Data modyfikacji:

Kolendra – właściwości, działanie, stosowanie

Kolendra jest rośliną o egzotycznym smaku i zapachu. Nadaje potrawom niesamowity charakter i niezwykłą woń. Niespodzianką są jednak inne właściwości kolendry. Jej regularne spożywanie ma bowiem zbawienny wpływ na zdrowie! Jakie korzyści przynosi jedzenie tego aromatycznego zioła? Dowiedz się z poniższego artykułu.
Kolendra
Kolendra jest znanym i lubianym ziołem, dodawanym do wielu potraw. Jej walory smakowe nadają potrawom orientalny smak, ale to nie jedyne właściwości, którymi może uraczyć nas ten dodatek. Jakie właściwości ma kolendra i czy warto ją jeść?
Kolendra jest bogata w polifenole, kwasy organiczne i aminokwasy. Zawiera również składniki mineralne, w tym duże ilości potasu i wapnia. Zioło słynie ze swojej niskokaloryczności i właściwości antystarzeniowych. Zawiera w sobie spore ilości antyoksydantów, dlatego jego spożywanie w znacznym stopniu opóźnia proces starzenia. 
Kolendra jest również ceniona przez wzgląd na moc obniżania ciśnienia oraz poziomu cholesterolu. Udowodniono również, że zaparzone nasiona kolendry mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Wykazują działanie zmniejszające wzdęcia, ułatwiające trawienie, a także moczopędne. 

Zastosowanie kolendry

Kolendra kojarzy się przede wszystkim z daniami kuchni wschodniej, zwłaszcza meksykańskiej. Znajduje tam zastosowanie w wielu różnych potrawach, w tym zupach, gulaszach, salsach, a nawet deserach. Bardzo często łączona jest z limonką i owocami morza. Dzięki temu całe danie jest zdrowe i zachowuje względnie niską kaloryczność. Jakie inne zastosowanie ma kolendra?
Jednym z popularniejszych produktów stworzonych z kolendry jest olej z jej nasion. Jego zastosowanie to głównie łagodzenie negatywnych objawów ze strony układu pokarmowego. Regularne spożywanie tego oleju reguluje perystaltykę jelit oraz hamuje namnażanie się szkodliwej flory jelitowej. To jednak nie wszystko! Ten specyfik może także pomóc w walce z infekcjami jamy ustnej i przełyku, a także być stosowany na skórę w celu poprawy jej stanu. Olej z nasion kolendry nie tylko dobrze nawilża powierzchnię naskórka, ale również działa antybakteryjnie. 
Zarówno olej, jak i liście kolendry są wykorzystywane do tworzenia mieszanek, które mają za zadanie zmniejszyć wzdęcia oraz bóle reumatyczne. Są także pomocne w walce z infekcjami jelitowymi oraz bólami stawów. Znana jest również uspokajająca moc olejków eterycznych zawartych w kolendrze. Wąchanie liści czy oleju może wprowadzać w dobry nastrój i zmniejszać ryzyko depresji. Olejki eteryczne, których składnikiem jest kolendra, są szczególnie polecane w aromaterapii. Zawarte w olejku składniki wyciszają i koją zmysły.  
Owoce, nasiona i liście kolendry są również bogate w błonnik oraz przeciwutleniacze. Ich obecność sprawia, że roślina pomaga zapobiegać zawałom serca, a także wpływa na ogólną poprawę kondycji układu krążenia. Zawarte w niej witaminy regulują ciśnienie krwi oraz zapobiegają miażdżycy, dzięki redukcji poziomu cholesterolu. 

Kiedy stosować kolendrę?

Kolendra ma bardzo bogate właściwości lecznicze i prozdrowotne. Regularne stosowanie pozwala uniknąć wielu chorób, w tym chorób cywilizacyjnych oraz zapobiega starzeniu się komórek. Kiedy warto zacząć stosowanie kolendry? 
Liście i nasiona kolendry warto spożywać podczas zatrucia metalami ciężkimi. Specyfiki zawarte w roślinie wspomagają proces odtruwania z rtęci, aluminium czy ołowiu. Z tej właściwości powinny korzystać przede wszystkim osoby spożywające dużo ryb morskich lub pijące z aluminiowych puszek. 
Nad stosowanie kolendry mogą zastanowić się również osoby walczące z bakteriami i drobnoustrojami. Kolendra działa antyseptycznie oraz odświeżająco. Bardzo popularne są pasty do zębów z kolendrą, które pomagają utrzymać świeży oddech przez wiele godzin. Dzięki tym właściwościom kolendra pomaga również osobom cierpiącym na zaburzenia trawienia i odczuwającym dolegliwości po zjedzeniu posiłku. Mogą z niej korzystać osoby powyżej 12. roku życia. 
Kolendra koniecznie powinna znaleźć się również w diecie osób, chcących na długo zachować zdrowie. Liczne witaminy i minerały zawarte w roślinie obniżają bowiem ciśnienie, zmniejszają poziom złego cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko zawału serca oraz raka. Kolendra to absolutnie konieczny element diety osób, które chcą zachować równowagę żywieniową. 
Kolendra, pomimo swoich zbawiennych właściwości, nie może być stosowana przez osoby uczulone na kumaryny oraz związki terpenowe. W przypadku długotrwałego stosowania powinno się również zadbać o suplementację witaminy B1, ponieważ kolendra zawiera substancje powodujące jej niedobory. 

Kolendra - pielęgnacja

W naturze kolendra rośnie na Bliskim Wschodzie i okolicach Morza Śródziemnego. Jest rośliną jednoroczną, ze słabym systemem korzeniowym, dorastającą nawet do półtora metra wysokości. Jak pielęgnować to niezwykłe zioło? 
Kolendra preferuje glebę lekką i bardzo przepuszczalną. Młode osobniki powinny być często podlewane, a ich ziemia regularnie wzruszana w celu jej spulchnienia. Doniczka z kolendrą (lub jej stanowisko na zewnątrz) powinna znajdować się w dość dobrze nasłonecznionym miejscu, z niewielkim zacienieniem. Starsze osobniki wymagają większego ciepła oraz mniejszej wilgotności. Podlewa się je rzadziej. W okresie letnim kolendrę powinno się nawozić z użyciem preparatów bez dużej ilości potasu.  
Nie zaleca się sadzenia kolendry w pobliżu kopru włoskiego, poszczególne rośliny powinny rosnąć w odległości co najmniej 5 cm od siebie. Kolendra, która jest hodowana dla nasion, potrzebuje jeszcze więcej przestrzeni. W takim przypadku sadzimy ją co około 3 cm. 
Zdjęcie: viledevil/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo