Data publikacji:

Najlepsza maszynka do golenia: polecane produkty 

Maszynka do golenia jest świetną alternatywą dla plastikowych golarek. Inwestycja w urządzenie zwraca się względnie szybko i pozwala zapomnieć również o szybko tępiących się wymiennych ostrzach. Oczywiście wybór odpowiedniego modelu nie należy do najłatwiejszych – wiele zależy tutaj od indywidualnych potrzeb oraz zarostu. Z tego też powodu przedstawiamy listę polecanych urządzeń, a także najważniejsze informacje na temat funkcji oraz budowy maszynek.
Man shaves his beard with an electric razor

Najlepsza maszynka do golenia – jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Maszynki do golenia dzielimy na dwa podstawowe rodzaje, wyróżniamy zatem modele foliowe oraz głowicowe (często nazywane też rotacyjnymi), które dzięki charakterystycznej konstrukcji ostrzy i mechanizmu golenia rozpoznamy z łatwością już na pierwszy rzut oka. Obie grupy urządzeń mają zarówno swoich oponentów, jak i fanów, dlatego warto zapoznać się z ich najważniejszymi zaletami i wadami. Zaznaczmy też, że wielu czołowych producentów golarek specjalizuje się wyłącznie w produkcji urządzeń z mechanizmem foliowym lub rotacyjnym. Dla przykładu, marka Braun stawia na rozwiązania z folią tnącą.

Foliowe maszynki do golenia – charakterystyka

Foliowe maszynki zadebiutowały w sprzedaży blisko sto lat temu i odznaczają się one szeroką i prostokątną główką. Mechanizm odpowiadający za ścinanie włosów korzysta z cienkiej metalowej folii z niewielkimi otworami. Osłania ona pojedyncze moduły tnące w kształcie walca. Przesuwając urządzenie po skórze, włosy wsuwają się w perforację foli i są natychmiast przycięte przez pracujące pod nią ostrza.
Atutem maszynek foliowych jest wysoki komfort golenia, bowiem skóra nie styka się bezpośrednio z ostrzem, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się podrażnieniami po każdym goleniu. Zaznaczmy jednak, że sprzęt radzi sobie najlepiej z prostym zarostem. Właściciele kędzierzawych i gęstych bród muszą podczas golenia włożyć znacznie więcej energii w przycięcie lub pozbycie się zarostu. Z golarki korzystamy bowiem wyłącznie poprzez wykorzystanie prostych ruchów w jedną stronę. 
Choć maszynki foliowe mają podobną konstrukcję, różnią się one między sobą liczbą modułów tnących. Im jest ich więcej, tym dokładniejsze będzie golenie. Wytwórcy lubią też wyróżniać swoje produkty używając także ostrzy wykonanych ze specjalnych stopów metali, gwarantujących ich dłuższą żywotność i większą skuteczność. 

Głowicowe maszynki do golenia – charakterystyka

Maszynki głowicowe wyposażone są w dwa lub trzy rotacyjne pierścienie, w których wnętrzu znajdują się osłonięte ostrza. Metalowa powierzchnia pierścieni jest perforowana i podobnie jak w modelach foliowych otwory chwytają włosy, które są następnie przycinane. 
Wielkim plusem maszynek jest możliwość szybkiej zmiany kierunku golenia, dzięki czemu obsługują one bardzo łatwo kędzierzawe i bardzo gęste brody. Dodatkowo, w dobrych urządzeniach pierścienie rotacyjne niezależnie od siebie wznoszą się i opadają po przyciśnięciu do skóry, przez co dopasowują się świetnie do kształtu twarzy. Dzięki temu radzą sobie bez problemu z szybkim goleniem podbródka. Z drugiej strony modele te gorzej wypadają, gdy muszą zmierzyć się z delikatnym i krótkim zarostem.

Najlepsza maszynka do golenia – na jakie parametry urządzenia zwracamy uwagę?

