Data publikacji:

Krwawnik: właściwości i zastosowanie

Krwawnik pospolity to wyjątkowo ciekawa roślina, która prezentuje szereg właściwości leczniczych. Przeczytaj, kiedy używać jej wewnętrznie, a kiedy zewnętrznie i w jaki sposób to robić. Wyjaśniamy również, w jaki sposób przygotować wino z krwawnika.
krwawnik

Przeczytaj również: Czy jajka są zdrowe? Jajka a zdrowie

Krwawnik – właściwości

Krwawnik jest stosowany w naturalnej medycynie od wielu lat. To roślina, która ma fantastyczne właściwości lecznicze – a wszystko dzięki świetnym składnikom. Krwawnik zawiera w sobie wartościowe kwasy (salicylowy, mrówkowy i octowy), mnóstwo składników mineralnych (np. azuleny, garbniki, flawonoidy, cholina), witaminy oraz cenne dla zdrowia żywice.

Z uwagi na powyższe krawawnik może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie – jest bardzo pomocny i zupełnie bezpieczny. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, wiatropędne, żółciotwórcze oraz antyseptyczne.

Krwawnik – zastosowanie

Wiele osób zastanawia się, kiedy właściwie można wykorzystać krwawnik. Na co dokładnie pomaga? Oto kilka podpowiedzi:
  • Krwawnik na okres i torbiel jajnika
Krwawnik często stosowany jest przez kobiety, które cierpią na bolesne i długie miesiączki. Napar z rośliny łagodzi dolegliwości i umożliwia w miarę swobodne funkcjonowanie.

Niektóre kobiety stosują krwawnik na torbiel jajnika – oczywiście nie jako właściwe leczenie, ale jako dodatek do konwencjonalnej terapii.

Poza powyższym krwawnik pozwala łagodzić stany zapalne pochwy i pomaga zredukować nasilenie upławów.
  • Krwawnik na nietrzymanie moczu
Krwawnik – zwłaszcza w połączeniu z innymi ziołami, może pomóc również w nietrzymaniu moczu. Należy tylko wymieszać go z rozmarynem, marzanką i skrzypem polnym, przygotować napar i wypijać jedną jego szklankę w ciągu dnia.
  • Krwawnik na trawienie
Po napar z krwawnika powinny sięgnąć osoby, które mają problem z trawieniem, czyli cierpią na zgagę, refluks albo doświadczają kłopotów jelitowych. Roślina ułatwia wypróżnianie, łagodzi bóle żołądka i zmniejsza intensywność zgagi. Warto też wiedzieć, że krwawnik w formie nasiadówek pomaga szybciej pokonać dolegliwości związane z hemoroidami.
  • Krwawnik na rany
Krwawnik – jak sugeruje sama nazwa, świetnie sprawdza się jako środek łagodzący rany, redukujący krwawienia oraz uśmierzający ból przy oparzeniach. Naparem śmiało możesz przemywać również świeże blizny – istnieje szansa, że dzięki temu będą w przyszłości mniej widoczne.

Krwawnik – zastosowanie w kosmetyce

Krwawnik znany jest z działania leczniczego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że roślina ta dodatkowo może służyć urodzie. Ma właściwości odmładzające, rozjaśniające i ściągające (pomaga między innymi w zmniejszaniu widoczności porów). Aby przygotować maseczkę z krwawnika, należy tylko zalać posiekane kwiaty odrobiną mleka, a następnie nałożyć papkę na twarz. Po około 15 minutach wskazane jest spłukanie maseczki i nałożenie kremu nawilżającego.

Jak zrobić wino z krwawnika?

Nie każdemu przypada do gustu napar z krwawnika. Na szczęście są i inne formy podania rośliny – np. jako wino. Przygotowanie go jest banalnie proste. Wystarczy, że utrzesz dwie szklanki świeżych kwiatów w moździerzu, włożysz je do dużej butelki, a potem zalejesz pięcioma szklankami białego, wytrawnego wina. Całość odstaw na około pięć tygodni – po tym czasie napój jest gotowy do spożycia.

Krwawnik – przeciwwskazania

Krwawnik jest uznawany za roślinę o działaniu prozdrowotnym, ale nie każdy może go zażywać. Nie wolno podawać naparów dzieciom do dwunastego roku życia, a także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
Autor: Robert Wojtaś