Data modyfikacji:

Jakie słuchawki do biegania wybrać? Przegląd różnych rodzajów

Bieganie w rytm muzyki to świetny sposób na urozmaicenie czasu w trakcie pokonywania kolejnych kilometrów. Jeśli nie wyobrażasz sobie treningu bez ulubionych piosenek, to czas zainwestować w dobre słuchawki do biegania. Jaki model sportowy będzie najlepszym wyborem – douszny, dokanałowy, nauszny czy może zauszny? Czy warto zainwestować w słuchawki Bluetooth do biegania, czy lepiej zdecydować się na klasyczny sprzęt przewodowy? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule!
Jakie słuchawki do biegania wybrać?

Czy warto inwestować w słuchawki do biegania?

Zakup słuchawek do biegania i słuchanie muzyki w trakcie treningu to świetny sposób na utrzymanie optymalnego rytmu biegu. Jak się okazuje – odpowiedni bit może pomóc w szczególności początkującym sportowcom, którzy mają tendencję do stawiania zbyt wielu lub niewystarczającej liczby kroków na minutę.
Co więcej, wcale nie musisz słuchać muzyki w trakcie biegania. Godzinna przebieżka po okolicy to znakomity moment na nadrobienie zaległości w podcastach albo audiobookach. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym.
Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dobranie najlepszych słuchawek do biegania. Sportowe modele znajdziesz w ofercie takich producentów jak Philips, Sony, Apple, JBL czy Esperanza. Jak wybrać odpowiednie słuchawki spośród setek propozycji dostępnych na rynku? Czytaj dalej!

Najlepsze słuchawki do biegania – na co zwrócić uwagę w trakcie ich zakupu?

Bez względu na to, na jaki rodzaj słuchawek do biegania się zdecydujesz, podczas zakupu warto wziąć pod uwagę i sprawdzić kilka ważnych parametrów. Jednym z nich jest lekkość nowego modelu i dopasowanie jego konstrukcji do uszu. Nawet najlepsze jakościowo słuchawki nie sprawdzą się do biegania, jeśli będą zbyt ciężkie albo niewygodne w noszeniu. Całkowicie odpadają też modele, które zsuwają się lub wypadają z ucha w trakcie aktywności fizycznej.
Warto także sprawdzić, czy słuchawki są wyposażone w regulację głośności. Dzięki niej nie będziesz musiał wyciągać telefonu z kieszeni, aby podgłośnić podcast albo muzykę. Pomocne są także inne praktyczne funkcje, na przykład możliwość pauzowania czy przewijania dźwięku.
Jeśli wiesz, że prędzej czy później będziesz musieć odebrać telefon w trakcie biegania, to dobrym pomysłem jest zainwestowanie w słuchawki z mikrofonem. Dzięki niemu nawet niespodziewana rozmowa nie zatrzyma cię na trasie.
Co więcej, dobrze, aby słuchawki do biegania były odporne na pot i deszcz oraz umożliwiały odbieranie połączeń bez dotykania telefonu.

Przewodowe czy bezprzewodowe słuchawki do biegania?

Które modele są lepsze – przewodowe czy bezprzewodowe słuchawki do biegania? Można śmiało stwierdzić, że lepiej zrezygnować z kabla na czas treningu, który może się plątać i przerywać przebieżkę. O wiele lepszym pomysłem jest zainwestowanie w dobre słuchawki bezprzewodowe z Bluetooth do biegania. Model bez przewodu jest także lżejszy, jednak musisz pamiętać, że wymaga naładowania przed treningiem. W końcu nie ma nic gorszego niż słuchawki rozładowujące się po kilkunastu minutach od rozpoczęcia biegu.
A skoro o możliwości rozładowania się mowa, to pamiętaj, aby sprawdzić czas pracy baterii i ładowania w słuchawkach do biegania bezprzewodowych. Nowy model powinien działać jak najdłużej i ładować się jak najkrócej.
Jeśli zastanawiasz się, czy może lepszym wyborem będą przewodowe słuchawki do biegania, to mamy kilka praktycznych informacji. To przede wszystkim uniwersalne modele, które sprawdzą się nie tylko w trakcie aktywności fizycznej, ale także na co dzień. Jeśli masz już na przykład słuchawki od telefonu i nie przeszkadza ci kabel, to spokojnie w nich biegaj. Jeżeli jednak plączący się przewód wpływa na efektywność treningu – czas zainwestować w sportowy model bezprzewodowy.

Słuchawki douszne do biegania – czy warto?

Pierwszą z propozycji są słuchawki douszne do biegania. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu modele mają kompaktową konstrukcję, którą umieszcza się w małżowinie usznej. Ich największą zaletą jest uniwersalny kształt, który powinien dobrze współgrać z budową twojego ucha. Warto jednak je przymierzyć przed zakupem, bo za małe słuchawki douszne mogą wypadać w trakcie biegania.
Czy słuchawki douszne do biegania mają jakieś wady? Niektórzy użytkownicy narzekają na niski poziom higieny, zwłaszcza jeśli nie są one trzymane w dołączonym do nich etui. Wrzucając je do kieszeni albo torby treningowej, narażasz się na kontakt z bakteriami, które następnie wprowadzasz do uszu.

Jakie słuchawki do biegania wybrać? Wypróbuj modele dokanałowe

Jeżeli szukasz słuchawek do biegania o małym kształcie, które jednocześnie dobrze leżą w uszach i zawsze trzymają się na swoim miejscu, to zdecydowanie polecamy ci zakup jednego z dostępnych na rynku modeli kanałowych. Tego typu słuchawki dobrze radzą sobie z izolacją dźwięków z otoczenia. Warto jednak pamiętać, że ze względu na konieczność umieszczenia ich w kanale słuchowym, mogą wpływać na pogorszenie słuchu.
Za trwałość i dobre trzymanie się w uszach słuchawek dokanałowych odpowiadają także silikonowe gumki, które są dołączane do urządzenia. Dzięki temu nie musisz się martwić, że w trakcie biegu któraś z nich wypadnie. Co ciekawe, to właśnie dokanałowe i douszne słuchawki są uważane za najlepsze propozycje do biegania.
Na tym nie koniec! Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe do biegania to także gwarancja komfortu i świetnej izolacji dźwięku. Ich działanie można porównać do stoperów do uszu – znakomicie radzą sobie z redukcją hałasów z otoczenia. Jeżeli jednak planujesz biegać blisko ulicy, to wyciszenie dźwięków z zewnątrz może być niebezpieczne.

Słuchawki nauszne do biegania – wszystkie za i przeciw

Możesz także zdecydować się na słuchawki nauszne do biegania. To klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie dobrze w domu czy wśród graczy. Czy poradzi sobie w trakcie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu? Modele z dużymi nausznikami i wbudowanymi w nich przetwornikami mają także metalowe albo miękkie opaski. Już sama konstrukcja może okazać się dla niektórych biegaczy nie do przeskoczenia.
Słuchawki do biegania nauszne w zależności od konstrukcji (otwartej, półotwartej i zamkniętej) mogą przepuszczać powietrze i dźwięki lub całkowicie izolować cię od hałasów dochodzących z otoczenia. Jeżeli zdecydujesz się na model zamknięty, to istnieją duże szanse, że będzie zwiększać pocenie się głowy, a słuchawki staną się po kilkunastu czy kilkudziesięciu minutach po prostu niewygodne – zaczną uciskać albo spadać.

Zauszne słuchawki do biegania – podpowiadamy, czy są dobrym wyborem

Ostatnią możliwością są modele zauszne. Jeśli szukasz słuchawek do biegania, które nie wypadają z uszu, to mogą być one dobrym wyborem. Ich konstrukcja skutecznie zabezpiecza je przed spadaniem czy osuwaniem się podczas treningu, dzięki czemu możesz raz na zawsze zapomnieć o poprawkach.
Co istotne, zauszne słuchawki mogą występować w wersji dokanałowej lub dousznej. To, co wyróżnia je na tle pozostałych propozycji, to dodanie specjalnych elementów zakładanych na uszy, dzięki którym trzymają się w idealnej pozycji. Dodatkowo mogą być także wyposażone w opcję regulacji ułożenia. Na pewno warto sprawdzić propozycje zausznych słuchawek do biegania dostępnych w asortymencie popularnych producentów.
Zdjęcie: Element5 Digital/Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.