Data publikacji:

Co oznacza swędzenie szyi?

Swędzenie skóry w okolicy szyi to popularna przypadłość, która często ustępuje samoistnie. Warto jednak zwrócić się do lekarza, w sytuacji kiedy dyskomfort utrzymuje się długo i bywa uciążliwy, bowiem ta często bagatelizowana dolegliwość, może być zwiastunem niewydolności niektórych narządów, a nawet choroby nowotworowej.
Co oznacza swędzenie szyi

Swędzenie szyi - alergia kontaktowa

Najpopularniejszą przyczyną dokuczliwego swędzenia szyi, któremu często towarzyszy wysypka, są alergie kontaktowe. Warto zastanowić się, czy w otoczeniu nie pojawiły się nowe środki chemiczne, tkaniny, perfumy, biżuteria (szczególnie ta, która zawiera nikiel) lub zwierzęta - jeśli tak, należy wykluczyć je na pewien czas z najbliższego środowiska i obserwować, czy wpłynie to na ustąpienie dyskomfortu. Po wytypowaniu potencjalnego alergenu, warto zgłosić się do specjalisty alergologa, w celu wykonania badań, które potwierdzą podejrzenia oraz zasięgnięcia informacji dotyczących ewentualnej terapii lekami przeciwalergicznymi w przyszłości.

Swędząca szyja - to może być chora wątroba

Pacjenci borykający się z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby, polegającym na zastoju kwasów żółciowych często odczuwają swędzenie szyi, dłoni, stóp a także w trakcie postępowania choroby całego tułowia. Do chorób wątroby powodujących uporczywy świąd skóry zalicza się: marskość i zapalenie wątroby, cholestazę, a także żółtaczkę. Cholestaza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży (zwykle występuje w trzecim trymestrze) i wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą w dziedzinie ginekologii, bowiem może przyczynić się do przedwczesnego porodu, krwotoku w trakcie lub po porodzie, a w skrajnych przypadkach do śmierci płodu.

Infekcje skórne a swędząca szyja

Swędzenie szyi może być wywołane także przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty (popularny świerzbowiec ludzki), wówczas oprócz świądu może wystąpić także zaczerwienie, wysypka, obrzęk, wysięk ropy, pękanie i łuszczenie skóry. Warto nadmienić, że swędząca szyja może być także efektem stosowania leków przeciwtrądzikowych, które znacznie wysuszają skórę.
Świąd szyi w okolicy karku u dzieci w wieku szkolnym może być spowodowany obecnością we włosach wszy ludzkiej. Aby wykluczyć taką możliwość należy dokładnie obejrzeć głowę dziecka. Jeśli swędzenie jest wywołane pasożytem, na rynku istnieje wiele preparatów oraz specjalnych grzebieni, które w prosty sposób pomogą zwalczyć problem.

Swędzenie szyi - niewydolność nerek

Jeżeli świąd szyi był poprzedzony opuchnięciem i obrzękiem kończyn - może to być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek, w takim wypadku warto zgłosić się do lekarza nefrologa.

Łuszczyca, liszajec, choroby tarczycy - sucha, łuszcząca się i swędząca skóra szyi

Jeżeli świądowi szyi towarzyszy sucha, szorstka, łuszcząca się skóra - może to być łuszczyca, liszajec, który jest chorobą wysoce zakaźną lub nieprawidłowo funkcjonujący gruczoł tarczycy (może to być zarówno niedoczynność, nadczynność lub Hashimoto).

Czy stres może wywołać swędzenie skóry?

Choć wydaje się to zaskakujące, a wręcz niemożliwe aby nerwowe sytuacje z życia codziennego przekładały się na stan skóry, osoby narażone na przewlekły stres często borykają się z wypryskami, zaczerwienieniem oraz swędzeniem różnych partii ciała (najczęściej szyi).
Warto nadmienić, że świąd skóry towarzyszy nierzadko osobom cierpiącym na nerwicę oraz depresję, które dodatkowo pogarszają swój stan poprzez obsesyjno - kompulsywne drapanie. W tym wypadku leczenie farmakologiczne jest jedynie leczeniem objawowym, aby całkowicie wyleczyć problem należy zgłosić się do psychologa, który pomoże ustalić przyczynę stresu, a co za tym idzie - przyczynę świądu.

Inne przyczyny swędzącej szyi

Świąd szyi wśród kobiet, utrzymujący się miesiącami, może być wynikiem menopauzy i zmian hormonalnych, które wywołują szereg zmian w organizmach, znacznie zmniejszając elastyczność skóry, a także pracę gruczołów łojowych, przez co staje się ona wysuszona. Inną przyczyną długofalowego, przewlekłego swędzenia o różnym nasileniu może być toczący się proces nowotworowy.

Ukąszenia owadów

Częstą przyczyną swędzenia szyi, niezależną od organizmu są ukąszenia owadów - zwykle są to komary, które bywają uporczywe latem i jesienią. Warto także pamiętać o pluskwach, ich ugryzienia pozostawiają charakterystyczne ślady, które zwykle układają się w trójkąty oraz objawiają się uciążliwym swędzeniem.
Swędzenie szyi - na pozór błaha dolegliwość, może zwiastować poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu, zwłaszcza jeśli problem utrzymuje się przez kilka dni, a nawet tygodni. Warto zatem zgłosić się do internisty, który zleci odpowiednie badania ułatwiające zdiagnozowanie przyczyny, a następnie skieruje do konkretnego specjalisty, co umożliwi dobranie odpowiednich leków, które powinny przynieść ulgę. 
Zdjęcie: Unsplash
Autor: Redakcja Ceneo