

Tejpy na kostkę – czym jest taping stawu skokowego?

W ostatnim czasie coraz częściej zobaczyć można u wielu osób tejpy przyklejone w wielu miejscach na ciele: na barkach, kolanach, kostkach, a także na twarzy. To skuteczna metoda zwalczająca wiele różnych dolegliwości, dlatego decyduje się na nią coraz więcej osób.
Przyklejanie tejpów na kostkę to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów stawu skokowego. Tejpy, czyli specjalnie stworzone taśmy, przykleja się na kostkę oraz jej okolice. Taśmy można przyklejać (zależnie od potrzeb) na więzadła, elementy kostne stawu skokowego lub na mięśnie.
Plastry do tapingu, które obecnie znaleźć można na rynku, występują w kilku różnych wersjach. Istnieją taśmy sztywne oraz elastyczne. Każdy z rodzajów taśm na kostkę charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego są przeznaczone do różnych zastosowań. Zależnie od tego, jakie tejpy zostaną wykorzystane, można liczyć na inne efekty tego zabiegu.

Kiedy warto przykleić tejpy na kostkę?

Taping to obecnie powszechnie stosowana metoda, którą znaleźć można w ofercie wielu fizjoterapeutów. Przyklejanie tejpów na kostkę to jeden ze sposobów leczenia powstałych kontuzji kostki lub element szeroko prowadzonej rehabilitacji. Przyklejenie tejpów na kostkę jest zalecane osobom, które mierzą się z bólem, obrzękiem kostki oraz z innymi kontuzjami tego obszaru, które skutecznie utrudniają swobodne poruszanie się. Kontuzje kostki mogą być związane z nagłym uszkodzeniem tkanek lub mogą być wynikiem innej długotrwałej choroby lub poważnej kontuzji.
Tejpy na kostkę przykleja się także wtedy, gdy zauważa się ograniczenie ruchu kostką. Może to być wynikiem osłabienia mięśni, ich niedowładu, przykurczu lub niestabilności, kiedy konieczne jest ograniczenie ruchu kostki. Usztywnienie kostki za pomocą odpowiednio przyklejonych tejpów to dobra alternatywa dla ortez lub opatrunków gipsowych, ponieważ usztywnienie tejpami jest znacznie wygodniejsze.
Przyklejone na skórę tejpy są wygodne oraz wyjątkowo lekkie, dlatego nie obciążają ciała i nie powodują dyskomfortu. Dodatkowo zaaplikowane na kostkę tejpy są przewiewne, co sprawia, że skóra może swobodnie oddychać.
Regularnie przyklejane na kostkę tejpy to także dobra profilaktyka, która pozwala uniknąć kontuzji stawu skokowego. Na taki krok najczęściej decydują się sportowcy oraz osoby, którym zależy na utrzymaniu dobrego stanu swojego stawu skokowego. Odpowiednio przyklejone tejpy mogą ochraniać jednocześnie wszystkie najważniejsze obszary, czyli staw skokowy, ścięgno Achillesa oraz stopę.
Taping to dobry sposób na leczenie wielu różnych kontuzji. Wśród tych, z którymi mierzy się najwięcej osób, można wyróżnić:
  • skręcenie stawu skokowego,
  • choroba zwyrodnieniowa, która wiąże się z bólem i sztywnością kostki,
  • przeciążenie stawu skokowego.

Tejpy na kostkę – jakie wybrać?

Tejpy na kostkę dostępne są w różnych wersjach. Zależnie od potrzeb, do tapingu stawu skokowego można wykorzystać:
  • Sztywne taśmy – takie tejpy pozwalają na usztywnienie kostki oraz ograniczenie jej ruchu. Takie zastosowanie taśm ochrania więzadła oraz inne elementy stawu skokowego, które są narażone na urazy oraz inne uszkodzenia. Sztywne taśmy stabilizują kostkę, jednak warto pamięta
  • , że nie wspomagają one pracy wiązadeł oraz mięśni, dlatego należy z nich korzystać jedynie przez krótki i ograniczony czas. Z takich tejpów najczęściej korzystają sportowcy, którym zależy na ograniczeniu ruchów prowadzących do kontuzji stawu skokowego.
  • Elastyczne taśmy – to drugi rodzaj taśm, które są wykorzystywane do tapingu kostki. Elastyczne taśmy rozciągają się, unosząc powięź oraz skórę, co prowadzi do odżywienia tkanek oraz zmniejszenia bólu. Takie tejpy są zazwyczaj wykorzystywane w przypadku lekkiego przeciążenia stawu skokowego oraz w celu zniwelowania powstałego obrzęku.
  • Biomechaniczny taping – taśmy wykorzystywane do biomechanicznego tapingu stawu skokowego pozwalają zachować sprawność fizyczną oraz umożliwiają sprawne poruszanie się. Taśmy tego typu sprawdzą się do ochrony kostki na czas uprawiania aktywności fizycznej oraz w przypadku przeciążenia stawu skokowego, skręceniu kostki lub jako rozwiązanie zmniejszające ból wynikający z choroby zwyrodnieniowej. Biomechaniczna taśma do przyklejenia na kostkę jest wyjątkowo elastyczna oraz rozciągliwa, co znacznie wpływa na komfort jej noszenia. Taki rodzaj taśmy zapewnia wsparcie więzadłom oraz mięśniom, a także skutecznie ochrania je przed możliwymi kontuzjami.
Zdjęcie: sportpoint74/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo