Data publikacji:

Monohydrat czy jabłczan: co lepsze? Poradnik

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów wśród sportowców, która wspomaga wzrost masy mięśniowej. Jest dostępna w różnych formach, jednak najpopularniejszymi z nich są monohydrat i jabłczan kreatyny. Wybór jednego z nich może wprawiać w zakłopotanie, zwłaszcza młodych, niedoświadczonych sportowców. Jaką kreatynę wybrać? Jakie są różnice pomiędzy nimi? Przedstawiamy wady i zalety różnych form kreatyny.
monohydrat czy jabłczan

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest substancją chemiczną, a dokładniej kwasem beta-metyloguanidynooctowym, która powoduje szybkie przyrosty. Stosowanie danego suplementu przynosi wiele korzyści, przede wszystkim przyspiesza i ułatwia budowanie masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość i zdolność do regeneracji mięśni po przebytym treningu. Kreatyna powstaje w organizmie człowieka i prawie w całości gromadzona jest w mięśniach – 95%. Ze względu na zwiększony wysiłek i uszkodzenie mięśni poprzez długie i intensywne treningi, sportowcy mogą mieć niedobory kreatyny i potrzebować uzupełniania jej. Dostarczenie kreatyny w odpowiedniej ilości waz z dietą może okazać się niemożliwe, dlatego stosuje się właśnie kreatynę w formie suplementów.

Która kreatyna najlepsza – monohydrat czy jabłczan?

Na początku przygody z suplementami sportowcy na pewno mają dylemat, którą kreatynę wybrać. Najpopularniejszymi i najefektywniejszymi z nich są monohydrat i jabłczan kreatyny. Zatem, który wybrać?

Monohydrat kreatyny – charakterystyka

Można powiedzieć, że monohydrat jest najprostszą i najpopularniejszą metodą przyjmowania kreatyny. Suplement zbudowany jest z cząsteczki wody i kreatyny, tworząc tytułowy monohydrat. Wpływa korzystnie na mięśnie sportowców, zwiększając ich siłę, wytrzymałość, przyspieszenie regeneracji itd. Polecany jest szczególnie osobom skupiającym się na szybkim przyroście mięśni, gdyż monohydrat zatrzymuje wodę w organizmie, co przyczynia się do możliwości uzyskania szybszych efektów.

Jabłczan kreatyny

Z kolei jabłczan kreatyny nie zawiera wody, tylko tworzony jest poprzez połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym, skąd wzięła się jego nazwa. To właśnie obecność wody jest podstawową różnicą pomiędzy niniejszymi suplementami, gdyż jabłczan nie powoduje zatrzymywania wody w organizmie. Dany suplement także powoduje przyrost tkanki mięśniowej, zwiększenie ich siły itd., jednak ze względu na brak gromadzenia się wody nie powoduje znacznego przybrania na wadzę, jak mogłoby wydarzyć się w przypadku stosowania monohydratu. Dlatego też polecany jest sportowcom sylwetkowym, którzy są w fazie redukcji, aby spalić tkankę tłuszczową bez jednoczesnego zmniejszenia się tkanki mięśniowej.

Jak nie stosować kreatyny?

Przyjmowanie suplementu, jakim jest kreatyna, jest bezpieczne dla organizmu, jednak jak w przypadku wszystkich suplementów ingerujących w organizm, trzeba stosować je z głową. Zwłaszcza początkujące osoby chcą uzyskać szybkie i znaczne efekty, dlatego stosują nieodpowiednie dawki, zazwyczaj w zbyt dużych ilościach. Dodatkowo długotrwałe przyjmowanie kreatyny w dużych ilościach może doprowadzić do znacznego obciążenia nerek, wątroby, a nawet układu nerwowego. Nie są to oczywiście częste przypadki, ale powinny być przestrogą dla osób nieznających umiaru, aby przyjmować suplementy zgodnie z zaleceniami producenta.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka