Data publikacji:

Mata z wypustkami: opinie. Czy warto kupić matę rehabilitacyjną?

Mata z wypustkami stała się ostatnio jednym z bardziej popularnych akcesoriów – na reklamy tego typu sprzętu możemy natrafić właściwie wszędzie. Czy maty do akupresury naprawdę mają sens? Postanowiliśmy to sprawdzić i odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić matę rehabilitacyjną do domowego użytku. Poznaj opinie na temat maty z wypustkami i sprawdź, jaki model wybrać!
mata z wypustkami rehabilitacyjna

Mata z wypustkami – po co?

Mata z wypustkami stanowi uzupełnienie procesu rehabilitacyjnego. Bardzo często możemy spotkać ją w gabinetach fizjoterapeutów. Niektórzy specjaliści zachęcają do kupienia maty rehabilitacyjnej z wypustkami i używania jej w domu. Czy to naprawdę ma sens?
Mata z wypustkami działa na zasadzie akupresury, czyli stymuluje skórę za pomocą kolców, czego efektem jest miejscowe przekrwienie i rozluźnienie mięśni. Korzystanie z niej pomaga usunąć dolegliwości bólowe, dlatego jej używanie zalecane jest właśnie w terapii bólu. Nie oznacza to jednak, że matę z wypustkami na kręgosłup możemy stosować jedynie wówczas, gdy odczuwamy ból pleców. Codzienne, profilaktyczne korzystanie z maty z wypustkami do masażu skutecznie rozluźnia mięśnie i niweluje efekty długotrwałego stresu. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie wszyscy jesteśmy narażeni na ciągłe napięcie i nerwy, warto korzystać z maty rehabilitacyjnej we własnym domu. 

Dlaczego jeszcze warto korzystać z maty masującej z wypustkami?

Jak już wspomnieliśmy, maty rehabilitacyjne z wypustkami szczególnie przydają się do leczenia dolegliwości bólowych – zazwyczaj w obrębie pleców. Okazuje się jednak, że regularne stosowanie maty z wypustkami może pomóc w zniwelowaniu takich dolegliwości jak bóle stawów, głowy czy mięśni. Dodatkowo fizjoterapeuci rekomendują wykorzystywanie mat w przypadku: 

Rodzaje mat z wypustkami

Na rynku znajdziemy naprawdę mnóstwo różnorakich mat rehabilitacyjnych z wypustkami. Ich ogólna zasada działania jest taka sama – kolce stymulują skórę i rozluźniają mięśnie. Warto pamiętać o tym podczas wyboru domowej maty rehabilitacyjnej. Bez względu na to, co obiecuje producent, działanie mat rehabilitacyjnych jest dokładnie takie samo. Jedyną różnicę możemy odczuć pomiędzy korzystaniem z maty z wypustkami plastikowymi i metalowymi.
Maty z wypustkami metalowymi przeznaczone są do głębokiej stymulacji mięśni. Korzystanie z nich może być nieco mniej przyjemne, ale efekty z pewnością wynagrodzą nam to poświęcenie. Mata rehabilitacyjna z wypustkami metalowymi przeznaczona jest dla osób mniej wrażliwych, dla których mata plastikowa nie jest wystarczającym stymulantem.
Maty z wypustkami plastikowymi czy silikonowymi to maty o nieco mniej intensywnym działaniu. Świetnie nadają się dla osób początkujących. Korzystanie z nich sprawia na początku znacznie mniejszy dyskomfort niż w przypadku mat z igłami metalowymi.

Jaką matę z wypustkami wybrać?

Choć zasada działania maty z wypustkami plastikowymi i metalowymi jest taka sama, modele te znacznie różnią się kilkoma detalami, które są bardzo istotne w codziennym użytkowaniu. Wspomnieliśmy już o intensywności działania – mata z wypustkami metalowymi stymuluje mięśnie mocniej niż ta z wypustkami plastikowymi bądź silikonowymi. To jednak nie jedyna różnica. Istotne są również: 
Oprócz wyżej wymienionych kwestii warto również zwrócić uwagę na rozstaw igieł w wybranej macie. Niektóre modele są bowiem przeznaczone dla dzieci, inne dla osób o większej budowie ciała, a jeszcze inne są zupełnie uniwersalne. Do tych ostatnich należą maty, których rozstaw igieł wynosi około 5,8 mm. Te o niższym rozstawie przeznaczone są dla dzieci, zaś te o wyższym są znacznie bardziej intensywne i będą odpowiadały osobom o niższej wrażliwości bólowej. 
Podsumowując, korzystanie z maty z wypustkami może pozytywnie wpływać na zdrowie i codzienne samopoczucie. Jeśli więc cierpisz z powodu bólu pleców bądź odczuwasz dolegliwości związane ze stresem, koniecznie poszukaj maty z wypustkami, dostosowanej do twoich potrzeb.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.