Data publikacji:

Majeranek – naturalne wsparcie organizmu

Majeranek to popularna przyprawa, którą można znaleźć w każdej kuchni. Nie tylko świetnie poprawia smak potraw, ale również korzystnie wpływa na trawienie. To jednak nie wszystkie zalety, jakie ma majeranek. Wykorzystywany jest w medycynie, ziołolecznictwie i kosmetyce. Warto dokładnie poznać tę roślinę i przekonać się o jej dobroczynnym działaniu.
Majeranek

Majeranek – jakie ma działanie?

Majeranek ogrodowy, czyli inaczej majeran ogrodowy, lebiodka majeranek, kiełbaśnik lub ziele kiełbasiane, to roślina wieloletnia, która rośnie naturalnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Jest również uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna.
Majeranek ceniony jest nie tylko za walory smakowe, ale również za działanie na zdrowie i urodę. Za dobroczynne właściwości majeranku odpowiada bogaty skład. W roślinie występują m.in. witaminy, sole mineralne, flawonoidy, taniny i garbniki. Jest bogata w cynk, mangan, fosfor, potas, wapń, żelazo, witaminy A i C oraz witaminy z grupy B, beta-karoten oraz związki fenolowe.
Bardzo ceniony jest olejek, który zawiera wartościowe terpineny, terpinenole, terpineole i borneol. Roślina ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, działa uspokajająco, moczopędnie, rozkurczowo oraz antyoksydacyjnie.

Działanie wykorzystywane w medycynie

Majeranek wykorzystywany jest do leczenia wielu różnych dolegliwości. Jest pomocny w trakcie leczenia przeziębień – olejki lotne zawarte w majeranku udrażniają nos i ułatwiają oddychanie, a inhalacje z rośliny pomagają złagodzić mokry kaszel. Dodatkowo majeranek łagodzi ból gardła, działa przeciwwirusowo, pozwala szybciej wrócić do zdrowia. Od wieków znane jest działanie majeranku na problemy żołądkowe.
Herbata majerankowa łagodzi kolki, wzdęcia, ból brzucha, może być stosowana nawet u małych dzieci. Majeranek pobudza metabolizm, dlatego może być również stosowany jako element diety odchudzającej. Roślina jest często stosowana jako wsparcie w leczeniu dolegliwości stawów. Kompresy lub napar z rośliny łagodzi bóle reumatyczne, pourazowe, przyczynia się do regeneracji potreningowej.
Badania pokazują, że regularne stosowanie majeranku pozwala obniżyć poziom cukru we krwi oraz przynosi ulgę w schorzeniach wątroby. Znane jest również uspokajające działanie rośliny. Masaże lub kąpiele z olejkiem majerankowym ułatwiają zasypianie, pomagają się wyciszyć, koją nerwy. Nie można zapomnieć również o działaniu majeranku na problemy dermatologiczne. Maści z tym składnikiem wspomagają leczenie ran, blizn oraz trądziku.

Zastosowanie majeranku w kosmetyce

Majeranek ma również pozytywne działanie na urodę. Jest składnikiem wielu kosmetyków, zwłaszcza tych przeznaczonych dla skóry z problemami. Roślina ma działanie przeciwzapalne, przyśpiesza gojenie się ran, dlatego polecana jest dla skóry trądzikowej, skłonnej do wyprysków i zmian ropnych. Występuje w kremach, tonikach i mleczkach, które wspomagają leczenie trudno gojących się ran. Majeranek można znaleźć również w kosmetykach do włosów. Badania dowodzą, że wzmacnia cebulki, hamuje wypadanie i przyśpiesza wzrost włosów.

W jakiej formie można stosować majeranek?

Stosowanie majeranku możliwe jest na wiele sposobów. Można kupić gotowe preparaty lub samodzielnie zebrać majeranek i zrobić z niego syrop czy napar. W aptekach i sklepach zielarskich majeranek można kupić m.in. w takiej postaci jak:
  • maść majerankowa, którą można stosować w trakcie kataru, jako środek ułatwiający oddychanie. Maść posmarowana pod nosem zapobiega łuszczeniu się naskórka i pomaga zregenerować uszkodzoną skórę;
  • susz, z któregoś można robić napary ułatwiające trawienie, likwidujące dolegliwości żołądkowe;
  • herbaty, która świetnie nadaje się dla małych dzieci, likwidują kolki i wzdęcia, a także działają uspokajająco. Można je spożywać w trakcie infekcji wirusowej czy zapalenia zatok, ponieważ mają działanie przeciwzapalne;
  • syrop, który można stosować w trakcie przeziębień, jako skuteczny środek na ból gardła, problemy z zatokami i ogólne osłabienie organizmu;
  • tabletki – mają takie samo działanie jak syrop czy napar, ale są wygodniejsze w stosowaniu;
  • inhalacje skutecznie łagodzą kaszel, a także zmniejszają przykre dolegliwości związane z katarem;
  • olejki – nadają się do masażu oraz kąpieli, działają wyciszająco, udrażniają nos, likwidują problemy skórne.
  • Majeranek jest bezpieczny do stosowania, ale ma kilka przeciwwskazań. Nie jest polecany dla dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które mają problem z obniżonym ciśnieniem lub chorują na zakrzepicę. W trakcie stosowania majeranku należy unikać słońca, ponieważ roślina ma działanie fotouczulające i może przyczynić się do powstania przebarwień na skórze.

    Jak uprawiać majeranek?

    Majeranek można kupić w sklepach, ale możliwa jest również uprawa w domu, ogrodzie czy na działce. Roślina lubi słoneczne i umiarkowanie wilgotne stanowiska, żyzne, bogate w wapń gleby. Nasiona początkowo sieje się w szklarniach, a w maju wysadza w ogrodzie. Zioła należy ścinać późnym latem, kiedy mają najbardziej intensywny aromat. Majeranek można suszyć, zamrażać, a także wykorzystywać do przetworów. Osoby, które nie mają ogrodu, mogą uprawiać majeranek w doniczce, w domu. Roślina nie jest wymagająca, do uprawy wystarczy trochę ziemi z odkwaszonym torfem, doniczka i nasiona. Doniczkę należy ustawić w słonecznym miejscu, nie można zapomnieć o regularnym nawadnianiu. Zbiory odbywają się latem. Świeżą roślinę można dodawać do potraw lub zasuszyć i wykorzystać w późniejszym terminie.
    Zdjęcie: nblxer/Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo