Data publikacji:

Jakie hantle do domu na początek wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik

Hantle są najprostszym sprzętem sportowym, który jest bardzo przydatny, a jednocześnie zajmuje w domu niewiele miejsca. Można wykonywać z nimi bardzo różne ćwiczenia, a jeśli zostaną dobrze dobrane, szybko odczujesz korzyści płynące z treningów. Jakie hantle na początek będą najlepsze? Waga i rodzaj tworzywa, z którego będą wykonane, zależy od celu ćwiczeń, dotychczasowego doświadczenia i formy. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jakie hantle będą idealne właśnie dla ciebie.
jakie hantle na początek

Jaka waga hantli na początek?

Jeśli zastanawiasz się, jakie powinny być hantle dla początkujących, musisz szczerze ocenić swoją formę, ale też określić cel treningów. Najlepiej dobierać wagę, testując różne ciężary i sprawdzając, jak reaguje na nie ciało. Jeżeli będziesz w stanie podnieść hantle kilkanaście razy i nie odczujesz nadmiernego zmęczenia, objawiającego się drżeniem rąk, możesz mieć pewność, że nie są zbyt ciężkie. Jednocześnie żeby trening dawał oczekiwane rezultaty, musisz czuć, że twoje mięśnie pracują.
Jakie hantle na początek najczęściej są dobrze dopasowane? Kobieta, która wcześniej nie wykonywała ćwiczeń z ciężarkami, często dobrze poczuje się z najniższą możliwą wagą, czyli 0,5 kg, wśród początkujących popularne są również hantle o wadze 1 kg lub 2 kg. Bardziej wysportowane osoby mogą poczuć się komfortowo nawet z ciężarkiem ważącym 5 kg. Większa waga jest już zarezerwowana dla późniejszych etapów treningu.
Decydując o tym, jakie hantle do ćwiczeń w domu wybrać, uwzględnij również cel treningów. Chcąc budować masę mięśniową, musisz dążyć do trenowania z większym ciężarem, podczas gdy osoby pragnące jedynie ujędrnić i wysmuklić określone rejony ciała, mogą ćwiczyć ze stosunkowo lekkimi ciężarkami o maksymalnej wadze 5 kg.

Jakie hantle wybrać – okrągłe, trójkątne, kwadratowe?

Przeglądając różne rodzaje hantli i zastanawiając się, jakie kupić, łatwo zauważyć, że różnią się one kształtem. Ciężarki mogą mieć różne zakończenia. Czy urozmaicenie kształtu wynika jedynie z próby wyróżnienia się na rynku ciekawym designem? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste – okrągły kształt, choć wygląda atrakcyjnie, sprawia, że hantle po odłożeniu będą się turlały, natomiast kanciaste zakończenie to uniemożliwia i z tego powodu jest dużo bardziej praktyczne.

Jakie hantle kupić? Rodzaje hantli

Żeby móc świadomie zdecydować o tym, jakie hantle kupić na początek, dobrze jest zorientować się, jak bogata jest oferta producentów. Sprzęt może być wykonany z bardzo różnych tworzyw, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje hantli – o stałym obciążeniu oraz z możliwością dostosowywania ciężaru do możliwości i rodzaju treningu.
 • Hantle z neoprenu klasyczne. Popularny rodzaj lekkich hantli do 5 kg. Pokrywanie ciężarków neoprenem sprawia, że są przyjemniejsze w dotyku, nie są zimne i chropowate. Zapobiega to również bardzo niebezpiecznemu w skutkach wyślizgnięciu się sprzętu ze spoconej dłoni. Dodatkową zaletą jest możliwość wybarwienia hantli na wiele różnych kolorów.
 • Hantle z neoprenu miękkie. Przyjemne w dotyku i ładne, lubiane są zwłaszcza przez kobiety. Zazwyczaj są niewielkich rozmiarów i dobrze leżą w małej dłoni. Jeśli zastanawiasz się, jakie hantle kupić dla dziewczyny w prezencie, to będzie to dobra propozycja.
 • Hantle winylowe. Wykonane są z betonu pokrytego warstwą winylu. Są kolorowe i praktyczne, dostępne o ciężarze od 1,5–5 kg. Wybierane są częściej przez mężczyzn, ponieważ są trochę większe od neoprenowych i łatwiej chwycić je męską dłonią.
 • Hantle gumowe. To sprzęt, który może być wykorzystywany zarówno przez nowicjuszy, jak i przez osoby zaawansowane. Jakie hantle gumowe będą dobre na początek? Dobrym wyborem okażą się ciężarki w całości wykonane z gumy o wadze do 5 kg. Guma może również znajdować się jedynie na zakończeniach lub talerzach hantli, a wtedy ciężarki mogą osiągać wagę nawet 50 kg. Podstawową rolą powłoki gumowej jest zapobieganie generowaniu hałasu podczas odkładania ciężkiego sprzętu.
 • Hantle bitumiczne. Polecane są zaawansowanym użytkownikom. Składają się z gryfu i wymiennych talerzy o wadze do 10 kg. To praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto przechodzi na następny etap treningu siłowego i podstawowa wersja lekkich hantli jest już dla niego niewystarczająca.
 • Hantle żeliwne. Ich konstrukcja jest dokładnie taka sama jak w przypadku wersji bitumicznej, jednak wykonane są w całości z żeliwa i zajmują od nich mniej miejsca, są też wyjątkowo wytrzymałe.
 • Hantle – jakie wybrać w zależności od celu treningu?

