Data modyfikacji:

Sposób na pieczenie nóg. Przyczyny i leczenie pieczenia nóg

Jak walczyć z pieczeniem stóp i nóg? Co na pieczenie nóg jest najlepsza? Sprawdź, czy ból i pieczenie nóg to powód do niepokoju. Poznaj domowe sposoby na ten problem.

pieczenie nóg objawy

Przyczyny pieczenia nóg

Piekące stopy to częsty objaw wielu różnych schorzeń. Pieczenie stopy może być objawem schorzeń dermatologicznych, np. grzybicy stopy. Może to być także reakcja alergiczna, oparzenie słoneczne lub gojenie się rany na stopie, które także przebiegają często z uporczywym uczuciem pieczenia.

Warto także wiedzieć, że piekące stopy mogą także być objawem takich schorzeń, jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • zespół Guillaina-Barrego,
  • dna moczanowa,
  • zatrucie metalami ciężkimi.

Przyczyny pieczenia łydek

Pieczenie na wysokości łydek czy kostek często towarzyszy żylakom. Pieczenie może także towarzyszyć guzkowemu zapaleniu tętnic czy neuropatiom. Oczywiście, inne możliwe przyczyny pieczenia to np. oparzenia (np. słoneczne) lub podrażnienia skóry i mieszków włosowych, np. w wyniku depilacji.

Pieczenie nóg – objawy

Pieczenie nóg samo w sobie jest objawem, dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić, co je wywołuje. Pieczeniu mogą też towarzyszyć ból, dyskomfort, zaczerwienienie skóry nóg oraz obrzęk. Inne objawy towarzyszące to także mrowienie lub osłabione czucie w nogach.

Jeśli pieczenie utrzymuje się już jakiś czas i odczuwasz też inne objawy, takie jak: bolesność, trudności z chodzeniem czy upośledzone czucie bólu, koniecznie skontaktuj się lekarzem.

Jak leczyć pieczenie nóg?

Leczenie pieczenia nóg zależy od przyczyny, jaka wywołuje ten nieprzyjemny objaw. Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, jeśli nie jesteś w stanie określić, co jest przyczyną pieczenia.

Pieczenie nóg po depilacji zdarza się bardzo często. Posmaruj wówczas skórę kremem hipoalergicznym lub kremem łagodzącym podrażnienia. Zrezygnuj z ponownej depilacji do czasu, aż skóra się zagoi.

Pieczenie skóry po opalaniu można załagodzić, stosując aloes lub specjalistyczne kremy i pianki przeznaczone dla osób z poparzeniami słonecznymi.

Domowe sposoby na pieczenie nóg

Noś wygodne i przewiewne obuwie z dopasowanymi wkładkami oraz skarpetki, które dobrze poradzą sobie z potem. W domu staraj się chodzić bez butów, daj swoim stopom odpocząć, gdy tylko możesz. Dobrym pomysłem jest także ściąganie obuwia w czasie pracy, jeśli wykonujesz pracę biurową i możesz sobie pozwolić na trzymanie stóp w samych rajstopach czy skarpetkach pod stołem.

Staraj się nosić dopasowane rajstopy. Unikaj tych, które zbytnio uciskają twoje nogi. Możesz też zainwestować w rajstopy lub pończochy przeznaczone dla kobiet z żylakami. Dzięki nim, pajączki nie będą się powiększać i przepływ krwi przez naczynia w nogach będzie lepszy.

Mocz nogi i stopy w zimnej, ale nie lodowanej wodzie raz dziennie, np. jako element codziennej kąpieli. Chłodna woda ukoi ból i dyskomfort oraz dodatkowo zmniejszy obrzęk stóp czy nóg, jeśli taki wystąpił.

Możesz też stosować raz w tygodniu kurkumę z olejkiem cynamonowym na nogi i stopy. Kurkuma i cynamon rozszerzą naczynia krwionośne, dzięki czemu problem powinien zniknąć. Olejek cynamonowy możesz też zastąpić zwykłym mlekiem.

Warto także stosować regularny masaż stóp i nóg. Użyj do tego olejku do masażu z dodatkiem olejku miętowego lub oleju rycynowego. Masuj nogi i stopy okrężnymi ruchami.

Pamiętaj! Domowe sposoby mogą być stosowane tylko i wyłącznie jako wspomaganie terapii leczenia pieczenia nóg i stóp. Nie zastąpią one leczenia zaleconego przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Autorka: Natalia Ciszewska