Data publikacji:

Łuszczyca – co to za choroba? Objawy i leczenie łuszczycy

Łuszczyca to choroba skóry oraz skóry głowy, która dotyka średnio 2–3% populacji. W Polsce diagnozowana jest coraz częściej. Czym się charakteryzuje i jak rozpoznać początki łuszczycy u dzieci i dorosłych?
łuszczyca co to za choroba

Łuszczyca u dzieci i dorosłych – objawy

Łuszczyca to choroba, której źródło nie jest do końca wyjaśnione. Najczęściej jest to choroba genetyczna, przekazywana z rodziców na dzieci. Łuszczyca ma również podłoże immunologiczne. Może również pojawić się w wyniku zażywania leków przeciwmalarycznych.
Do czynników zaostrzających przebieg choroby zaliczamy przede wszystkim stres, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu. Zaburzenia hormonalne w wyniku ciąży, porodu, a także menopauzy również mają wpływ na przebieg łuszczycy.
Początki łuszczycy u dzieci możemy zaobserwować najczęściej po 12. roku życia. Niestety, nie ma żadnej gwarancji, że łuszczyca nie pojawi się wcześniej, nawet u bardzo małych dzieci.
Początkowo pojawia się niewielka plamka na skórze, zazwyczaj czerwona z łuszczącą się srebrną łuską. W wyniku nasilenia choroby plamy zajmują coraz większą powierzchnię, a wykwity pojawiają się w różnych miejscach ciała oraz głowy.
Najczęściej zmiany łuszczycowe możemy zaobserwować na łokciach, rękach, nogach, w zgięciach łokciowych oraz kolanowych.
Gdy łuska skóry złuszczy się, pozostaje czerwona plama, często pokryta kropelkami krwi (objaw Auspitza).

Łuszczyca głowy u dzieci

Jedną z odmian łuszczycy, która występuje najczęściej, jest łuszczyca głowy. Początkiem łuszczycy jest niewielki, zgrubiały obszar skóry, z którego następnie schodzi łuska. Zmiany skórne na głowie mogą dawać uczucie pieczenia oraz swędzenia.
Na skórę głowy szczególnie polecany jest szampon dziegciowy. Zawarte w nim składniki aktywne spowalniają procesy komórkowe, które są nadaktywne w łuszczycy. Szampon dziegciowy łagodzi podrażnienia i uczucie pieczenia. Jest to polecany kosmetyk do wrażliwej, łuszczycowej skóry głowy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Miejscowo na głowę możemy stosować również leki sterydowe, jednak te należy aplikować pod ścisłą kontrolą lekarza. Sterydy mogą rzeczywiście poprawić stan skóry głowy, jednak po ich odstawieniu mogą pojawić się nowe skupiska choroby, które mogą objąć większą powierzchnię głowy. Sterydy stosujemy więc z wyjątkową ostrożnością i nigdy na własną rękę.
W walce z łuszczycą przydatne są również kosmetyki z mocznikiem, który wykazuje właściwości zmiękczające naskórek. Na skórze głowy często tworzy się twarda, sucha „skorupa”, która następnie intensywnie się łuszczy, a po złuszczeniu pozostawia uczucie pieczenia. Mocznik zmiękcza naskórek i wycisza nieco skórę, która jest często przesuszona.

Łuszczyca skóry u dzieci – o czym trzeba pamiętać?

Łuszczyca dziecięca to choroba, która jest przewlekła. Możemy jednak łagodzić jej objawy, a odpowiednia pielęgnacja pomaga wydłużać czas remisji choroby. To znaczy, że przy specjalnie dobranej (i co ważne – regularnej!) pielęgnacji, objawy choroby mogą zaniknąć na długi czas.
Jedną z najważniejszych kwestii podczas występowania łuszczycy skóry u dzieci jest dbanie o jej częste natłuszczanie. Zalecane są kąpiele w emolientach, a po wyjęciu bezpośrednio z kąpieli nie należy trzeć mocno skóry dziecka. Delikatnie przykładamy ręcznik. Pamiętajmy, że po kąpieli stosujemy specjalne kremy i balsamy. Uczyńmy z tego rytuał i zabawę, by dla dzieci był to naturalny krok po kąpieli, a nie przykry obowiązek.
Skóra szczególnie sucha oraz z widocznymi zmianami potrzebuje częstej pielęgnacji.
Kolejną kwestią podczas występowania łuszczycy jest zdrowa dieta. Powinna być ona bogata w produkty zawierające witaminę A oraz cynk. Sprzymierzeńcem chorych na łuszczycę jest również witamina D oraz… promienie słoneczne. Słońce sprawia, że zmiany łuszczycowe są mniejsze oraz nie tak dotkliwe. Dlatego właśnie wilgotne i chłodne pomieszczenia są zmorą dla chorych na łuszczycę. Słońce i natłuszczające balsamy oraz dieta bogata w zdrowe tłuszcze, witaminę A i cynk to podstawa dbania o skórę łuszczycową.
Wrogiem chorych na łuszczycę jest również stres. Po szczególnie stresującym wydarzeniu oraz dniach pełnych napięcia, zazwyczaj występuje pogorszenie stanu skóry, a zmiany łuszczycowe są szczególnie dotkliwe. W tym przypadku skóra reaguje bardzo szybko.
Niestety, u wielu chorych już sam stan skóry napędza szkodliwą spiralę stresu i zamartwiania się, co prowadzi do powiększenia chorego obszaru łuszczącej się skóry. Zdecydowanie warto zadbać o dobrostan chorego – zarówno fizyczny, jak i psychiczny, by poprawić jego jakość życia.
Gdy łuszczyca dotyka dziecko, warto wyrobić zdrowe nawyki, by dbanie o zmiany łuszczycowe było proste i oczywiste. Unikajmy zatem siania paniki i przymuszania dziecka do czynności pielęgnacyjnych. Zamiast tego możemy wymyślić zabawę w rysowanie kremem po ciele, a proponowane produkty żywnościowe powinny stale gościć na talerzach całej rodziny.
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, więc musimy nastawić się na to, że leczenie w tym przypadku porównamy raczej do biegu długodystansowego, a nie sprintu. Holistyczne, całościowe podejście daje jednak wspaniałe efekty i łuszczyca może nie być tak dotkliwa dla dziecka.
Zdjęcie: Envato Elements