Data publikacji:

Ile kroków dziennie powinnaś robić?

Chodzenie nie jest specjalnie docenianą aktywnością fizyczną, tymczasem jest ono nie tylko przyjemne, ale też bardzo ważne dla zdrowia. Dowiedz się, ile kroków dziennie należy robić według WHO, zapoznaj się ze wszystkimi korzyściami chodzenia i sprawdź, jak chodzić więcej na co dzień.

ile kroków dziennie

Ile kroków dziennie dla zdrowia? Wytyczne WHO

Różni specjaliści podają różne zalecenia co do minimalnej liczby kroków na co dzień. Według jednego z najważniejszych źródeł informacji – Światowej Organizacji Zdrowia, jako osoba zdrowa dziennie powinnaś pokonywać od 6 do 8,5 tysiąca kroków, jeżeli natomiast chorujesz przewlekle, to odpowiedni zakres wynosi od 3,5 do 5,5 tysiąca kroków. Lekarze z kolei często podkreślają, że taką minimalną, korzystną dla naszego zdrowia liczbą kroków jest 10 tysięcy.
Wiesz już, ile kroków dziennie powinien zrobić człowiek. Pytanie – jaki to właściwie dystans? Otóż zakładając, że średni krok dorosłego człowieka ma od 60 cm do 80 cm, to aby zrobić 10 tysięcy kroków, musisz pokonać 6-8 kilometrów. Zamiast jednak liczyć dystans, kup sobie po prostu krokomierz.

Uwaga! Jeśli na co dzień poruszasz się przede wszystkim autem lub autobusem, często korzystasz z windy, a na spacery wychodzisz okazjonalnie, to zapewne domyślasz się, że nie robisz na co dzień wystarczającej liczby kroków. Nie jesteś wyjątkiem – statystyczny człowiek wykonuje ich dziennie tylko około… 2,5 tysiąca. Dlaczego naprawdę warto to zmienić?

Korzyści z chodzenia – dlaczego tak ważne jest to, ile kroków dziennie zrobisz?

Chodzenie jest zdecydowanie niedoceniane – jeśli już decydujemy się na jakąś aktywność, to raczej jest to pływanie, jeżdżenie na rowerze czy po prostu bieganie. Powinnaś zatem wiedzieć, że wykonując dziennie minimum 10 tysięcy kroków, odniesiesz mnóstwo korzyści.
  • Dotlenisz organizm
Chodzenie – zwłaszcza na świeżym powietrzu, sprawia, że komórki całego ciała stają się lepiej dotlenione. To z kolei przekłada się między innymi na zwiększenie energii.
  • Zmniejszysz ryzyko zawału serca i udaru mózgu
Myśl w stylu: „muszę zrobić aż 10 tysięcy kroków!” może by przytłaczająca i zniechęcająca. Dlatego zamiast ciągle analizować, ile kroków dziennie trzeba zrobić, skup się na jednej z najważniejszych korzyści – na obniżeniu ryzyka zawału serca i udaru mózgu.
  • Polepszysz swoją kondycję
Jeśli zwiększysz liczbę wykonywanych w ciągu dnia kroków, wkrótce zauważysz, że polepszy się twoja kondycja. A przecież miło byłoby móc wejść na trzecie piętro bez zadyszki, prawda?
  • Wzmocnisz mięśnie pośladków, ud i łydek
Chodzenie ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na wygląd. Robiąc codziennie minimum 10 tysięcy kroków, wzmocnisz mięśnie nóg i pośladków. Te pierwsze będą smuklejsze, te drugie – bardziej kształtne.
  • Schudniesz
Jeżeli zauważasz tu i ówdzie nowe fałdki (albo chcesz powalczyć ze starymi), to i w tym przypadku świetnie sprawdzi się chodzenie. Ile kroków dziennie żeby schudnąć należy zrobić? Na to pytanie nie ma niestety dobrej odpowiedzi – wszystko zależy też od tego, czy wykonujesz dodatkowo jakieś ćwiczenia oraz czy jesteś na diecie. Niemniej nawet minimalne 10 tysięcy kroków dziennie na pewno pomoże ci w poprawieniu wyglądu.

Jak zwiększyć liczbę kroków?

  • Jeśli jeździsz autobusem, wysiadaj zawsze o jeden przystanek wcześniej niż zwykle – resztę drogi pokonaj na piechotę.
  • Przed snem udaj się na 15 minutowy spacer – dodatkowa korzyść jest taka, że łatwiej zaśniesz.
  • Jeśli nigdzie się nie spieszysz i nie masz dużych zakupów do zrobienia, nie jedź samochodem do pobliskiego marketu.
  • Nie korzystaj z windy – niech twoją złotą zasadą jest całkowite z niej zrezygnowanie.
  • Jeśli nie lubisz spacerów na zewnątrz, kup sobie bieżnię. Nie musisz na niej biegać – ustaw najwolniejszy tryb i chodź dla zdrowia!