Data publikacji:

Relaks na Dominikanie

Egzotyczna Dominikana to prawdziwy raj na ziemi – tymi słowy określił ją już jej odkrywca, Krzysztof Kolumb. Trudno odmówić mu racji: na Dominikanie znajdziemy zarówno doskonałą do odpoczynku pogodę (temperatury powietrza rzadko spadają poniżej 29ºC przez cały rok, temperatura wody oscyluje wokół 27ºC) i wspaniałe białe plaże, ale też zachwycającą tropikalną przyrodę.

relaks na dominikanie

Bo przecież właśnie to – drobny biały piasek na otoczonej palmami plaży, ciepłe morze i żar tropików – tworzą idealną oprawę dla rajskich wakacji. A Dominikana w trakcie wycieczki ma nam do zaoferowania znacznie więcej: świetne kurorty pełne wysokiej klasy hoteli (bez trudu znajdziemy je m.in. w Playa Dorada, Punta Cana, El Soco czy Bavaro), przyjaznych, uśmiechniętych mieszkańców i wspaniałe miejsca, których odwiedzenie urozmaici nam wypoczynek na rajskich plażach. Zwiedzanie Dominikany to bowiem doskonała okazja na aktywne spędzenie urlopu – zobacz ile kroków dziennie warto robić. Wiadomo, nic tak nie relaksuje jak odrobina ruchu. Podpowiadamy zatem, co warto zobaczyć podczas wakacji na Dominikanie (w biurze podróży Fostertravel.pl znajdziesz sprawdzone oferty wyjazdów już od 1999 zł).

Santo Domingo

To zabytkowa stolica i najstarsze miasto Dominikany, założone w 1496 roku przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartłomieja. To jednocześnie najstarsze miasto Nowego Świata, pełne wspaniałych, zabytkowych budowli – to tu znajduje się pierwszy w Ameryce szpital, ale też pierwszy uniwersytet i pierwsza katedra (bazylika Santa Maria la Menor), wszystkie pochodzące z początku XVI wieku. Warto odwiedzić też dzielnicę kolonialną, wpisaną na listę UNESCO i spróbować przysmaków karaibskiej kuchni w licznych restauracjach i knajpkach rozsianych po całym mieście.

Punta Cana

Nazywana wizytówką Dominikany, Punta Cana to najdalej na zachód wysunięty przylądek wyspy, słynący ze wspaniałego, ciągnącego się na ponad 30 km wybrzeża z malowniczymi plażami – jedną z najpiękniejszych jest dwukilometrowa Playa Punta Cana, prawdziwy raj dla miłośników odpoczynku na złotym piasku i nurkowania (wspaniałe, rozległe rafy koralowe osłaniają wody w zatokach przed falami Oceanu Atlantyckiego). To też region świetnych kompleksów hotelowych, restauracji i klubów, jako że Punta Cana jest jednym z największych kurortów Dominikany.

Wyspa Saona

Na południowym wybrzeżu Dominikany znajduje się Saona, uznawana za najbardziej rajską wyspę w tym regionie. W dużej mierze to zasługa dziewiczego charakteru wyspy, na której obowiązuje zakaz budowy hoteli – jedyne na Saonie miasteczko liczy zaledwie 500 mieszkańców. Podobno to właśnie tam piasek jest najbardziej biały, przejrzysta woda ma najpiękniejszy, turkusowy odcień, a zieleń palm jest najbardziej soczysta. Nie bez powodu na jednej z plaż Saony kręcono reklamę słynnego batonika Bounty – to właśnie tam najmocniej możemy poczuć smak raju.

Parki narodowe

Na Dominikanie jest ich wiele i choć nie sposób poznać wszystkich, warto odwiedzić choć kilka. Na przykład Park Narodowy Jaragua z naturalnymi terenami lęgowymi flamingów (można tu też obserwować cztery gatunki morskich żółwi), wspaniały podwodny park La Caleta z możliwością nurkowania wśród raf koralowych czy Antropologiczny rezerwat El Pomier składający się z 54 jaskiń (zwiedzać można 12 z nich), w których znaleziono najważniejsze ścienne malowidła Indian Taino (ponad 6000 rysunków i piktogramów).

Oczywiście na rajskiej Dominikanie znajdziemy znacznie więcej wartych odwiedzenia miejsc. Wystarczy wspomnieć chociażby o wspaniałych widokach rozciągających się z Pico Duarte (najwyższy szczyt Dominikany i wszystkich karaibskich wysp), muzeum Indian Taino, rozległych plantacjach kakaowca czy spektakularnych wodospadach w Damajagua – to wszystko i wiele więcej warto zobaczyć podczas zwiedzania wyspy.

Autor tekstu Przemysław Jackiewicz / Fostertravel.pl