  Hantle mogą służyć do różnego rodzaju ćwiczeń, a decyzja o tym, jakie hantle wybrać na początek, powinna zależeć od celu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli zamierzasz dążyć do wysmuklenia ciała oraz poprawy sprężystości i jędrności, lepsze będą niewielkie i lekkie hantle o stałym obciążeniu. Najczęściej wybierane są przez kobiety do ćwiczeń fitness.
  Do treningu siłowego polecane są cięższe modele, jednak na początku drogi zazwyczaj forma nie pozwala na wybór dużych ciężarów. Jakie hantle na początek będą najlepsze do treningu siłowego? Idealnie sprawdzą się hantle bitumiczne lub żeliwne z możliwością dostosowywania ciężaru. Z czasem będzie on mógł być coraz większy. Co ważne, można w nich również szybko zmienić wagę, w zależności od trenowanych aktualnie partii mięśni, mniejsze potrzebują sprzętu o niższej wadze.

  Jakie hantle wybrać dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

  Zastanawiając się, jakie hantle dla początkującego wybrać, trzeba uwzględnić płeć. Powodów jest kilka: kobiety najczęściej mają mniejsze dłonie, bardzo często ich treningom przyświeca inny cel i zazwyczaj decydują się na mniejsze ciężary. Znaczenie może mieć również design, chociaż nie jest to regułą, wielu paniom podobają się miękkie w dotyku materiały, zwracają też uwagę na kolor. Mężczyznom z kolei podoba się najczęściej bardziej surowy i stonowany wygląd sprzętu sportowego.

  Jakie hantle na początek wybrać?

  Możesz wybierać spośród różnych materiałów, kształtów, kolorów i ciężarów, pamiętaj jednak o najważniejszych zasadach wyboru hantli, dzięki czemu podejmiesz najwłaściwszą decyzję. To ważne, ponieważ na początku treningów łatwo się zniechęcić.
 • Hantle muszą mieć optymalny ciężar, nie mogą być ani zbyt lekkie, ani zbyt ciężkie. Jeśli planujesz treningi siłowe, zdecyduj się na modele z możliwością regulacji ciężaru.
 • Pamiętaj o bezpieczeństwie – na początek warto wybierać ciężarki wykonane z materiałów zapobiegających wyślizgnięciu z dłoni.
 • Dobierz odpowiednią wielkość sprzętu, żeby pewnie trzymać go w dłoni. Inne ciężarki będą dobre dla drobnych kobiet, inne dla rosłych mężczyzn.
 • Jeśli masz taką możliwość, decydując, jakie hantle na początek wybrać, przetestuj kilka różnych ciężarków, żeby wiedzieć, jaki rodzaj najbardziej odpowiada właśnie tobie.
 • Ćwiczenia z hantlami dla początkujących

  Wiesz już, że chcesz zacząć treningi i wiesz, jakie hantle na początek wybrać, pozostaje jedynie poznać najważniejsze zasady ćwiczeń z ciężarkami. W czasie pierwszych dni i tygodni powinno się ćwiczyć regularnie, ale niezbyt długo, na przykład 15–20 minut dziennie, trzy razy w tygodniu. Ćwiczenia powinny być wykonywane precyzyjnie, ważniejsza jest bowiem ich jakość, a nie ilość. Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze wykonujesz trening, możesz skonsultować się z trenerem na siłowni.
  Zdjęcie: AnnaStills/Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym