Data modyfikacji:

Przebarwienia na skórze - niechciana pamiątka po lecie

Autor: Justyna Mazur

Nie dość, że nieestetyczne, to jeszcze trudne do zwalczenia - nawet przy pomocy wykwalifikowanej kosmetyczki. Przebarwienia na skórze. Co robić, by do nich nie dopuścić? Jak je niwelować?

Likwidacja przebarwień na skórze to jedna z najtrudniejszych misji w gabinecie kosmetycznym. Specjalistki przyznają, że problem zaczyna dotykać coraz młodsze osoby - być może w wyniku brania leków hormonalnych. Powstawanie plam związane jest też z przyjmowaniem niektórych leków, ziół, a nawet antybiotyków, które - w połączeniu ze słońcem - mogą wpływać na tworzenie się nieestetycznych przebarwień. Czynnikiem ryzyka mogą być też niektóre perfumy - stąd zalecenia, by nie używać ich przed wyjściem na plażę i w bardzo upalne dni.

Przebarwienia na skórze - profilaktyka

Plamy najczęściej uaktywnia słońce, dlatego tak ważna jest ochrona odpowiednimi preparatami. Osoby, które mają skłonność do przebarwień,  powinny bezwzględnie od początku marca do końca listopada, nawet w mniej słoneczny dzień, używać kremów z filtrami 50 +. Kremy muszą być dobrej jakości - obejmujące ochronę przed promieniami UVA i UVB.

Jesień i zima to idealny czas, by z przebarwieniami rozprawić się w gabinecie kosmetycznym. Nie zawsze z wystarczająco dobrym skutkiem. Nie wszystkie przebarwienia można zlikwidować - niemal wszystkie można jednak znacząco rozjaśnić i zniwelować przy odpowiednio dobranej kuracji. Niestety, często zdarza się, że pierwsze słońce - czasem już na początku marca - niweczy wszelkie starania i walkę trzeba zacząć na nowo. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio pielęgnować twarz przez cały rok.

Kwasem w plamę

Skuteczne w walce z przebarwieniami na skórze są kwasy - czym głębiej złuszczymy naskórek, tym efekt może być lepszy. Najbardziej popularny jest kwas migdałowy, fenolowy i glikolowy, ale też kojowy, arbutyna, PCA. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych - w czasie aplikacji często czujemy mocne gorąco, a po mniej więcej 24 godzinach skóra staje się mocno napięta, podrażniona i zaczyna się łuszczyć. Ważne, by w tym okresie nie pomagać jej, nie zrywać łuszczącego się naskórka, ale używać preparatów wspomagających proces gojenia. Bezwzględnie należy unikać słońca. Przez pierwsze dwa-trzy tygodnie - nawet w pochmurną zimę - trzeba aplikować krem  wysokimi filtrami ochronnymi.

Po wygojeniu i kilkunastu trudniejszych dniach, skóra wynagrodzi "cierpienie" wyglądem - będzie rozjaśniona, wyraźnie gładsza. Ilość zabiegów zależy od siły kwasu. Jeżeli użyjemy preparatów mocnych, potrzeby będzie dłuższy czas regeneracji, jeżeli naskórek złuszczymy płycej - ponownie w gabinecie kosmetycznym możemy zameldować się po 3-4 tygodniach. Zabiegi kosztują od 15o do 300 zł.

Jeżeli planujemy zabiegi rozjaśniające, dobrze jest przygotować skórę odpowiednimi preparatami zawierającymi niskie stężenie odpowiednich kwasów - np. migdałowego. Są one potrzebne, by oswoić skórę. Po wygojeniu wspaniale z kolei utrwalą efekt.

serum

Wybieramy serum do twarzy – ranking najlepszych kosmetyków

2021-08-05
Serum uważane jest za kosmetyk bardziej treściwy niż krem, dlatego wiele osób ma wobec niego wysokie oczekiwania. Sprawdź nasz ranking!
Depilacja IPL w domu. Fakty i mity

Depilacja IPL w domu. Jak często, jakie efekty i czy warto?

2021-08-03
Długi czas spędzony na depilacji, ból, a potem - krótkotrwały efekt. Znasz to? Z pomocą wszystkim tym, którym nie odpowiadają tradycyjne metody usuwania owłosie...
Krem do twarzy  UV

Krem z filtrem UV do twarzy. Jaki kupić?

2021-06-17
Szkodliwość promieni słonecznych to problem powszechnie znany, dlatego krem z filtrem UV to must have każdej kosmetyczki. Zdaniem specjalistów kosmetyk tego typu należy aplikować na twarz przez cały rok, a nie wyłącznie podczas wakacyjnych miesięcy. Z podwyższonym indeksem UV możemy mieć do czynienia nawet w grudniu lub styczniu. Z tego powodu tak ważny jest zakup kremu z filtrem UV, który najlepiej wpisze się w potrzeby naszej skóry. Nie wiesz, na jaki kosmetyk się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje i zadbaj o codzienną ochronę przed słońcem.
Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

Sportowy prezent na Dzień Ojca - 6 pomysłów

2021-06-14
Nie masz jeszcze pomysłu na prezent na Dzień Ojca? Spokojnie – zostało jeszcze sporo czasu na to, aby znaleźć dla ukochanego taty upominek idealny. Tym razem je...
Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

Prezenty na Dzień Matki: 9 pomysłów

2021-05-12
To, jak wiele znaczy dla mnie mama staram się okazywać nie tylko od święta. Nie zmienia to faktu, że 26 maja jest dniem, który zawsze spędzamy wspólnie, a ja ro...
Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

Jak zrobić świąteczne pierogi w wersji fit?

2020-12-01
Jeśli znajdą się osoby, które nie lubią pierogów, to z całą pewnością można policzyć je na palcach jednej ręki. Tym bardziej, jeśli chodzi o pyszne, świąteczne ...