Data publikacji:

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co stosować?

Nieprzyjemny zapach z pochwy to krępujący problem, który odbiera pewność siebie oraz chęć do intymnych zbliżeń. Nigdy nie należy go bagatelizować, ponieważ niemal zawsze świadczy on o rozwoju infekcji. Sprawdź, o czym świadczy przykry zapach z dróg rodnych oraz jak prawidłowo go leczyć.
Nieprzyjemny zapach z pochwy - co stosować

Jak powinna pachnieć kobieca pochwa?

Warto pamiętać, że pochwa kobiety nie jest środowiskiem jałowym, a skolonizowanym przez dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus). To między innymi dzięki nim w pochwie zostaje utrzymane środowisko kwasowe, niesprzyjające rozwojowi infekcji. Zdrowa pochwa może mieć neutralny zapach oraz produkować wydzielinę w kolorze przezroczystym lub białym.

Co zaburza środowisko pochwy?

Niektóre sytuacje mogą sprawić, że ilość bakterii Lactobacillus w pochwie zostanie drastycznie zaburzona. Gdy naturalnych strażników pochwy zaczyna brakować, jest ona narażona na atak szkodliwych grzybów oraz bakterii. Może dojść do tego na skutek:
  • niewłaściwej higieny (zarówno zbyt niskiej, jak i zbyt agresywnej),
  • antybiotykoterapii,
  • niezdrowego stylu życia (zła dieta, używki),
  • stosowania antykoncepcji hormonalnej,
  • częstych wizyt na basenach, w saunach,
  • zarażenia na skutek kontaktu seksualnego lub stosowania wspólnych ręczników, odzieży.
  • Nieprzyjemny zapach z pochwy – jak go rozpoznać?

    Zapach z pochwy czuć przez spodnie, co powoduje u ciebie poczucie wstydu? A może krępujesz się bliskości ze swoim partnerem z powodu nieprzyjemnej woni? To jasne sygnały, że pora na wizytę u ginekologa. Jak wspomnieliśmy, zdrowa pochwa ma neutralny zapach, którego nie powinien być wyczuwalny przez bieliznę. Zapach pochw z infekcją zwykle porównywany jest do nieświeżych ryb.

    Zapach z pochwy a choroby

    Nieprzyjemny zapach z pochwy jest tylko objawem poważniejszych problemów. To znak, że drogi rodne zaatakowały nieprzyjazne drobnoustroje, powodując chorobę. Do najczęściej spotykanych chorób intymnych powodujących rybi zapach z pochwy zaliczane są:

    Grzybica pochwy

    Szacuje się, że większość kobiet przechodzi ją choć raz w życiu. Przyczyną grzybicy pochwy jest skolonizowanie jej przez grzyby. Choć naturalnie występują one w zdrowych drogach rodnych, gdy poziom bakterii kwasu mlekowego spada, mają skłonność do szybkiego rozrostu. Kandydoza objawia się przykrym zapachem, świądem sromu, żółtawą wydzieliną i pieczeniem.

    Waginoza

    Waginoza to choroba bakteryjna, którą wywołują bakterie Gardnerella vaginalis. Podobnie jak przy kandydozie, waginoza rozwija się, gdy brakuje bakterii kwasu mlekowego. Jej objawy są znacznie łagodniejsze niż w przypadku grzybicy, ponieważ nie wywołuje bólu i świądu. Waginoza wiąże się jednak z obecnością szarawej wydzieliny i brzydkiego zapachu.

    Rzęsistkowica

    To choroba zakaźna, do której dochodzi poprzez kontakty seksualne lub stosowanie wspólnych ręczników, ubrań i innych przedmiotów osobistych. Oprócz intensywnego zapachu z pochwy wiąże się z bólami podbrzusza i intensywnymi upławami. Nieleczona rzęsistkowica może prowadzić do niepłodności.

    Intensywny zapach z pochwy – postępowanie

    Jeśli dotyczy cię intensywny zapach z pochwy, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Tylko specjalista zdoła określić, co spowodowało infekcję, wykonując badania posiewowe. Dopiero po uzyskaniu wyniku dobierane są właściwe leki, które zniwelują nieprzyjemny zapach z pochwy, lecz co najważniejsze – przywrócą jej zdrowe środowisko.
    Badanie ginekologiczne w kierunku infekcji jest szybkie i bezbolesne, dlatego nie należy odkładać go na później. Nieleczone infekcje pochwy mogą doprowadzić natomiast do poważnych problemów – w niektórych przypadkach nawet niepłodności.

    Nieprzyjemny zapach z pochwy – domowe leczenie. Czy ma sens?

    Wiele kobiet poszukuje leków bez recepty na nieprzyjemny zapach z pochwy czy domowych metod, które miałyby go wyeliminować. Należy jednak pamiętać, że bez wykonania dokładnego badanie nie można mieć pewności, jakie drobnoustroje zaatakowały pochwę. Wiedza ta jest niezbędna do podjęcia konkretnego typu leczenia.
    Reasumując, leczenie przykrego zapachu z pochwy zawsze należy rozpocząć od spotkania z ginekologiem. Specjalista, w zależności od diagnozy, może zapisać leki na receptę lub ogólnodostępne preparaty. Do tych drugich zaliczamy np.:
  • maść z clotrimazolum – skuteczną w grzybicy pochwy,
  • żel lub kapsułki z kwasem mlekowym, wspierające dobre bakterie,
  • globulki dopochwowe z kwasem mlekowym.
  • Aby zapobiegać infekcjom pochwy w przyszłości, pamiętaj o:
  • noszeniu bielizny z naturalnych, przewiewnych tkanin,
  • stosowaniu delikatnych środków do higieny intymnej,
  • unikaniu korzystania z czyichś ręczników, odzieży,
  • zachowaniu ostrożności na basenach, w saunach,
  • zdrowej i zbilansowanej diecie oraz unikaniu używek.
  • Odbudowa flory bakteryjnej po infekcji

    Po zakończeniu leczenia infekcji pochwy warto stosować preparaty probiotyczne, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Dzięki nim środowisko w drogach rodnych szybciej się zregeneruje. Probiotyki do pochwy działają również łagodząco i nawilżająco. W internetowych aptekach znajdziesz je pod postaciami globulek, maści oraz czopków.

    Nieprzyjemny zapach z pochwy – podsumowanie

    Intensywny zapach z pochwy to objaw alarmujący o rozwoju infekcji. Nigdy go nie bagatelizuj – gdy tylko się pojawi, udaj się na kontrolę do ginekologa. Krótkie i bezbolesne badanie wykaże, jakie drobnoustroje zaatakowały pochwę, i pomoże dobrać skuteczne leki. Unikaj stosowania domowych metod czy ogólnodostępnych leków bez trafnej diagnozy lekarskiej.
    Zdjęcie: Envanto Elements