Data publikacji:

Orteza na stopę: jaką wybrać? Poradnik

Urazy ortopedyczne towarzyszą wielu osobom aktywnym sportowo. Zwłaszcza sporty takie jak bieganie, siatkówka, koszykówka itp. wpływają na zwiększone dolegliwości bólowe i urazy w okolicach stopy. Osoby starsze, których stawy stają się z wiekiem osłabione, również są podatne na uszkodzenia. W leczeniu i łagodzeniu urazów przydatne są specjalne ortezy, dostosowane do rodzaju kontuzji. Zatem, jaką ortezę wybrać? Radzimy, jak dopasować usztywniacz w postaci ortezy na stopę.
orteza na stopę

Czym jest orteza?

Orteza jest rodzajem stabilizatora ortopedycznego, który zakładany jest, w tym przypadku na stopę, która potrzebuje całkowitego bądź częściowego unieruchomienia. Zadaniem specjalnej ortezy na stopę jest ustabilizowanie jej układu mięśniowo-szkieletowego, odciążenie uszkodzonego stawu, a także skorygowanie niewłaściwego ustawienia stopy i postawy ciała. Może być stosowana zamiast gipsu, gdyż spełnia podobne funkcje, a przy tym jest wygodniejsza i znacznie lżejsza. Może występować w formie sztywnej ortezy bądź miękkiego stabilizatora. Jednak jej wybór w znacznym stopniu zależy od kontuzji czy uszkodzenia powstałego w okolicach stopy.

Kiedy stosować ortezę na stopę i staw skokowy? Jak ją założyć?

Ortezę stosuje się przede wszystkim przy zaleceniach lekarza lub fizjoterapeuty. W zależności od rodzaju ortezy zakłada się ją przy:
  • urazach,
  • przeciążeniach,
  • kontuzjach ścięgna Achillesa,
  • zwyrodnieniach stawy skokowego,
  • aktywności fizycznej,
  • kontuzjach.
  • Wybór ortezy musi być odpowiedni nie tylko pod względem rodzaju, ale także rozmiaru. Aby prawidłowo usztywnić stopę, staw, więzadło, musi ona odpowiednio przylegać do ciała i utrzymywać wszystko na swoim miejscu. Zbyt mały stabilizator może spowodować zaburzenia układu krążenia, ze względu na zbyt silne uciskanie stopy. Z kolei zbyt duży nie ustabilizuje wystarczająco stopy, przez co cała rehabilitacja będzie nieskuteczna.

    Jak wygląda orteza na stopę?

    W zależności od zastosowania ortez, różnią się one nieco wyglądem. Niektóre z nich, przeznaczone do rehabilitacji stopy, wyglądem przypominają szkielet klasycznego buta. Inne ortezy wyglądem przypominają gips usztywniający stopę i łydkę aż do kolana. Jeszcze inne rodzaje stabilizatora występują w formie miękkiej opaski elastycznej, która wykorzystywana jest do usztywnienia stawu skokowego. Istnieje jeszcze więcej rodzajów ortez, które mają inne właściwości i przypisane są do różnorodnych urazów, dlatego należy dobrać ją zgodnie z zaleceniami lekarza bądź fizjoterapeuty, który dokładnie będzie wiedział, jakiego poziomu usztywnienia potrzebujemy.

    Orteza na stopę końsko-szpotawą

    Stopa końsko-szpotawa jest wrodzoną wadą narządu ruchu, która utrudnia prawidłowe poruszanie się. Charakteryzuje się zdeformowanym kształtem stopy, a dokładniej deformacją podeszwowej części. Zniekształcenie polega na podeszwowym zgięciu stopy, uniesieniu wewnętrznego brzegu do góry oraz przywiedzeniu przedniego fragmentu stopy. W celu korekcji danej wady stopy bądź obydwu stóp polecane są buty oraz szyny Mitchella. Wyglądem przypominają sztywny szkielet butów z regulowanymi zapięciami. Buty Mitchella są wymagane zazwyczaj po operacji stopy końsko-szpotawej, w celu korygowania odpowiedniego ustawienia stóp.

    Sztywna orteza na goleń i stopę – but marszowy

    Sztywna orteza na stopę i goleń jest zamiennikiem klasycznego gipsu. Dlatego też wielu lekarzy proponuje ortezę po zabiegu lub operacji zamiast gipsu, która jest znacznie wygodniejsza, lżejsza i ułatwiająca poruszanie się. Jej funkcją jest mocne usztywnienie stopy i ustabilizowanie jej w odpowiedniej pozycji, chroniąc przed dalszymi urazami. Dodatkowo w bucie marszowym stopa lepiej oddycha, jest lepszy przepływ powietrza i odprowadzania wilgoci, w przeciwieństwie do klasycznego gipsu.

    Jaka orteza na opadającą stopę?

    Opadająca stopa jest schorzeniem, w którym nie można wykonać pełnego zgięcia grzbietowego stopy. Może być to przyczyną znacznego osłabienia mięśni podudzia bądź ich paraliżu. Dane schorzenie ingeruje w prawidłowe poruszanie się, uniemożliwiając swobodne i normalne przemieszczanie. Objawami opadającej stopy są: trudność lub niemożność zgięcia grzbietowego stopy, trudność w staniu na tylnej części stopy, zanik czucia w mięśniu strzałkowym w podudziu oraz chód „ptasi”. W celu wspomagania zgięcia grzbietowego, zaleca się stosowanie ortezy korygującej opadanie stopy, dzięki której można regulować siłę i stopień podciągania stopy, który można zwiększać lub zmniejszać podczas poruszania się. Orteza na opadającą stopę składa się ze sztywnej podeszwy podtrzymującej stopę od dołu oraz usztywniacza biegnącego od części podeszwowej do łydki, gdzie jest unieruchomiony regulowanym zapięciem.

    O czym należy pamiętać przy zakupie ortezy?

    Jeżeli posiadamy uraz stopy, różnego rodzaju schorzenia itp., to nie powinniśmy dobierać ortezy sami. W wyborze powinien pomóc nam specjalista – lekarz, fizjoterapeuta, ortopeda lub wykwalifikowany sprzedawca w sklepie medycznym, który dokładnie dobierze stabilizator do danego urazu czy schorzenia i wskaże nam dobry rozmiar dopasowany do nogi. Należy pamiętać, że źle dobrana orteza nie wpłynie na poprawę naszego stanu, a jedynie może doprowadzić do frustracji i zbędnego bólu. Warto zatem zasięgnąć porady i zakupić odpowiednią ortezę, która będzie wygodna i przede wszystkim spełni swoje funkcje.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka