Data publikacji:

Jakie ćwiczenia na pośladki na siłowni wykonać?

Trening pośladków może być podejmowany w różnym celu, np. aby ujędrnić pośladki, wymodelować, unieść, rozbudować mięśnie, redukować cellulit itd. Można go wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni. Jednak dla uzyskania lepszych efektów poleca się trening na siłowni, gdyż znajdują się na niej rozmaite sprzęty umożliwiające wykonanie solidnego treningu pośladków. Jakie ćwiczenia na pośladki na siłowni wykonać? Z jakim sprzętem ćwiczyć podczas treningu pośladków? Oto nasze porady, jak wykonać efektywny trening pośladków na siłowni.
jakie ćwiczenia na pośladki na siłowni

Charakterystyka mięśni pośladkowych

W skład mięśni pośladkowych wchodzą trzy mięśnie: mięsień pośladkowy wielki, średni i mały. Największy z nich, czyli mięsień pośladkowy wielki, w głównej mierze odpowiada za kształt pośladka. Odpowiada również za pionową postawę ciała, odwodzenie i przywodzenie uda, rotację nogi na zewnątrz oraz prostowanie stawu biodrowego. Mięsień pośladkowy średni wspomaga proces chodzenia, a z kolei mięsień pośladkowy mały pełni funkcje odwodzenia uda, prostowania i zginania stawu biodrowego, a także rotowania uda na zewnątrz i do wewnątrz. Dodatkowo trenowanie pośladków ma korzystny wpływ na kręgosłup i redukowanie bólu w jego okolicach. Zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny wzmacniać mięśnie pośladkowe, gdyż siedzenie przez cały dzień powoduje problemy z kręgosłupem oraz osłabienie mięśni głębokich.
Mięśnie pośladkowe pełnią zatem ważne funkcje w organizmie, dlatego warto je trenować ze względów zdrowotnych, a także wizualnych. Każda osoba regularnie trenująca dąży do posiadania jędrnych, umięśnionych pośladków. Wbrew pozorom, nie tylko kobiety ćwiczą pośladki, gdyż mężczyźni także wykonują na nie ćwiczenia, aby posiadać równomiernie umięśnione ciało.

Trening pośladków na siłowni – jak często wykonywać?

Mięśnie pośladkowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, więc można trenować je z dużą intensywnością i częstotliwością. Jednak, jak w przypadku każdych mięśni, zbyt duża częstotliwość treningów może doprowadzić do przetrenowania mięśni pośladkowych. Mimo iż są one wytrzymałe, to po ciężkim treningu potrzebują więcej czasu na regenerację. Dlatego poleca się wykonywanie treningu mięśni pośladkowych co 2 dni, czyli 3–4 razy w tygodniu.

Jakie ćwiczenia na pośladki na siłowni wykonać?

Każdy trening i ćwiczenia w nim zawarte powinny być dobierane indywidualnie do ćwiczącego, ze względu na preferencje i chęć uzyskania konkretnych efektów. Baza ćwiczeń na pośladki jest ogromna, dlatego warto wypróbować je i wybrać te, które najbardziej odpowiadały danej osobie. Wpłynie to na ogólne zadowolenie z treningu, gdyż poprzez wybranie swoich ulubionych ćwiczeń dana aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność.
Przedstawiamy parę ćwiczeń na pośladki, które przeznaczone są do wykonywania na siłowni ze względu na sprzęt, który będzie nam potrzebny podczas treningu:
  • Skok na skrzynię – dane ćwiczenie polega na wskakiwaniu na skrzynię treningową wraz z przysiadem wykonywanym na jej szczycie. Napinając mięśnie brzucha, pochyl się do przodu i pomagając sobie ruchem ramion, energicznie wskocz na skrzynię. Wyląduj na niej obunóż w pozycji przysiadu, czyli takiej, w której byłeś przed skokiem. Ze skrzyni można zeskoczyć obunóż i wylądować na ziemi w pozycji przysiadu bądź dla ułatwienia można swobodnie zejść ze skrzyni, a następnie wykonać przysiad i następne powtórzenie.
  • Hip thrust – czyli unoszenie bioder, jest najpopularniejszym ćwiczeniem na mięśnie pośladkowe, które rzeczywiście przynosi efekty. Przed wykonaniem docelowego ćwiczenia należy przyjąć odpowiednią pozycję. W tym celu oprzyj plecy na ławeczce, połóż matę bądź ręcznik na biodra i umieść tam sztangę (może być sam gryf bądź dla bardziej zaawansowanych można dodać talerze/obciążniki). Stopy rozstaw na szerokość bioder i wypchnij biodra ze sztangę w górę tak, aby ciało było równolegle do podłoża. Przytrzymaj biodra chwilę w górze, napnij jeszcze bardziej pośladki oraz mięśnie brzucha i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Modyfikacją tego ćwiczenia są glut bridge, które wykonywane mogą być na macie treningowej. Do tego ćwiczenia zamiast sztangi można użyć hantli i nimi obciążyć biodra.
  • Wykroki – stań prosto z nogami rozstawionymi na szerokości bioder, chwyć hantle bądź kettlebell i wykonaj wykrok, czyli zrób krok w przód i zegnij kolano przedniej nogi tak, aby dół kolanowy tworzył kąt 90 stopni. Następnie wróć do pozycji wyjściowej, czyli wróć, dostaw nogę wykroczną do drugiej nogi. Następnie wykonaj wykrok na drugą nogę.
  • Modyfikacją do wykroków są zakroki, czyli zamiast iść nogą w przód, wykonaj krok w tył i wtedy zejdź w dół.
    Urozmaiceniem dla tego ćwiczenia są wykroki chodzone, które zamiast wracania do pozycji wyjściowej, polegają na dołączeniu tylnej nogi do przedniej i wykonaniu od razu następnego wykroku drugą nogą.
  • Odwodzenie nogi do boku – do danego ćwiczenia zalecane jest użycie minibandów, które należy założyć nad kolana. Będą stanowiły dodatkowy opór, co wpłynie na możliwość uzyskania lepszego efektu. W celu wykonania danego ćwiczenia stań prosto, ręce połóż na biodrach i odwiedź jedną nogę w bok. Noga, na której stoisz, powinna być lekko ugięta. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj kolejne powtórzenie. Następnie wykonaj oczywiście ćwiczenie na drugą nogę.
  • Podobnym ćwiczeniem jest unoszenie nogi w tył. Działa na takiej samej zasadzie jak powyższe ćwiczenie, odbywa się unoszenie nogi do tyłu z minibandami. Mimo iż ćwiczenia są podobne, oddziaływają nieco inaczej na mięśnie pośladkowe, dlatego wskazane jest wykonywanie obydwu ćwiczeń w planie treningowym.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka