Data publikacji:

Maść na blizny pooperacyjne – ranking najlepszych produktów

Czeka cię operacja i obawiasz się, że pozostanie po niej nieestetyczna blizna? Bez obaw – z pomocą specjalistycznych preparatów zmniejszysz jej widoczność i szybko zapomnisz o jej istnieniu! Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią maść na blizny pooperacyjne. Sprawdź ranking 5 produktów na blizny doskonale ocenianych przez użytkowników serwisu Ceneo.pl!
Maść na blizny pooperacyjne – ranking

Jak powstają blizny pooperacyjne?

Blizny pooperacyjne powstają w wyniku gojenia się skóry po zabiegu, w którym doszło do przerwania powłok skórnych. Proces ten składa się z kilku faz:
  • Krwawienie – bezpośrednio po zabiegu operacyjnym rana mogą krwawić. Krew zamyka naczynia krwionośne i tworzy skrzep, który pomaga w zatamowaniu krwawienia.
  • Stan zapalny – w odpowiedzi na uraz spowodowany operacją organizm wywołuje miejscowy stan zapalny. Komórki odpornościowe, takie jak neutrofile i makrofagi, migrują do rany, aby usunąć martwe komórki oraz drobnoustroje.
  • Tworzenie tkanki łącznej – w fazie gojenia się rany organizm wytwarza kolagen, który jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Tworzy się nowa tanka, która uzupełnia powstałe podczas zabiegu ubytki.
  • Przebudowa – w miarę upływu czasu organizm przekształca nadmierną tkankę łączną, tworząc bliznę. W tym procesie blizna staje się bardziej elastyczna, a także jaśniejsza.
  • Warto pamiętać, że ostateczny wygląd blizny uzależniony jest od czynników takich jak:
  • wielkość i głębokość rany – im większa i głębsza rana, tym większe prawdopodobieństwo, że powstanie bardziej widoczna blizna;
  • miejsce operacji – niektóre obszary ciała, takie jak stawy czy obszary napięcia skóry, są bardziej podatne na tworzenie wyraźnych blizn;
  • indywidualna skłonność do tworzenia blizn – u niektórych osób blizny goją się szybko i skutecznie, z kolei u innych proces ten może się wydłużyć. Warto pamiętać, że niektóre osoby są narażone na powstawanie bliznowców, czyli przerostów blizn (keloidów).
  • Jak dbać o bliznę po operacji?

    Odpowiednia pielęgnacja blizny po operacji może pomóc w jej lepszym gojeniu i minimalizacji widoczności.

    Zachowaj higienę rany

    Regularnie myj świeżą bliznę delikatnym mydłem (np. szarym) i ciepłą wodą. Unikaj stosowania silnych detergentów lub mydeł, które mogą podrażniać skórę. Po umyciu delikatnie osusz bliznę, nie pocierając jej zbyt mocno.

    Stosuj maści lub kremy na blizny

    Po zagojeniu blizny warto stosować specjalne maści lub kremy, które są dostępne bez recepty. Odpowiedni produkt zmiękczy bliznę, ograniczy jej rozrost oraz wspomoże regenerację tkanki w miejscu jej uszkodzenia. Przed zastosowaniem maści na bliznę warto skonsultować się z lekarzem, który poleci konkretny, sprawdzony preparat.

    Unikaj narażania blizny na słońce

    Blizny są szczególnie narażone na przebarwienia posłoneczne, które mogą sprawić, że staną się jeszcze bardziej widoczne. Staraj się unikać ekspozycji blizny na słońce, a jeśli nie jest to możliwe, stosuj kremy z wysokim filtrem UV.

    Unikaj napinania skóry

    Staraj się unikać nadmiernego napięcia skóry wokół blizny, zwłaszcza przez pierwsze kilka miesięcy po operacji. Unikaj wykonywania gwałtownych ruchów lub aktywności, które mogą rozciągać skórę w okolicach blizny.

    Stosuj masaże

    Delikatne masowanie blizny może pomóc w jej rozluźnieniu i zmniejszeniu sztywności. Możesz użyć do tego delikatnego kremu lub olejku. Pamiętaj jednak, aby masować bliznę tylko wtedy, gdy skóra jest już całkowicie zagojona.

    Zwracaj uwagę na nieprawidłowe gojenie

    Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy nieprawidłowego gojenia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność, wysięk czy wyraźne pogorszenie wyglądu blizny, skonsultuj się z lekarzem. Może to oznaczać infekcję, która wymaga natychmiastowego wyleczenia.

    Jaka maść na blizny pooperacyjne będzie najlepsza?

    Maść na blizny pooperacyjne to produkt, dzięki któremu widoczność śladu po zabiegu może się znacznie zmniejszyć. Jaki preparat sprawdzi się najlepiej? Warto poszukiwać maści i kremów zawierających duże dawki witamin A i E, które wspomagają odnowę komórkową. Składniki, którym możesz śmiało zaufać, to także śluz ślimaka, aloes, wyciąg z pereł czy naturalne oleje roślinne. Preparaty na blizny często zawierają również silikon, który jest substancją okluzyjną i ograniczającą ubytek wody z naskórka.
    Uwaga – pamiętaj, że maść na blizny pooperacyjne należy zacząć stosować natychmiast po zagojeniu się rany. Im wcześniej rozpoczniesz smarowanie blizny maścią, tym jej widoczność będzie mniejsza.

    Maść na blizny pooperacyjne – ranking najlepszych produktów

    Jaką maść na blizny pooperacyjne wybrać? Sprawdź te 5 produktów – zyskują wspaniałe opinie osób, które poszukują sposobu na szybkie poradzenie sobie z bliznami!

    1. No-Scar, krem na blizny z masą perłową

    Krem na blizny z masą perłową wykazuje silne działanie zmiękczające i wygładzające, co sprawia, że doskonale nadaje się do leczenia świeżych blizn. Produkt zawiera również kwas hialuronowy i macierzyste komórki roślinne, które silnie pobudzają skórę do przebudowy.

    2. Snailmed, maść na blizny ze śluzem ślimaka

    Z pewnością słyszałaś już o niesamowitych właściwościach śluzu ślimaka. Okazuje się, że sprawdza się on także w zmniejszaniu blizn! Ta maść wspaniale regeneruje skórę i wspiera jej odbudowę.

    3. L’biotica Evolet, krem na blizny i rozstępy

    To kosmetyk do wszechstronnego użytku, znajdujący zastosowanie zarówno w leczeniu blizn, jak i rozstępów. Zawiera masę perłową i olej z nasion dzikiej róży – składniki wspierające powstawanie nowych komórek skóry.

    4. Vero Sutricon, plastry na blizny

    Warto pamiętać, że maść na blizny to nie jedyny preparat, który może pomóc ci w ich zmniejszeniu. Plastry silikonowe zyskują równie dobre opinie! Plasterki Sutricon ograniczają wysuszanie skóry, zmniejszają świąd i redukują ryzyko powstawanie keloidów.

    5. Silaurum, plastry na blizny

    To plastry silikonowe, które bez problemu dopasujesz do kształtu i rozmiaru blizny, docinając je nożyczkami. Dbają o nawilżenie skóry w obrębie blizny, zmiękczają ją i redukują nieprzyjemne uczucie ciągnięcia.
    Zdjęcie: Evanto