Data publikacji:

Kwas kaprylowy: działanie, zastosowanie, właściwości

Kwas kaprylowy to wyjątkowy kwas tłuszczowy, który wspiera prawidłową pracę jelit, zapobiega i wspomaga terapię kandydozy (infekcji grzybiczej) przewodu pokarmowego, skóry i paznokci. Poznaj działanie kwasu kaprylowego. Przekonaj się, dlaczego warto suplementować dietę właśnie kwasem kaprylowym.
kwas kaprylowy

Przeczytaj również: Ostropest plamisty – sposób użycia i właściwości

Kwas kaprylowy – co to jest?

Kwasy kaprylowy (Acidum caprylicum), nazywany też kwasem oktanowym, jest nasyconym kwasem tłuszczowym, który należy do grupy MCT. Dostaniesz go pod postacią oleistej, bezbarwnej cieczy. Ciekawostką jest, że nazwa kwasu pochodzi od łacińskiego słowa „caper”, czyli kozy. Co wspólnego ma kwas kaprylowy z kozą? Okazuje się, że sporo. Jest on podstawowym tłuszczem mlecznym u kóz.

Kwas kaprylowy – gdzie występuje?

Znajduje się między innymi w oleju kokosowym oraz w oleju z ziaren palmowych. To także cenny składnik wielu suplementów diety, które dostaniesz między innymi w aptekach internetowych.

Kwas kaprylowy – działanie

Kwas kaprylowy pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, ponieważ hamuje odkładanie się tkanki tłuszczowej (szczególnie tej, która odkłada się w okolicy jamy brzusznej). Organizm człowieka potrafi czerpać energię z kwasu od razu po jego spożyciu, ponieważ metabolizuje go w ketonach. Wykazano, że kwas kaprylowy potrafi rozpuszczać błonę drożdży typu Candida, dzięki czemu kwas wycisza infekcję grzybiczą i zapobiega jej powstawaniu. Stosowanie kwasu kaprylowego jest szczególnie polecane w przypadku:
  • grzybicy przewodu pokarmowego,
  • grzybicy pochwy,
  • grzybicy stóp, skóry i paznokci,
  • pleśniawek u dzieci.
Pamiętaj, że stosowanie kwasu kaprylowego w przypadku potwierdzonej grzybicy nie powinno być jedyną metodą walki z grzybicą. Produkt wspomaga walkę z grzybicą, ale nie zastąpi leków przeciwgrzybiczych. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza.

Kwas znakomicie się wchłania, dlatego niekiedy jest składnikiem żywienia pozajelitowego. Stosuje się mieszanki z jego dodatkiem np. u osób z zespołem złego wchłaniania, zaburzeniami metabolicznymi, niedożywieniem itp.

Wiele osób poleca kwas kaprylowy na biegunkę. Produkt wspomaga regenerację przewodu pokarmowego. Sprawdzi się też u osób, które cierpią na wrzodowe zapalenie jelit.

Kwas kaprylowy wykorzystywany jest też w przemyśle farmaceutycznym jako rozpuszczalnik substancji aktywnych lub jako nośnik smaku.
Autorka: Natalia Ciszewska