Data publikacji:

Kule ortopedyczne – jakie wybrać?

Chodzenie o kulach to często jedyny możliwy sposób poruszania się, dlatego wiele osób cierpiących na schorzenia, urazy lub osoby będące po różnego rodzaju zabiegach decydują się na takie rozwiązanie.
kule ortopedyczne jakie wybrać
Problem ze swobodnym poruszaniem się skutecznie uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie każdego dnia, dlatego kule ortopedyczne świetnie sprawdzą się jako wsparcie dla osób z takim utrudnieniem.
Wybór kul ortopedycznych często nie jest prosty, ponieważ nie każdy jest zaznajomiony z wytycznymi dotyczącymi wyboru odpowiedniego egzemplarza. Wiele osób, szczególnie tych na początku swojej przygody z kulami, nie potrafi prawidłowo poruszać się z ich użyciem.
Dobrze dopasowane kule mogą znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie i tym samym poprawić komfort życia. Dla wielu osób cierpiących na schorzenia uniemożliwiające poruszanie się chodzenie o kulach to jedyny sposób na normalne funkcjonowanie każdego dnia.
Jak dobrać dla siebie odpowiednie kule oraz jakie rodzaje tego sprzętu znaleźć można w ofercie przedstawianej przez producentów sprzętu medycznego? Czy chodzenie o kulach jest trudne oraz jak prawidłowo powinno się poruszać z ich pomocą? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań znaleźć można w dalszej części artykułu.

Kule ortopedyczne – rodzaje

Kule ortopedyczne to nieoceniony sprzęt, który często jest zbawieniem dla osób cierpiących na choroby lub urazy uniemożliwiające swobodne poruszanie się. Przed wyborem odpowiednich kul dla siebie lub bliskiej osoby warto wiedzieć, jakie są aktualnie dostępne rodzaje na rynku.
Obecnie w ofercie producentów sprzętu medycznego znaleźć można wiele różnych modeli kul ortopedycznych. Najpopularniejsze i zdecydowanie najczęściej wybierane są kule łokciowe oraz kule pachowe. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje kul ortopedycznych?
  • Kule ortopedyczne pachowe – są zalecane szczególnie tym osobom, które oprócz urazu dolnej kończyny, cierpią także na ból lub dysfunkcję przedramienia lub ręki. Takie kule odciążają bolące części ciała, a cały ciężar skupiony jest na barku.
  • Kule ortopedyczne łokciowe – to zdecydowanie najczęściej wybierany model kuli ortopedycznych. Takie kule sprawdzą się w wielu różnych przypadkach oraz są bardzo wygodne w użyciu. Kule łokciowe zapewniają dobrą stabilizację, a przy tym są lekkie i odciążają kończynę, która ucierpiała wskutek urazu, przebytej choroby lub zabiegu.
Niezależnie od tego, jakie kule są najlepsze w danej sytuacji, warto wiedzieć, że źle dopasowane kule mogą pogorszyć sytuację. Źle dobrane kule mogą spowodować dyskomfort oraz ból.

Kule ortopedyczne – na co zwrócić uwagę, wybierając kule?

Wybierając kule ortopedyczne, warto wiedzieć, na jakie cechy i właściwości zwrócić szczególną uwagę. Aby mieć pewność, że wybierane kule są odpowiednie, należy zapoznać się z takimi parametrami jak:
  • Wytrzymałość – to niezwykle ważna cecha, która mówi, jaką maksymalną masę ciała może mieć osoba korzystająca z tego modelu kuli ortopedycznej. Każdy producent takie sprzętu powinien jasno określić maksymalną dopuszczalną wagę pacjenta korzystającego z jego produktu. Większość producentów kul ortopedycznych wskazuje, że ich produkt jest przeznaczony dla pacjentów, których masa ciała nie przekracza 100 lub 120 kilogramów. Niedopasowanie rodzaju kul do swojej masy ciała może skutkować ich uszkodzeniem oraz znacznie szybszym zużywaniem.
  • Regulacja wysokości – to bardzo ważne, aby osoba, która korzysta z kul ortopedycznych, mogła dopasować ich wysokość do swoich indywidualnych potrzeb. Kule łokciowe należy ustawić tak, aby ręka, która trzyma rękojeść, była na wysokości biodra. W idealnym ustawieniu łokieć powinien być lekko zgięty. W przypadku kul pachowych należy je ustawić w taki sposób, aby ich uchwyt swobodnie wszedł pod dół pachowy, co powinno spowodować lekkie podniesienie całego barku. Odpowiednia regulacja wysokości kul ma kluczowe znacznie, ponieważ znacząco wpływa to na komfort i bezpieczeństwo poruszania się o kulach.
  • Wykonanie – kule ortopedyczne powinny być trwałe oraz wykonane z najwyższą starannością. Produkty o słabej jakości mogą nie tylko znacznie szybciej ulec zniszczeniu, ale także może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.
  • Rodzaj rękojeści – ta cecha jest bardzo ważna z perspektywy komfortu korzystania z kul. Jeśli korzystanie z kul jest przewidziane na dłuższy czas, warto zdecydować się na taki model, który zapewni wygodę podczas codziennego poruszania się.

Poprawne chodzenie o kulach – dlaczego jest takie ważne?

Wiele osób, które stoją przed wyborem kul ortopedycznych, zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest posiadanie jednej kuli, czy zestawu składającego się z dwóch kuli. Fizjoterapeuci i rehabilitanci zgodnie stwierdzają, że najlepsze i najbardziej optymalne dla organizmu jest rozwiązanie zakładające korzystanie z dwóch kul jednocześnie. Wykorzystanie dwóch kul nie obciąża kręgosłupa oraz nie wpływa negatywnie na postawę całego ciała.
Wybór odpowiednich kul to często połowa sukcesu, jednak aby w pełni poprawnie korzystać z takiego rozwiązania, warto wiedzieć, jak prawidłowo chodzić z użyciem kul ortopedycznych. Podstawowe zasady chodzenia o kulach informują, że w przypadku korzystania tylko z jednej kuli, należy ją zawsze trzymać po stronie przeciwnej do chorej nogi. Podczas chodzenia pierwszym ruchem powinien być wykrok zdrowej kończyny, do której po chwili dołącza kończyna chora.
Osoby, które korzystają z dwóch kul, muszą trzymać rękojeść mocno i stabilnie. Podczas chodzenia należy najpierw wykonać ruch kulami, podczas którego cały ciężar przenosi się na rękach, a następnie dołączyć do kul obie nogi.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!