Data publikacji:

Orzechy włoskie – właściwości, przeciwwskazania, ile dziennie jeść

Dbasz o to, aby zdrowo się odżywiać i każdego dnia spożywać odpowiednio zbilansowane posiłki? W takim razie w twojej diecie powinny pojawić się także orzechy włoskie. Jakie mają właściwości zdrowotne, ile dziennie ich jeść i czy są jakieś przeciwwskazania do włączenia ich do codziennego jadłospisu? Sprawdzamy!
orzechy włoskie

Orzechy włoskie – jakie mają właściwości odżywcze?

W czym tkwi sekret popularności orzechów włoskich i ich szerokiego zastosowania? W ich właściwościach odżywczych, które z pewnością przekonają cię do wprowadzenia ich do codziennej diety. Zacznijmy od rzeczy, która z pewnością najbardziej cię interesuje, czyli kaloryczności. 100 g orzechów włoskich ma około 650 kcal.
Co znajdziesz w orzechach włoskich? Przede wszystkim wysokowartościowe białko, które z pewnością sprawdzi się doskonale nie tylko w klasycznej diecie, ale także w wegańskim lub wegetariańskim menu. Co więcej, zawierają one zdrowe tłuszcze, w szczególności kwasy omega-3. Wystarczy jeść kilka orzechów włoskich dziennie, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie na ten cenny budulec komórek w ludzkim organizmie.
Dodatkowo orzechy włoskie mają mnóstwo witamin B6 i E, folianów, żelaza, magnezu, manganu czy fosforu, czyli witamin i składników mineralnych, bez których twoje ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Orzechy włoskie – właściwości zdrowotne

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie? Ze względu na ich cenne właściwości zdrowotne! Zaliczamy do nich przede wszystkim:
  • ochronę układu krążenia – substancje odżywcze zawarte w orzechach włoskich pomagają w obniżeniu złego cholesterolu i utrzymaniu go na optymalnym poziomie, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału serca;
  • wsparcie profilaktyki cukrzycy i osteoporozy;
  • wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dzięki zawartości kwasu elagowego;
  • ochronę przed nowotworami – wysoka zawartość przeciwutleniaczy, które chronią ciało przed wolnymi rodnikami, to smaczny sposób na profilaktykę antynowotworową;
  • wsparcie układu nerwowego, za które odpowiada cenna mieszanka minerałów, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • poprawę koncentracji i pamięci.
  • Co więcej, orzechy włoskie sprawdzą się doskonale u osób z problemami ze strony układu pokarmowego. Wykazują one właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne oraz pomagają w walce z grzybami i pasożytami.

    Czy orzechy włoskie odchudzają?

    Wydaje się, że kaloryczność orzechów włoskich automatycznie przekreśla ich właściwości odchudzające. Czy tak rzeczywiście jest? Jak się okazuje – jest wręcz odwrotnie! Przede wszystkim ze względu na fakt, że bardzo sycą, a tym samym nie musisz jeść ich zbyt wiele, aby zaspokoić uczucie głodu. Dodatkowo orzechy włoskie zawierają dużo białka i błonnika, które są niezbędne do zrzucenia lub utrzymania optymalnej wagi.

    Orzechy włoskie w diecie – ile orzechów jeść dziennie?

    Wiesz już, że orzechy włoskie mają mnóstwo właściwości leczniczych. Ile dziennie ich jeść? Rekomendowana ilość wynosi około garści na dobę. W ten sposób dostarczysz swojemu ciału cenną dawkę składników odżywczych, jednocześnie unikając nieprzyjemnych skutków ubocznych czy nadwyżki kalorycznej.

    Przeciwwskazania do spożywania orzechów włoskich

    Jednym z największych przeciwwskazań do włączenia orzechów włoskich do codziennej diety jest oczywiście alergia pokarmowa. Osoby, które się z nią zmagają, powinny stanowczo unikać zarówno podjadania samych orzechów, jak i potraw je zawierających.
    Dobrze jest również pamiętać, że nawet najzdrowsze produkty mogą zaszkodzić, jeśli są spożywane w nadmiarze. Właśnie dlatego, jeśli chcesz zajadać się orzechami włoskimi i cieszyć się ich właściwościami leczniczymi, postaraj się nie przekraczać rekomendowanej dziennej ilości.

    Na co szkodzą orzechy włoskie? O tym warto pamiętać!

    Jak wspomnieliśmy już powyżej – orzechy włoskie mają pewne przeciwwskazania. Warto mieć jednak na uwadze, że czasami nawet najzdrowsze produkty mogą okazać się złym wyborem. W takim razie na co szkodzą orzechy włoskie? Zdecydowanie powinny unikać ich osoby z kamicą nerkową i po wycięciu woreczka żółciowego. Podobnie jest w przypadku, gdy zdiagnozowano u ciebie zapalenie trzustki albo uchyłki jelita.

    A dlaczego orzechy włoskie pomimo swoich właściwości mogą niektórym szkodzić? Powodem może być wysoka zawartość błonnika pokarmowego, która może podrażniać jelita u osób z chorobami układu pokarmowego. Z kolei duża ilość tłuszczu nie jest rekomendowana w przypadku konieczności stosowania diety niskotłuszczowej.

    Orzechy włoskie a cukrzyca – czy są bezpieczne?

    Czy orzechy włoskie są dobrym dodatkiem do diety cukrzyków? Jak najbardziej! Jeżeli zdiagnozowano u ciebie tę chorobę, to możesz bez obaw sięgać po te smaczne i zdrowe przekąski. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych zmniejszają ryzyko zawału serca, które zwiększa się u osób z cukrzycą. Dodatkowo poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i sprawiają, że przybieranie na wadze jest wolniejsze.

    Orzechy włoskie w ciąży – sprawdzamy, czy mogą sięgać po nie przyszłe mamy

    Czy orzechy włoskie są bezpieczne w ciąży? Jak najbardziej, jeśli tylko nie masz na nie alergii. Nie musisz się także martwić, że sięganie po nie wpłynie negatywnie na rozwój maluszka i przyczyni się do rozwinięcia ewentualnej alergii na orzechy u dziecka.

    Orzechy włoskie – właściwości kosmetyczne, które warto znać

    Cenne właściwości orzechów włoskich zostały docenione przez branżę kosmetyczną. Nie bez powodu – w końcu są one smacznym i cennym źródłem witamin, kwasów tłuszczowych i flawonoidów, które wpływają pozytywnie nie tylko na twoje zdrowie, ale także na kondycję twojej skóry.

    Najpopularniejszym kosmetykiem, który powstaje z orzechów włoskich, jest olej. Można stosować go solo, na przykład w formie domknięcia wieczornej pielęgnacji, jak i zdecydować się na zakup produktu, który ma go w swoim składzie.

    Olej z orzechów włoskich jest lekki i szybko się wchłania, wykazuje właściwości anti-aging, a do tego sprawdza się doskonale w roli emolientu. Właśnie dlatego jest chętnie stosowany przez właścicielki cery suchej i dojrzałej, ale nie tylko! Naturalna formuła wspomaga również walkę z trądzikiem, nadmierną produkcją sebum i egzemą.

    Z powodzeniem można także korzystać z oleju z orzechów włoskich w trakcie wykonywania masażu ciała lub do olejowania włosów. Jest on szczególnie polecany do pasm o wysokiej porowatości oraz o ciemniejszym kolorze, ponieważ olej może delikatnie przyciemniać fryzurę.

    W kosmetykach znajdziesz też wyciąg z orzechów włoskich oraz liście i zielone łupiny, które dzięki wysokiej zawartości barwnika juglon są chętnie wykorzystywane przez producentów jako dodatek do balsamów brązujących. Szukaj również rozdrobnionych skorupek w peelingach do ciała.

    Orzechy włoskie w kuchni – wykorzystaj ich właściwości w trakcie gotowania

    Zachęciliśmy cię do włączenia do swojej diety orzechów włoskich? Ich wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne możesz wykorzystać w kuchni na kilka różnych sposobów. Najlepszym wyborem jest spożywanie ich w formie przekąski między posiłkami. Wystarczy już kilka sztuk, aby dostarczyć organizmowi cenną dawkę wysokowartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

    W sklepach znajdziesz też musy, pasty i kremy z orzechów włoskich, które możesz dodawać do wypieków, kanapek, a nawet owsianek. Możesz także je posiekać, a następnie wykorzystać w roli posypki do ciasteczek czy dekoracji tortu.

    Dodawaj także orzechy włoskie do sałatek. Szczególnie dobrym pomysłem jest łączenie ich z owocami, na przykład gruszkami, mango albo figami. Wymieszaj ze sobą orzechy, wybrany owoc, miks sałat, szynkę parmeńską i ser pleśniowy. Całość polej octem balsamicznym, dopraw i gotowe!

    Jak suszyć orzechy włoskie?

    Zastanawiasz się, jak suszyć orzechy włoskie? Przychodzimy z pomocą! Przede wszystkim najlepszym momentem na ich zbieranie jest okres między wrześniem a październikiem. Warto wybierać te orzechy, których skorupka jest już odrobinę popękana.

    Gdy zbierzesz już orzechy włoskie, postaraj się zachować ich właściwości w trakcie suszenia. Jak to zrobić? Możesz wysuszyć je na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest umieszczenie torby z orzechami nad grzejnikiem (koniecznie w suchym pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją). Równie dobrym rozwiązaniem jest wysuszenie ich na słońcu, na przykład na balkonie albo tarasie.

    Nie chcesz czekać? W takim razie wysusz orzechy włoskie w piekarniku. Wyłóż je na blaszce lub papierze do pieczenia, a następnie włącz termoobieg i nastaw temperaturę na 50 stopni. Wystarczy 10 minut, aby orzechy były gotowe.

    Jak jeszcze suszyć orzechy włoskie? Możesz zdecydować się na zakup suszarki elektrycznej, która sprawdzi się w przypadku owoców, warzyw czy ziół. Zazwyczaj wystarczy 25–30 minut w urządzeniu, aby orzechy były wysuszone.

    Wypróbuj orzechy włoskie jako dodatek do… porządków domowych!

    Jak się okazuje, orzechy włoskie i ich właściwości są chętnie wykorzystywane nie tylko w kuchni i kosmetyce, ale także w trakcie sprzątania. Zdrowe przysmaki sprawdzają się doskonale podczas porządków domowych, zwłaszcza jeśli chcesz usunąć drobne zarysowania z drewnianych powierzchni. Mogą być to meble, podłogi czy drzwi. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy przetrzeć orzechem włoskim zarysowane miejsce i gotowe!

    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.