Poszukując idealnej maszynki do golenia, zwracamy uwagę na kilka podstawowych parametrów urządzenia, wpływających na jego niezawodność oraz komfort użytkowania. 
 • Liczba folii i modułów tnących – im więcej elementów tnących posiada dany model maszynki, tym z reguły gwarantuje on dokładniejsze golenie, a także to, że sprzęt posłuży przez dłuższy czas.
 • Tryby pracy – maszynki oferujące wiele trybów pracy pozwalają nam na regulację mocy silnika oraz szybkości z jaką obracają się ich ostrza. Mogą one mieć więc np. funkcję delikatnego lub powolnego golenia. Najnowocześniejsze modele są nawet w stanie samodzielnie rozpoznać typ zarostu i ustawiać optymalną metodę golenia. 
 • Zasilanie – na sposób zasilania maszynki zwracamy uwagę, gdy dużo podróżujemy lub lubimy golić się np. pod prysznicem. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem są modele z ładowanymi bateriami, natomiast wadą takiego rozwiązania jest jednak potrzeba ich ładowania (ważnym wskaźnikiem jest tutaj jego czas), a także większa waga. 
 • Wodoszczelność – niezbędna cecha, ponieważ z urządzenia korzystamy głównie w łazience. Najlepiej wybierać modele o najwyższym stopniu wodoszczelności, posiadające zabezpieczenia, które zapobiegają przypadkowemu zalaniu sprzętu. Pozwalają one na golenie na mokro, także przy użyciu pianki, a także możliwość golenia pod prysznicem, co jest świetnym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić czas. 
 • Dodatkowe funkcje i wyposażenie – atutem maszynki, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest wyposażenie dodatkowe. Może to być np. trymer do przycinania i modelowania brody i wąsów lub stacja czyszcząco-odświeżająca, równocześnie ładująca sprzęt. Z dodatkowych funkcji pomocny okaże się z pewnością wyraźny i wbudowany wyświetlacz, informujący o stanie urządzenia.
 • Najlepsza maszynka do golenia – polecane produkty

  Poniżej zebraliśmy listę najpopularniejszych polecanych maszynek do golenia, reprezentujących różne przedziały cenowe oraz konstrukcje mechanizmu tnącego.

  Braun Series 9 Pro+ 9567Cc 

  Wysokiej klasy foliowa maszynka do golenia od firmy Braun, pracująca zarówna na suchej, jak i mokrej skórze. Mechanizm składa się z pięciu modułów tnących i pozwala na łatwą stylizację zarostu. W zestawie otrzymujemy również stację czyszczącą, a wbudowana bateria wystarcza na ok. 60 minut pracy.

  Philips Series 9000 Prestige SP9883/36 

  Głowicowa maszynka do golenia dla najbardziej wymagających konsumentów, która radzi sobie z goleniem na sucho i morko. Urządzenie samodzielnie dopasowuje parametry golenia, rozpoznając profil skóry i zarostu. Sprzęt ma duży i wyraźny wyświetlacz i jest sprzedawany w zestawie ze stacją roboczą i trymerem. Do ładowania akumulatora wykorzystywana jest technologia bezprzewodowej indukcji. 

  Philips Series 5000 S5466/17 

  Solidna maszynka głowicowa w atrakcyjnej cenie. Model wyposażony został w dokładne głowice obrotowe, dopasowujące się do kształtu twarzy. Dodatkowym plusem modelu jest nakładany trymer, ergonomiczny uchwyt z gumą antypoślizgową oraz pełna wodoodporność. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu to 50 minut.

  Philips Skin Protect X3003/00

  Tania i skuteczna głowniowa golarka firmy Philips. Urządzenie może pochwalić się głowicami dopasowującymi się do kształtu twarzy, wyposażony w 27 samoostrzących się ostrzy. Ładowanie odbywa się za pomocą standardowego zasilacza USB, pełny akumulator wystarcza na 40 minut pracy. Sprzęt pracuje zarówno na mokro jak i sucho.

  Panasonic ES-LV67-A803 

  Foliowa maszynka do golenia z precyzyjnymi ostrzami od firmy Panasonic. Model korzysta ze specjalnego czujnika regulującego pracę w zależności od gęstości i długości zarostu, który zapobiega występowaniu podrażnień skóry. Wewnątrz główki znalazło się 5 zestawów rożnych ostrzy. Golarkę można łatwo myć pod strumieniem wody. Czas pracy na pełnym ładowaniu wynosi 50 minut. 
  Zdjęcie: Envato Elements