Data modyfikacji:

Sok z selera naciowego – jak długo pić?

Sok z selera naciowego to prawdziwe źródło zdrowia. Doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego, obniża ciśnienie, oczyszcza organizm i poprawia stan skóry. Zalet jest znacznie więcej. Jak zrobić sok z selera naciowego? Dlaczego warto go pić na czczo? Sprawdź w artykule!
sok z selera naciowego

Sok z selera naciowego – właściwości selera naciowego


Seler naciowy to wyjątkowo zdrowe warzywo o licznych właściwościach prozdrowotnych. Zawiera witaminy C, A, E, K, witaminy z grupy B, a także liczne minerały – potas, magnez, wapń, sód czy też fosfor. Dodatkowo jest źródłem błonnika, flawonoidów oraz olejków eterycznych. Wszystko to sprawia, że wiele osób decyduje się na picie świeżo wyciskanego soku z selera naciowego w celach zdrowotnych bądź dietetycznych.
Seler naciowy ma w 100 gramach zaledwie kilkanaście kalorii, dlatego też jest idealnym warzywem dla osób na diecie. Jego charakterystyczny smak przypomina nieco maggi, co dla wielu będzie ogromną zaletą. To niezwykle zdrowe i ciekawe warzywo. Oto najważniejsze właściwości selera naciowego:
  • usprawnia trawienie,
  • stymuluje wydzielanie żółci,
  • oczyszcza wątrobę,
  • odtruwa organizm,
  • nawadnia,
  • usprawnia pracę układu moczowego,
  • obniża ciśnienie,
  • przyspiesza przemianę materii,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego,
  • pozytywnie działa na skórę.
  • Sok z selera naciowego na czczo


    Sok z selera naciowego na czczo działa zdecydowanie najskuteczniej. Zaleca się, aby pić 1 lub nawet 2 szklanki napoju na pusty żołądek, a następnie odczekać około pół godziny. Po upłynięciu tego czasu możesz już zasiadać do śniadania!

    Sok z selera naciowego – efekty


    Picie soku z selera naciowego zapewnia mnóstwo pozytywnych efektów dla zdrowia i organizmu. Napój ten wspiera zdrowie jelit, pozytywnie wpływając na mikroflorę jelitową. Pomaga pozbyć się problemów trawiennych, a także oczyścić wątrobę. Kolejnym efektem jest poprawa przemiany materii i pracy układu moczowego. Sok z selera naciowego to doskonały produkt na odchudzanie.
    Sok z selera naciowego sprawia, że organizm staje się zdrowszy, a my zyskujemy energię. Uważa się, że pozytywnie działa także na układ nerwowy. Jeszcze jednym efektem picia soku z selera naciowego jest poprawa stanu skóry – zniwelowanie trądziku, oczyszczenie cery i wyciszenie stanów zapalnych.

    Jak zrobić sok z selera naciowego? Przepis


    Najprostszym sposobem na to, jak zrobić sok z selera naciowego, jest po prostu włożenie umytego, pokrojonego na kawałki, warzywa do sokowirówki lub wyciskarki. Taki jednoskładnikowy napój może jednak nie smakować niektórym osobom, dlatego poniżej przedstawiamy przepisy na sok z selera naciowego z dodatkami.

    Jak zrobić sok z selera naciowego i pomidorów?


    Umyj i osusz kilka łodyg selera oraz dwa dojrzałe pomidory. Wyciśnij z nich sok w wyciskarce lub sokowirówce. Dopraw go do smaku solą, odrobiną cukru, cytryną i ulubionymi ziołami.

    Jak zrobić sok z selera naciowego i jabłek?


    Umyj i pokrój na mniejsze kawałki selera naciowego oraz dwa małe jabłka. Składniki włóż do sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej.

    Jak zrobić sok z selera naciowego i cytryny?


    Przygotuj sok z selera naciowego z bazowego przepisu, a następnie dodaj do niego sok wyciśnięty z połowy cytryny.
    W internecie znajdziesz wiele przepisów z selerem naciowym. Sok możesz dostosować do swoich preferencji i użyć ulubionych warzyw czy owoców. Nie wiesz z czym łączyć seler naciowy? Dobrymi dodatkami do soku z selera naciowego mogą być również marchewki i pomarańcze, które zawierają wiele cennych witamin i minerałów, a dodatkowo wzbogacą smak.

    Jak zrobić sok z selera naciowego bez wyciskarki? 

    Można zrobić sok z selera naciowego bez wyciskarki za pomocą blendera i sita. Oto kroki:
  • Przygotuj seler naciowy, umyj go i odetnij końcówki. Pokrój na mniejsze kawałki.
  • Włóż pokrojony seler do blendera i dodaj około 1 szklanki wody.
  • Zmiksuj aż do uzyskania gładkiej konsystencji.
  • Przelej mieszankę przez sito ustawione na misce, aby oddzielić soki od miąższu. Można też użyć gazy lub ściereczki, aby lepiej odcedzić sok.
  • Wyciśnij z miąższu jak najwięcej soku.
  • Przelać sok do szklanki i ewentualnie dodać trochę soku z cytryny lub miodu, aby poprawić smak.
  • Sok z selera naciowego jest najlepszy, gdy jest świeży, dlatego zaleca się spożycie w ciągu kilku godzin od przygotowania.

    Jak długo można pić sok z selera naciowego?

    Nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Oczywiście nie może on być głównym składnikiem twojej diety. Zadbaj o pełnowartościowe posiłki zawierające wszystkie niezbędne substancje odżywcze.
    Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do picia soku z selera naciowego. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na nerki lub borykające się z kamicą. Ponadto jeśli chorujesz na coś przewlekle, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji.

    Sok z selera naciowego - najczęściej zadawane pytania

    Jak zrobić sok z selera naciowego? Przepis
    Aby zrobić sok z selera naciowego, należy oczyścić i pokroić seler naciowy na mniejsze kawałki, a następnie zmiksować go w sokowirówce lub blenderze. Można również dodać trochę wody lub soku z cytryny, aby poprawić smak.

    Jakie są korzyści zdrowotne płynące z picia soku z selera naciowego? Efekty
    Sok z selera naciowego ma wiele korzyści dla zdrowia, ponieważ jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze, takie jak witamina K, kwas foliowy, potas, witamina C i beta-karoten. Piciu soku z selera naciowego przypisuje się także właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi.

    Przeciwwskazania do picia soku z selera naciowego
    Osoby, które mają problemy z tarczycą, chorobami nerek, alergiami, zespołem jelita drażliwego lub zażywają leki przeciwzakrzepowe powinny ograniczać spożywanie dużej ilości soku z selera naciowego.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo