Data publikacji:

Sok z cytryny na twarz: czy warto stosować? Jakie ma działanie?

Cytryna jest niezastąpionym składnikiem nie tylko w kuchni, ale również w codziennej pielęgnacji cery. Nic dziwnego – tania, łatwo dostępna, a przy tym bogata w wiele substancji odżywczych zachęca do włączenia jej do urodowej rutyny. Jak stosować sok z cytryny, aby był skuteczny? Jakie ma działanie? Czy każdy może go stosować i jeśli nie, to z jakich powodów należy go unikać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i uzyskaj odpowiedzi na powyższe pytania.
sok z cytryny na twarz

Sok z cytryny – na co pomaga?

Cytryna zajmuje istotne miejsce nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Jest to cytrus bogaty w wiele cennych substancji odżywczych, takich jak min.: witaminy z grupy B, witaminy C, A oraz E, wapń, potas, magnez, żelazo, a także sód. Ten cytrus bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem we właściwej kondycji cery naczynkowej. Dzięki zawartości rutyny uszczelnia naczynia krwionośne i chroni je przed pękaniem.
Walka z przebarwieniami, trądzikiem, wągrami, zmarszczkami i martwym naskórkiem to tylko niektóre z właściwości soku z cytryny. Jako źródło flawonoidów i antyoksydantów skutecznie chroni on organizm przed wolnymi rodnikami. To naturalna substancja zabezpieczająca skórę przed zbyt wczesnym starzeniem. Sok z cytryny stosowany regularnie na twarz rozświetli ją i sprawi, że będzie wyglądać zdrowo oraz świeżo.
Sok z cytryny doskonale sprawdzi się w walce z trądzikiem, ponieważ dzięki właściwościom regeneracyjnym łagodzi wszelkie zmiany na skórze i pomaga się im zagoić. Ponadto kwas cytrynowy za sprawą swoich właściwości bakteriobójczych hamuje powstawanie nowych zmian chorobowych.
Kwas cytrynowy może być stosowany jako domowy i nieinwazyjny peeling wygładzający, ponieważ doskonale usuwa martwy naskórek.

Sok z cytryny na przebarwienia twarzy – efekty

Sok z cytryny nada się także na przebarwienia po trądziku, a także na te powstałe podczas opalania lub w wyniku zmian hormonalnych. Efekty używania soku z cytryny nie są natychmiastowe, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Kuracja powinna trwać co najmniej 4 tygodnie, a najlepiej około 6-8.
Jak rozjaśnisz przebarwienia cytryną? Dwa razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem) przecieraj przebarwienia płatkiem kosmetycznym nasączonym jej sokiem. Już po kilku dniach zauważysz, że zrobią się one znacznie jaśniejsze, a małe znikną zupełnie! Sok z cytryny używany w taki sposób na blizny wyraźnie je rozjaśni.

Błyskawiczna maseczka rozświetlająca z soku z cytryny

Cytryna może skutecznie rozświetlić twarz i sprawić, że będzie ona promienna w zaledwie kilka minut! Wystarczy, że przygotujesz prostą „maseczkę bankietową”, do której składniki z pewnością masz pod ręką. Potrzebujesz jedynie soku z połowy cytryny oraz białka z jednego jajka. Ubij białko i delikatnie połącz je z połową wyciśniętego cytrusa, a następnie nałóż mieszankę na twarz. Po dziesięciu minutach zmyj maseczkę ciepłą wodą i ciesz się cerą pełną blasku.
Powyższa kombinacja rekomendowana jest osobom o tłustej cerze. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, a pragniesz wypróbować działanie maseczki z sokiem z cytryny, zamień ubite białko jajka na roztrzepane żółtko.

Sok z cytryny na czerwony nos

Jeśli twój nos stał się czerwony w wyniku działania niskiej temperatury, sok z cytryny w połączeniu z ziemniakiem pomoże ci przywrócić jego właściwy wygląd. Ugotuj ziemniaka i rozgnieć go. Otrzymaną papkę nałóż na nos, a następnie połóż na nią gazę nasączoną sokiem z cytryny. Przytrzymaj powstały kompres przez kilka minut i spłucz go ciepłą wodą. Następnie użyj tłustego kremu.

Sok z cytryny na cienie pod oczami

Sok z cytryny, dzięki wspomnianym właściwościom rozjaśniającym, dobrze sprawdzi się na cienie pod oczami. W tym celu nasącz tą substancją waciki i połóż pod oczy na około dziesięć minut. Po tym czasie delikatnie spłucz sok wodą. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie wprowadzić soku z cytrusa do worka spojówkowego – będzie bardzo szczypać! Jeśli jednak tak się wydarzy, kilkukrotnie przepłucz oczy zimną wodą.

Sok z cytryny na twarz – przeciwskazania

Mimo że sok z cytryny ma zbawienne właściwości dla skóry, niestety nie jest on rekomendowany wszystkim.
Pamiętaj, że cytrusy często uczulają, dlatego przed prowadzeniem kwasu cytrynowego do pielęgnacji wykonaj próbę uczuleniową. Dzień przed użyciem soku z cytryny na cerę wykonaj próbę uczuleniową, np. za uchem lub na nadgarstku. Jeśli w ciągu doby nie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub wysypka, możesz zacząć stosować sok z cytryny na skórę.
Powinnaś na niego szczególnie uważać, jeśli twoja skóra jest bardzo wrażliwa i delikatna - niestety kwas cytrynowy może ją jeszcze bardziej podrażnić. Nie powinnaś go używać również wtedy, kiedy masz cerę suchą – spotęguje u ciebie uczucie ściągnięcia.
Zrezygnuj z niego również wtedy, kiedy masz w planach opalanie się lub długie przebywanie na zewnątrz przy bezchmurnej pogodzie. Kwas cytrynowy uwrażliwi twoją skórę na słońce i zamiast usuwać przebarwienia, może przyczynić się do powstawania nowych. Jeśli już bardzo chcesz go użyć, zadbaj o odpowiednio wysoką ochronę przeciwsłoneczną, jednak rekomendujemy rozwagę.
Nie łącz w jednej rutynie pielęgnacyjnej (np. porannej) soku z cytryny na twarz z retinolem, ponieważ podrażnisz swoją cerę. Uważaj także na inne kwasy, np. salicylowy czy glikolowy. Stosowanie kilku kwasów jednocześnie nigdy nie jest dobrym pomysłem.
Pamiętaj również, aby nie stosować soku z cytryny na twarz zbyt długo (np. kilka miesięcy): zwiększysz ryzyko podrażnienia i uwrażliwienia skóry. Po kilku tygodniach zawsze rób sobie przerwę.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus