Data publikacji:

Przebarwienia na skórze - niechciana pamiątka po lecie

Autor: Justyna Mazur

Nie dość, że nieestetyczne, to jeszcze trudne do zwalczenia - nawet przy pomocy wykwalifikowanej kosmetyczki. Przebarwienia na skórze. Co robić, by do nich nie dopuścić? Jak je niwelować?

Likwidacja przebarwień na skórze to jedna z najtrudniejszych misji w gabinecie kosmetycznym. Specjalistki przyznają, że problem zaczyna dotykać coraz młodsze osoby - być może w wyniku brania leków hormonalnych. Powstawanie plam związane jest też z przyjmowaniem niektórych leków, ziół, a nawet antybiotyków, które - w połączeniu ze słońcem - mogą wpływać na tworzenie się nieestetycznych przebarwień. Czynnikiem ryzyka mogą być też niektóre perfumy - stąd zalecenia, by nie używać ich przed wyjściem na plażę i w bardzo upalne dni.

Przebarwienia na skórze - profilaktyka

Plamy najczęściej uaktywnia słońce, dlatego tak ważna jest ochrona odpowiednimi preparatami. Osoby, które mają skłonność do przebarwień,  powinny bezwzględnie od początku marca do końca listopada, nawet w mniej słoneczny dzień, używać kremów z filtrami 50 +. Kremy muszą być dobrej jakości - obejmujące ochronę przed promieniami UVA i UVB.

Jesień i zima to idealny czas, by z przebarwieniami rozprawić się w gabinecie kosmetycznym. Nie zawsze z wystarczająco dobrym skutkiem. Nie wszystkie przebarwienia można zlikwidować - niemal wszystkie można jednak znacząco rozjaśnić i zniwelować przy odpowiednio dobranej kuracji. Niestety, często zdarza się, że pierwsze słońce - czasem już na początku marca - niweczy wszelkie starania i walkę trzeba zacząć na nowo. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio pielęgnować twarz przez cały rok.

Kwasem w plamę

Skuteczne w walce z przebarwieniami na skórze są kwasy - czym głębiej złuszczymy naskórek, tym efekt może być lepszy. Najbardziej popularny jest kwas migdałowy, fenolowy i glikolowy, ale też kojowy, arbutyna, PCA. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych - w czasie aplikacji często czujemy mocne gorąco, a po mniej więcej 24 godzinach skóra staje się mocno napięta, podrażniona i zaczyna się łuszczyć. Ważne, by w tym okresie nie pomagać jej, nie zrywać łuszczącego się naskórka, ale używać preparatów wspomagających proces gojenia. Bezwzględnie należy unikać słońca. Przez pierwsze dwa-trzy tygodnie - nawet w pochmurną zimę - trzeba aplikować krem  wysokimi filtrami ochronnymi.

Po wygojeniu i kilkunastu trudniejszych dniach, skóra wynagrodzi "cierpienie" wyglądem - będzie rozjaśniona, wyraźnie gładsza. Ilość zabiegów zależy od siły kwasu. Jeżeli użyjemy preparatów mocnych, potrzeby będzie dłuższy czas regeneracji, jeżeli naskórek złuszczymy płycej - ponownie w gabinecie kosmetycznym możemy zameldować się po 3-4 tygodniach. Zabiegi kosztują od 15o do 300 zł.

Jeżeli planujemy zabiegi rozjaśniające, dobrze jest przygotować skórę odpowiednimi preparatami zawierającymi niskie stężenie odpowiednich kwasów - np. migdałowego. Są one potrzebne, by oswoić skórę. Po wygojeniu wspaniale z kolei utrwalą efekt.

kwas migdałowy

Kwas migdałowy – efekty, działanie, polecane kosmetyki

2019-10-03
Trądzik, ziemista cera, nadmierne przetłuszczanie? Na te problemy może pomóc ci kwas migdałowy – efekty jego stosowania są naprawdę zdumiewające. Sprawdź!
peeling do ust

Jak zrobić domowy peeling do ust?

2019-10-01
Aby cieszyć się gładkimi i pełnymi ustami, dołącz do swojej pielęgnacji domowy peeling do ust. Efekt może cię zaskoczyć. Sprawdź!
kobieta biorąca kąpiel

Wrastające włoski. Sprawdzone sposoby na wstydliwy problem

2019-09-17
Jak zapobiegać problemowi wrastających włosków? Jak usuwać wrastające włoski w prosty i bezbolesny sposób? Sprawdź w naszym poradniku!
Suplementy paznokcie

Suplementy na paznokcie. Czy pomogą z łamiącymi się paznokciami?

2019-09-15
Mimo wciąż rosnącej świadomości dotyczącej pielęgnacji dłoni, zniszczone i osłabione paznokcie wciąż stanowią problem dla wielu kobiet oraz mężczyzn. Istnieje mnóstwo odżywek do paznokci, które doraźnie pomagają w sytuacjach kryzysu. Czy jednak niwelują przyczynę słabej kondycji płytek paznokciowych? W jaki sposób, raz na zawsze, pozbyć się problemu łamliwych paznokci?
serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

2019-09-13
Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
Jak dbać o włosy

Jak dbać o włosy? 7 najważniejszych zasad pielęgnacji włosów

2019-09-06
Mówi się, że zdrowe i piękne włosy to dar od Matki Natury. Owszem, niektóre dziewczyny mogą nazwać się prawdziwymi szczęściarami, bo ich włosy są naturalnie piękne. Ale to wcale nie znaczy, że posiadaczki nieco rzadszych i mniej błyszczących włosów są na straconej pozycji. Wystarczy zdać się na kilka najważniejszych zasad pielęgnacji włosów, dzięki którym twoje kosmyki będą prezentować się świetnie. Przekonaj się zatem, jak dbać o włosy!