Data publikacji:

Pękające naczynka w oku: przyczyny i leczenie

Pękające naczynko w oku: to może się zdarzyć każdemu. Zwykle ta dolegliwość nie ma żadnych poważnych przyczyn, a gałka oczna z czasem regeneruje się samoistnie. Bywa jednak, że krwotok podspojówkowy jest sygnałem alarmującym o poważnym schorzeniu. Sprawdź, co powoduje pękanie naczyń w oku i jak wyleczyć ten problem.
Pękające naczynka w oku

Naczynka w oku – jak ukrwione jest oko?

Gałka oczna jest niezwykle delikatnym organem, który charakteryzuje się bogatym unaczynieniem i unerwieniem. Biała część gałki ocznej – twardówka – pokryta jest spojówką, w której znajduje się mnóstwo mikroskopijnych naczynek wrażliwych na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. To właśnie na niej widać lekkie zaczerwienienie, kiedy dochodzi do krwotoku. Jeśli oko jest czerwone w przeważającej części, może to oznaczać, że doszło do krwawienia podspojówkowego, umiejscowionego w głębszych partiach organu.

Objawy pęknięcia naczynka w oku

Każdy od czasu do czasu zauważa u siebie poszerzone naczynia krwionośne w oku. To częsty objaw przemęczenia, niewyspania się czy zbyt długiej pracy przy komputerze. Krwotok podspojówkowy wygląda jednak inaczej: jego objawem nie są pojedyncze, czerwone nitki, a wyraźne plamy. Czasem dochodzi do sytuacji, że cała twardówka zmienia zabarwienie na czerwone. To sygnał, że doszło do pęknięcia naczynia
Pękające naczynka w oku najczęściej nie dają dodatkowych objawów: nie wiążą się z bólem czy swędzeniem. W większości przypadków krew jest szybko wchłaniana, a oko po kilku dniach powraca do zdrowego wyglądu.

Pękające naczynka w oku – przyczyny

Jeśli zauważysz u siebie pęknięcie naczynka w oku, warto rozważyć, co może być jego przyczyną. Niektóre sytuacje wymagają pilnej konsultacji z okulistą. Co najczęściej doprowadza do krwotoku podspojówkowego?

Uraz mechaniczny

Uderzyłeś się w oko, a może po prostu mocno je pocierałeś? Tyle wystarczy, by doprowadzić do krwotoku podspojówkowego. Jeśli oko nie boli i nie jest opuchnięte, zwykle należy odczekać, aż naczynka się zregenerują, a twardówka powróci do normalnego stanu.

Kaszel lub kichanie

Gałki oczne są bardzo wrażliwe, dlatego niewiele trzeba, by naruszyć ich naczynka. Intensywny kaszel lub kichanie mogą doprowadzać do ich pękania poprzez wywoływanie odśrodkowego ciśnienia.

Wymioty

Podobnie jak kaszel i kichanie, wymioty zwiększają ciśnienie w gałkach ocznych, co może objawiać się pękaniem naczyń.

Wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny związany z intensywnym wzrostem ciśnienia krwi to kolejny powód pękających naczynek w oczach. Przykładami aktywności, które powodują mikrowylewy, są wszelkie sporty siłowe.

Silne emocje

Stres i zdenerwowanie to kolejne przyczyny pękania naczynek w oczach. Jak to możliwe? Intensywne emocje, podobnie jak wysiłek, doprowadzają do przyspieszenia pracy serca, a tym samym do wzrostu ciśnienia krwi. Jeśli dochodzi do niego nagle, kruche naczynka w oku mogą pęknąć.

Infekcje wirusowe i bakteryjne

Jeśli oprócz przekrwienia doskwiera ci świąd oka, ból, łzawienie i wyciek ropnej wydzieliny, miej się na baczności. To typowe objawy infekcji – najczęściej zapalenia spojówek. Nie zwlekaj z wizytą u okulisty: ta dolegliwość wymaga zastosowania specjalistycznych leków.

Alergie

Czasem przekrwione oczy są oznaką alergii wziewnej lub kontaktowej. Z pękającymi naczynkami nieraz zmagają się kobiety, które decydują się na zabieg przedłużania rzęs. Klej stosowany do tej procedury może podrażniać oko i doprowadzać do reakcji uczuleniowej.

Pękające naczynka krwionośne w oku – leczenie

Leczenie problemu, jakim są pękające naczynka krwionośne w oku, jest uzależnione od źródła problemu.
  • Jeśli oko jest lekko zaczerwienione z powodu lekkiego urazu, kaszlu lub wysiłku fizycznego, a jednocześnie nie pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy, twardówka powróci do normalnego stanu w ciągu kilku dni. W tym czasie warto oszczędzać oczy – unikać kontaktu ze światłem ekranów oraz dbać o wypoczynek. Regenerację gałki ocznej wspomogą dobre krople do oczu, na przykład na bazie sztucznych łez.
  • Na podrażnione i zaczerwienione oczy można zastosować także okłady z czarnej herbaty. Zawarte w niej garbniki mają działanie ściągające, dlatego przyspieszają regenerację tkanek i obkurczanie naczynek. Wystarczy, że zaparzone torebki herbaty nałożysz na powieki na około 20 minut.
  • W regeneracji naczynek pomoże suplementacja substancji, które je wzmacniają. Należą do nich np. witamina C oraz wyciąg z arniki.
  • Pamiętaj, że jeśli prócz zaczerwienienia oka pojawi się ból, świąd lub wyciek ropnej wydzieliny, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Takie symptomy mogą świadczyć o infekcji lub alergii, które wymagają leczenia odpowiednimi preparatami. Zakażenie bakteryjne oka zwalczane jest za pomocą kropli z antybiotykiem, z kolei problemy optyczne wymagają zastosowania dobranych leków antyhistaminowych. Zwlekanie z wizytą u okulisty może doprowadzić do pogorszenia stanu oka, a nawet przewlekłych problemów z widzeniem!
  • Jeśli zauważasz, że twoje naczynka w oczach pękają wyjątkowo często – nawet z błahych przyczyn – warto skonsultować się z lekarzem. Kruchość naczyń bywa objawem poważniejszych kłopotów zdrowotnych, głównie tych związanych z układem krwionośnym.
  • Pękające naczynka w oku – podsumowanie

    W większości przypadków pękające naczynka w oku nie są powodem do niepokoju – pojawiają się, gdy gałka oczna jest podrażniona lub narażona na działanie wysokiego ciśnienia. Jeśli jednak oprócz zaczerwienienia pojawia się ból, swędzenie bądź ropienie oczu, szybka konsultacja z okulistą jest absolutnie konieczna.
    Zdjęcie: Envato Elements