Data modyfikacji:

Pionizator – co to jest i do czego służy? Jaki pionizator wybrać?

Utrzymanie prawidłowej pozycji ciała i sprawności ruchowej jest niezwykle ważne z perspektywy zdrowia oraz umożliwia codzienne funkcjonowanie. Wiele urazów, chorób i wypadków ma wpływ na ciało człowieka, dlatego często osoby zmagające się z urazami kręgosłupa lub kończyn mają trudność z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała.
pionizartor
Sprawdzonym i polecanym sprzętem, który wykorzystuje się w czasie rehabilitacji, jest pionizator. To specjalistyczne urządzenie, które szybko zyskało popularność i cieszy się niezmiennie dobrymi opiniami zarówno wśród pacjentów, jak i wśród osób przeprowadzających rehabilitację.

Pionizator – co to jest?

Pionizator rehabilitacyjny to sprzęt, który można przedstawić jako jeden z przykładów ortezy stabilizującej. Takie urządzenie jest przystosowane do użytku przez osoby, które z różnych powodów mają problem z przyjęciem i utrzymaniem prawidłowej postawy stojącej.
Pionizator to sprzęt, który sprawdza się podczas rehabilitacji zarówno osób dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku. Stosowanie pionizatora jest bardzo skuteczne w przypadku rehabilitacji osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne lub ortopedyczne, a także takie, które są wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub urazu kończyn.
Osoby, które cierpią z powodu dolegliwości utrudniających lub uniemożliwiających samodzielne wyprostowanie się oraz utrzymanie takiej prawidłowej pozycji ciała, mogą spróbować rehabilitacji z wykorzystaniem pionizatora.
Pionizator, oprócz podstawowej zalety, jaką jest wspomaganie rehabilitacji osób chorych, pozwala także na zapewnienie osobie chorej regularnej aktywności, dzięki czemu powrót do zdrowia może okazać się znacznie szybszy. Wykorzystanie pionizatora poprawia zdolności ruchowe chorego oraz jego komfort psychiczny, zapewniając regularny ruch ciała.

Zalety korzystania z pionizatora

Pionizator to sprzęt rehabilitacyjny, który znalazł swoje zastosowanie w niezliczonej ilości terapii. Osoby cierpiące na choroby utrudniające lub całkowicie uniemożliwiające im poruszanie się chętnie korzystają z pionizatora, który nierzadko znacznie przyśpiesza powrót do zdrowia.
Chociaż pionizator to sprzęt, który cieszy się wyjątkowo pozytywnymi opiniami, warto wiedzieć, jakie są główne korzyści jego stosowania:
  • Rehabilitacja z użyciem pionizatora ma duży wpływ nie tylko na sylwetkę i postawę ciała, ale także na to, co znajduje się pod skórą, a w tym przypadku na krążenie krwi. Korzystanie z pionizatora może usprawnić krążenie krwi, co jest kluczowe dla osób, które – ze względu na swoje schorzenie – zmuszone są do stałego siedzenia lub leżenia.
  • Rehabilitacja prowadzona z wykorzystaniem pionizatora ma także duży wpływ na stan mięśni i stawów chorego. Z pionizatora powinny korzystać te osoby, które większość czasu spędzają siedząc lub leżąc, ponieważ podczas pracy z pionizatorem aktywuje się stopy oraz inne części kończyn dolnych.
  • Ważną zaletą korzystania z pionizatora jest także jego wpływ na ruchy jelit oraz na procesy trawienia.

Jak wygląda pionizator?

Pionizatory, zarówno te modele, które są przystosowane dla dzieci, jak i te dla dorosłych, mają stosunkowo podobną konstrukcję. Oprócz rozmiaru oraz innych dodatków, takich jak ciekawy, zachęcający kolor lub oryginalny wzór, budowa tego typu sprzętu jest niemal taka sama.
Konstrukcja pionizatora składa się z wytrzymałej ramy, ramion podnoszących oraz pasów, które mają zabezpieczać pacjenta przed upadkiem. Obecnie na rynku dostępne są pionizatory wyposażone w system sterowania mechanicznego oraz elektrycznego. Pionizatory elektryczne to urządzenia, które mogą być obsługiwane przez samego chorego, czyli bez konieczności pomocy osób trzecich.

Pionizator statyczny – charakterystyka

Pionizator statyczny wyróżnia się sztywną konstrukcją, która w idealny sposób podtrzymuje prawidłową, wyprostowaną postawę tułowia oraz całego ciała. Statyczna wersja pionizatora blokuje ciało pacjenta i tym samym uniemożliwia mu swobodne poruszanie się oraz chodzenie.
Zaletą tego typu sprzętu jest dobre podtrzymywanie ciała, dlatego z takiego pionizatora często korzystają osoby, których ciało pod wpływem choroby lub urazu stało się bardzo wiotkie.

Pionizator dynamiczny – charakterystyka

Pionizator dynamiczny to niezwykle przydatne urządzenie, które jest wykorzystywane przez wielu rehabilitantów podczas leczenia. Rehabilitacja z użyciem pionizatora dynamicznego pozwala na wykonywanie ruchów, które bez tego typu sprzętu mogłyby być utrudnione lub całkowicie niemożliwe do wykonania.
Pionizator dynamiczny to sprzęt, który stosuje się jako jeden z głównych środków wspierających poruszanie się oraz pozwalających na naukę chodzenia dzieciom oraz dorosłym, którzy zmagają się z problemami kręgosłupa lub kończyn.
Pionizator dynamiczny to sprzęt o budowie modułowej, ponieważ składa się z wielu elementów, które wraz z rozwojem rehabilitacji mogą być stopniowo usuwane. Niektóre z tych elementów są kluczowe dla wsparcia pacjenta w początkowym okresie rehabilitacji, jednak wraz z odnoszeniem przez niego sukcesów, stają się zbędnym dodatkiem.
Pionizator dynamiczny może być wyposażony w dodatki, takie jak podłokietniki, stolik znajdujący się bezpośrednio przed pacjentem oraz kółka, które umożliwiają swobodne poruszanie się.

Pionizatory – ile mogą kosztować?

Trudno wskazać jedną konkretną cenę pionizatora, ponieważ ilość różnych modeli dostępnych na rynku bardzo różnicuje i poszerza przedział cenowy. Zazwyczaj cena pionizatora mieści się w granicach kilku tysięcy złotych, jednak warto pamiętać, że na tego typu sprzęt medyczny przysługuje częściowa refundacja ze strony NFZ.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!